Модерен търговски център отвори врати на пловдивската Главна
Модната верига H&M ще съжителства с уникална археология в напълно обновената сграда на бившия "Нармаг"


Една от емблематичните сгради на главната пешеходна зона на Пловдив, по-известна като "Нармаг", привлича пловдивчани и гости на града с открития модерен търговски център на модната верига H&Mи с експонираните уникални фрагменти от Римския стадион.
В периода 2006 - 2009 г. старинното здание на ул. "Княз Александър I" 11 претърпя цялостна реновация, преустройство и адаптация. Разкритите в процеса на строителството археологически разкопки са прецизно възстановени и вече са достъпни за всички посетители. Цялостната инвестиция, която надхвърля 5 млн. евро, е на австрийските предприемачи Карл Полцхофер и инж. Рудолф Лайтнер, които имат дългогодишен опит в реставриране на сгради - паметници на културата, в гр. Грац. Поради липсата на сериозен наемател досега обновената сграда стоеше под ключ.
"Щастливи сме, че откриваме магазин в прекрасна сграда с голямо историческо и културно наследство", сподели Сандрин Галпароли, регионален мениджър на H&M за България и Гърция.
С отварянето на сградата разкритата археология ще стане част от културното наследство на Пловдив и важен елемент от големия разказ за Римския стадион, подчерта кметът инж. Иван Тотев. По силата на подписания на 26 август т.г. меморандум за сътрудничество австрийските инвеститори предоставиха на община Пловдив за безвъзмездно ползване и управление двете археологически нива, като ги превърне в музейна експозиция, достъпна за граждани и туристи.
Сградата е призната културна ценност
- елемент от уличния ансамбъл по пешеходната улица "Кн. Александър I". Тя попада и на територията на груповия паметник - "Историческа зона Филипопол-Тримонциум-Пловдив", и частично върху трасето на Римския стадион.
Някогашният "Търговски дом" на Ково и Сиди обединява две здания, строени съответно през 1926 г. и 1930 г. по проект на изтъкнатия пловдивски архитект Христо Пеев. Сградата е пететажна с мецанин откъм ул. "Княз Александър I" и триетажна откъм ул. "Отец Паисий". Конструкцията е смесена - от носещи тухлени стени и колони и метални греди с "пруски свод" на междуетажната конструкция. Покривът е дървен.
В хода на реставрационните работи на сградата археолозите се натъкнаха на автентични елементи от централен сектор на източната част на античния стадион: голям брой седалки, шест стъпала, масивни профилирани мраморни блокове с височина 1.80 м (ортостат), оформящи лицето към пистата, носеща конструкция (тухлена и каменна), тухлен под. Открити са и фрагменти от водоснабдителната система на ранновизантийския Филипопол - резервоар за вода и части от 3 улични водопровода.
Античност и съвремие
Проектът максимално съхранява характера на сградата, като съвременната намеса третира основно вътрешното пространство. По запазени архитектурни планове са реновирани двете фасади. С проекта се предлага защита и експониране на археологията на подземните нива и активното й участие в съвременното функционално използване на сградата.
Цялостната идейна концепция за реновацията на сградата и интегрирането в нея на археологията е на екип на "Арконт-А" с ръководител арх. Стефан Стефанов. В проектирането участва и екип на А&N Property, Австрия, с ръководител инж. Рудолф Лайтнер. Специалният проект за консервация, реставрация и експониране на археологията в двете сутеренни нива на сградата е разработен от арх. Радка Стефанова с участието на консерватора проф. Валентин Тодоров по част "Технологична". Археолог проучвател на обекта е Мая Мартинова-Кютова.
Функционалното решение
По настояване на австрийските инвеститори сградата запазва първоначалната си търговска функция, като проектната концепция е за бутиков магазин. Общата разгъната застроена площ възлиза на 3500 кв.м. На партера са запазени двата основни входа на сградата - към главната улица и към "Отец Паисий".
Партерът, мецанинът, вторият и третият етаж са свързани помежду си с двойка ескалатори и са отворени към централно атриумно пространство. Цялата им площ – 2600 кв.м, е търговска, с колекции за жени, мъже и деца на H&M. Четвъртото и петото ниво, които в първоначалния проект бяха предвидени за ресторант и кафе с панорамни тераси към Стария град, са оформени като складова зона на модната верига.
Два асансьора обслужват сградата, като стигат и до най-ниското археологическо ниво на кота -6.00, където е разкрита част от пистата на стадиона. До тях са изградени стълбищни клетки, които са аварийно защитени с противопожарни врати, както и с противодимни завеси, скрити в конструкцията. Сградата е напълно оборудвана с климатични и вентилационни инсталации и е снабдена с най-модерни дренчерни пожарогасителни системи.
Арх. Радка Стефанова и арх. Стефан Стефанов, проектанти: Наслагването на античност и нови елементи е на принципа на "искреността" и "контраста" Като проектанти трябва да отбележим голямата заслуга на инвеститорите за реализацията на тази скъпоструваща и трудоемка реставрация. Частни чужди капитали в размер на няколко милиона лева бяха вложени за разкриване и експониране на българско антично наследство. Голямото предизвикателство пред целия колектив от български и австрийски проектанти беше как по най-подходящ начин да изявим наслагването на два културни пласта – от II век от н.е. и от XIX век, и едновременно с това - тяхното интегриране в новата високотехнологична сграда. За целта външните фасади, които са част от групов паметник на следосвобожденската възрожденска архитектура, бяха запазени и реставрирани. Много добре се постигна наслагването на разкритите антични структури със запазените тухлени сводове от градежа на сградата през XIX век. Затова спомогна проектното решение за "разцепване" на цялата сграда - веднъж надлъжно и втори път напречно чрез разминаването на нивата. Цялостното разкриване на двете подземни археологически нива се оказа изключително сложна техническа задача, която беше свързана с просичане и подсилване на фундаментите на сградата, укрепване на фасадите, както и цялостен демонтаж на старата конструкция и направата на "нова сграда" в сградата. Намереният археологически материал е много богат в количествено и в качествено отношение, с много висока стойност за проучването и представянето на богатото културно наследство на Пловдив. Разкритите елементи са от централен сектор на източната страна на стадиона, където част от местата са били откупени от видни граждани на Филипопол. Проектната концепция за консервация, реставрация и анастилоза е да се покажат различните нива на градежа и връзката между тях. Insitu са експонирани тухлените зидове, квадровата зидария, керамичният под, ортостатът, резервоарът, шест стъпала, както и една част от седалките. Това е първият археологически обект в България, показващ вида на конструкцията на стадиона. Това го отличава от открития сектор в западната част на Главната улица (под магазин "Екселсиор" - бел. ред.), който ляга направо върху скалистите склонове на Сахат тепе. Затова дадохме приоритетна изява на този каменен свод в интериора. При реконструкцията наслагването на античност и нови елементи е на принципа на "искреността" и "контраста". Имитация не бе допусната. Новите бетонови елементи служат като фон и поддръжка, на които изпъква археологията, която е по-светла и осветена в цвят. |
Обект Преустройство и реконструкция на старинна сграда в Търговски комплекс Star Gallary на ул. "Кн. Александър I" и ул. "Отец Паисий", ПловдивВъзложител "СС Пропърти" ООД Проектант "Арконт-А" с ръководител арх. Стефан Стефанов, арх. Радка Стефанова; А&N Property, Австрия, с ръководител инж. Рудолф Лайтнер Изпълнители "Сиенит" ООД – груб строеж "Пълдинстрой Инвест" ЕООД – довършителни работи "Хермес Ал" – метални конструкции и остъкляване "ИнтерКлима Инженеринг" ЕООД – ОВК "Електроконтрол" ООД – ел. инсталации "Лифтком" ООД – асансьори и ескалатори "Капо БъСтроитлгария" ООД – луксозна дървена дограма Строителен надзор "Тракия Гарант" АД РЗП 3500 кв. м |