Библиотеките в момента са едни от най-интересните сгради в света
Арх. Мартин Христов, зам.-председател на КАБ - Регионална колегия Варна

КАБ е съорганизатор на международния конкурс за сграда на библиотеката във Варна. Кое провокира изборът на точно този тип сграда за предмет на международен конкурс?
- Библиотеките в момента са едни от най-интересните сгради в света, тъй като еволюират заедно с новите технологии и имат много добавени нови функции. Ние като архитекти отдавна следим последните примери, а като варненци не сме си и мечтали да имаме такава сграда тук. Затова след като dбщината се обърна към КАБ за съдействие ние настояхме конкурсът да е международен, именно за да е ясно, че искаме да получим проект според последните тенденции. За щастие и главният архитект, и библиотечното настоятелство бяха наясно с това, което е важно, защото те ще стопанисват и развиват сградата един ден.
Какви са предизвикателствата при подготовката на международен конкурс?
- Предизвикателствата са изключително много и специфични. Мога да ви кажа това донякъде от първа ръка, тъй като в началото започнахме да пишем заданието сами заедно с dбщината и Библиотечното настоятелство. Трудът наистина е голям, както и отговорността, и се радвам, че разбрахме това сравнително бързо и минахме на вариант да потърсим някой, който вече има опит като WhatAssociation. На тях също не им беше лесно защото се наложи в кратък срок да адаптират конкурса по Закона за обществени поръчки (ЗОП), който не е писан за международни конкурси. Мисля, че имаха много безсънни нощи. Накрая дискусиите по детайлите бяха много напрегнати и интензивни. Наложи се от КАБ да наемем и адвокат, за да защитава интересите на бъдещите участници. Ако имаме много участници от чужбина, варненският конкурс ще е първия реален международен конкурс по ЗОП в България.
Кое е важното за да бъде един такъв конкурс успешен и проектът да може да се реализира?
- За да е успешен конкурсът първо трябва да спечели доверието на много архитекти, за да има много хубави проекти, от които да се избере възможно най-добрият за Варна. Второ, трябва проектите, които пристигнат да са реалистични, затова заложихме приблизителна цена на готовата сграда, която е съгласувана с община Варна. И накрая победителят, който ще бъде избран от гражданите сред три премирани от журито проекта, трябва веднага да може да сключи договор с общината, а не тепърва да започва преговори. Затова гледахме всичко да е ясно на участниците още преди да започнат - WhatAssociation направиха много прегледни графични схеми за българския закон за застрояване, а цената за проектиране беше определена със заданието.