До средата на 2016 г. подписват всички договори между ВиК асоциациите и ВиК оператори в страната

До средата на 2016 г. предстои да бъдат подписани всички договори между ВиК – асоциациите и ВиК – оператори във всички 29 обособени територии в страната. Това заяви заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков по време на петата конференция на тема "ОП "Околна среда" и Програма за развитие на селските райони – в преход към новия оперативен период", организирана от Камарата на строителите в България и Българската асоциация по водите
След одобряването на всички оперативни програми за периода 2014-2020 г. пред нас стои предизвикателството най-оптимално да се възползваме от европейската солидарност, за да постигнем устойчив ВиК отрасъл, който да предоставя качествени услуги на поносими цени. Европейските фондове са основният финансов инструмент, който се ползва за обновяване на водоснабдителните системи. Според разчетите за стабилизиране на сектора до 2023 г. са необходими над 11 млрд. лв., като от европейското финансиране до 2020 г. страната ни ще получи около 3 млрд. лв. За сравнение в същия период публичният ресурс за инвестиции по линия на държавния бюджет, общините и ВиК операторите се очаква да бъде в рамките на около 1- 1,5 млрд. лв. Заместник-министърът отбеляза, че за да се постигнат добри резултати е нужно средствата да се инвестират ефективно и целесъобразно.
Николай Нанков отчете, че за последните 5 години в отрасъл ВиК и неговото реформиране е постигнато много. Сред постиженията е приетата десетгодишна отраслова стратегия, която очертава основните приоритети в отрасъла. Изготвени и приети са Регионалните генерални планове за ВиК, учредени са всички асоциации по ВиК, сключен е първият договор между асоциация и оператор за управление, стопанисване и експлоатация на системите и съоръженията в обособената територия за област Смолян.
Най важният приоритет през следващите месеци е подписването на договорите за регионалните прединвестиционни проучвания за 14 обособени територии с консолидирани ВиК оператори, с изключение на Смолян и София, които вече имат одобрени разработки, както и да бъдат подписани и всички договори между асоциациите по ВиК и ВиК операторите в страната.
Според директора на дирекция "Водоснабдяване и канализация" в МРРБ Иванка Виденова средната възраст на съоръженията за довеждане на питейна вода и канализационните системи в страната е 50 години. Честите аварии водят до изразходване на сериозен ресурс за поддръжка. Сред предизвикателствата за сектора са покриването на европейските изисквания в сектор "Води", както и климатичните промени, които водят до увеличаване броя на населените места с воден режим през периоди със засушавания или до наводнения и влошаване качеството на питейната вода при проливни валежи. По думите на Виденова всички необходими мерки и предизвикателства са разписани в плановете и програмите за управление, които се реализират от МРРБ.