Образователната програма по урбанизъм в УАСГ: Съпричастност към българските социопространствени предизвикателства
Създадохме програмата по урбанизъм във време, когато се преосмисляха обществени отношения и приоритети. Вярвахме, че поставяме ново начало, и мечтаехме да постигнем образование, което да осигури много нужните на България специалисти от нов тип в полето на пространственото планиране. Специалисти, които да бъдат всестранно подготвени и висококвалифицирани. Да бъдат граждани на света, да познават глобалните процеси и регионалните предизвикателства, но и да бъдат граждани на собствената си страна, да познават и уважават духа и традициите на българските градове и села, да разбират новите им потребности и пътища на развитие, да имат смелостта да се изправят пред новите предизвикателства и да виждат възникващите възможности. Поставихме силен акцент върху изграждането на знания и умения, базирани върху ценности - ценностите на едно демократично общество. Положихме много усилия да изградим
чувство за отговорност и капацитет за екипна работа сред нашите студенти
От самото начало на своето развитие програмата по урбанизъм беше ориентирана към постигане на диалог и изграждане на партньорства. Диалогът с българската практика и с научните изследвания върху градското развитие ни помагаше в дефинирането на проблемите, идентифицирането на влияещите фактори, откриването на възможни пътеки за развитие и формулирането на пространствени решения. Търсехме своите съмишленици както вътре в страната, така и навън - в академичните среди, управленските институции на различни нива, неправителствените организации и гражданските сдружения. Откликвахме на покани за сътрудничество, но и самите ние откривахме поводи и възможности за обединяване на усилия и постигане на синергии.
През всичките 12 години бяхме заедно с нашите студенти - ентусиазирани участници в международни и национални образователни срещи и семинари, в университетски и европейски научни изследвания. Вълнувахме се от проблемите на днешния и свят, търсехме лек за болките на природата, градовете и хората, мечтаехме за утрешния ден. Заслужават да бъдат споменати участията в Зимните седмици на фондация "Ромуалдо дел Банко" във Флоренция, студентският принос в изследователския проект ПЕТУС, австрийско-българският образователен проект "Созопол: между опазването и развитието", интензивните проекти по програма "Еразъм" във Венеция и Торино, но и екипната работа по курсовите проекти, осъществени в Ивайловград, Лъки, Разлог, Габрово, райони "Връбница" и "Красно село" - София.
Два интересни екипни проекта
бяха завършени през изтеклата учебна година: "Възможният Капан" – интердисциплинен проект за квартал на творческите индустрии в Пловдив, и проектът за интегриране на бежанците в живота на София, осъществен с участието на гостуващи чуждестранни студенти по програма Еразъм. Проведеният през ноември 2014 г. студентски урбанистичен конкурс "Зелен Бургас", организиран съвместно с община Бургас и подкрепен от посолството на Нидерландия, предостави възможности за творческа изява на екипите, но и за професионален дебат с колеги от общината и с гостуващи холандски урбанисти върху приоритетите и предизвикателствата на съвременното градско развитие.
Сред темите на курсовите ни проекти и дипломните ни работи присъстват големите теми на днешния български ден - жилищната политика, градското обновяване, интегрираното планиране, енергийната ефективност, културното наследство, туристическото развитие – теми, които студентите сами избират като неотложни и жизненоважни. Присъстват и теми, които очертават глобалните предизвикателства пред професията на урбанистите – адаптацията на градовете към промените в климата, демографската криза и свиващите се градове, опазването на околната среда и културната идентичност, появата на виртуалния град. С удовлетворение откриваме и едно деликатно вглеждане в спецификата на българския градски процес и ангажирането с проблеми на етиката – средата за децата и възрастните хора в нашите градове, приобщаването на сегрегираните ромски общности, отстояването на публичното градско пространство.
Какво да си пожелаем за утрешния ден? Нека си пожелаем здраве и сили. Професионалната общност на урбанистите в България продължава да нараства. Надявам се тя да се изправя единна, с чувство за отговорност и с несекваща творческа смелост пред пространствените предизвикателства на бъдещето.