Инженери и архитекти дискутираха предизвикателствата при изграждането на индустриални обекти
Вторaта годишна конференция "Индустриално строителство и инвестиции 2015"

Какви са основните предизвикателства при проектирането и изпълнението на индустриални проекти? Каква е ролята на проект мениджмънта в процеса на реализация на промишлените сгради? Тези въпроси дискутираха инвеститори, инженери и архитекти на Вторaта годишна конференция "Индустриално строителство и инвестиции 2015", която се провежда в момента в София Ивент Център.
"Инвеститорът в един индустриален обект се различава, защото обикновено е доста добре подготвен относоно концепцията на проекта и разполага със сериозен собствен персонал от технолози, които участват активно в изготвянето на заданието за проектиране", коментира инж. Васил Божков, прокурист в "Линдер Имобилиен Мениджмънт" ЕООД. Според него друг ключов момент в процеса по изграждане на такива обекти е предварителният анализ на инфраструктурата, която трябва да бъде осигурена около обекта. "Този етап е изключително важен за развитието на проекта и може да спести много усилия и пари на инвеститора", посъветва инж. Божков.
По думите му инвеститорите трябва да имат предвид, че проектирането е дълъг процес, който често надвишава по време същинското строителство. Обикновено при изготвянето на проекта и при самото строителство се налагат промени в първоначалния замисъл, които са неизбежни и често водят до промени в бюджета и сроковете на изпълнение. Затова те трябва да бъдат прецизно анализирани, така че да не нарушават цялостния процес.
Друг специален момент е съгласуването на строителството и доставката на технологичното оборудване за обекта. В един индустриален обект инвеститорът е наясно с необходимото производствено оборудване, което се поръчва директно и графикът за доставка е известен още от ранните фази на проекта. Предизвикателство е именно този момент на координация между доставката и монтажа на оборудването, както и основното строителство на обекта.
Инж. Евгени Борисов, изпълнителен директор на "Монтаж Строителни Конструкции" АД, представи предимствата на пълния инженеринг, който компанията предлага при изпълнението на индустриални обекти. По думите му основните преимущества на този метод на работа са ясната цел от самото начало, ясната отговорност, по-голямата гаранция, цялостното решение, по-добрата координация през целия процес на изпълнение, по-кратките срокове за изпълнение, по-малкият вътрешен разход и други. Компанията има 50 годишна история в реализацията на енергийни инфраструктурни и промишлени обекти.
Инж. Мартин Костов, управител на "План 31" ООД, представи някои от ключовите проекти на компанията, която започва дейността си у нас през 1998 г. с проектирането на конструкции от сглобяем стоманобетон за навлизащите на българския пазар вериги за хранителни стоки. С течение на времето фирмата започва да изпълнява големи и атрактивни проекти, като например новата контролна кула на Летище София, сградите на Софарма и Литекс, редица промишлени обекти - 140 метров комин в "Арубис Пирдоп", големи тържища, производствени сгради, складове. Един от най-интересните проекти на "План 31" е базата на Луфтханза Техник на Летище София.
Инж. Кирил Маслев, управител "Хидромат" ООД, обясни, че хидроизолацията има съществен дял и изключителна важност в индустриалните проекти. Компанията изпълнява огромен обем проекти от жилищни сгради до инфраструктурно строителство. След броени дни ще бъде открита отсечката на АМ "Струма" от Дупница до Благоевград, където фирмата е изпълнила мащабни изолационни дейности в рамките на три месеца. Инж. Маслев обърна внимание на големите температурни разлики, с които се характеризира климатът в България. Те подлагат на голям стрес и напрежение всички конструктивни материали, допълни инж. Маслев.
Инж. Младен Захариев, управител на "Лайер" ЕООД, представи дейността на компанията, която е най-големия производител на скелетни системи в света. Тя притежава 36 дъщерни дружества и разполага с повече от 1500 служители. Двата й завода се намират в Айденсбах и в Гюглинген, като обработват годишно 21 млн. м стоманени тръби.
Според Делян Капитанов от Intelligent Systems, крайната цел на индустриалните проекти трябва да бъде свързана с постигането на добро съотношение между вложени ресурси и резултат, който да води до пазарно предимство.
Арх. Иво Досев от ателие "Серафимов архитекти" представи един от най-мащабните и актуални промишлени обекти - новооткрития завод за смет на София. Той заема 60 хиляди кв. м. застроена площ и е изпълнен на инженеринг за година и половина. Архитектите са част от гигантска група експерти, които работят заедно по осъществяването на мегапроекта.
Инж. Георги Гълъбов, ръководител производство в "Евро Алианс Инженеринг", разказа за дейността на компанията, свързана с производство на тръбни конструкции за ветрогенаратори, халета, търговски центрове, многоетажни паркинги, сложни мостови конструкци и големи инфраструктирни обекти и т.н. Важна роля в работата на "Евро Алианс Инженеринг" имат лидерите на екипи, защото с личния си пример те запалват самоинициативността на служителите. Тяхна задача е именно откриването на талантите в колегите им, тъй като фирмата държи изключително много на креативността на самите работници. Постоянно подобрявне на квалификацията им открива нови възможности за реализация на европейския пазар, обясни инж. Гълъбов.