Ниска данъчна ставка и предвидимост превличат инвеститорите
Стамен Янев, изп. директор на Българската агенция за инвестиции

Г-н Янев, какво търсят инвеститорите?
- Инвеститорите търсят добре развита инфраструктура и логистика, квалифицирана работна ръка и икономическа и политическа стабилност. Основната формула за привличане на повече инвестиции се състои от два основни компонента - ниската данъчна ставка, която е налице, и предвидимост на правилата, посредством активния диалог с бизнеса. Предвидимост, която можем да постигнем чрез подобряване на правната система, чрез реформи в сферата на образованието и борбата с корупцията.
Може ли да цитирате актуални нови инвеститори с желание за конкретни инвестиции в сектора?
- В момента по-голям инвеститорски интерес има към традиционни за България сектори. Това са туризмът, селското стопанство (въпреки че БАИ няма възможност да подпомага инвестициите в тази област, защото тя е сфера, която се регулира от европейските правила), хранително-вкусовата промишленост, химията, индустрията. Успяхме да привлечем един консервативен играч като "Мултивак", който е семейна компания, оперираща и имаща производство само в Германия и Австрия, да направи своята първа стъпка към разширяване в Източна Европа, и то в България. Едни от основните им мотиви да дойдат тук бяха добре квалифицираната работна ръка, привлекателната данъчна система, държавните стимули, които успяхме да подсигурим, личното отношение на Министерството на икономиката и БАИ. Иначе, ако разгледаме статистиката за последните 10 години, общо взето, половината инвеститори са чуждестранни и половината български, това е сравнително устойчива тенденция. Работим и над 37 нови потенциални проекта. Предстои официалното връчване на сертификат на "АРКОМАТ – БЪЛГАРИЯ" ЕООД - инвестиционният проект включва разширяване на производствената дейност на фирмата с изграждане на фабрика в гр. Карлово за производство на кабелни снопове/комплекти за автомобили - инсталации за фарове, мигачи, стопове, стъкла, климатици и др. Инвестицията възлиза на 1 955 830 лв. В периода на осъществяване на инвестиционния проект и като резултат от него ще бъдат открити 30 нови работни места. Фирмата "АРКОМАТ – БЪЛГАРИЯ" ЕООД е основана през 1999 г. в град Казанлък с предмет на дейност автомобилни кабелни системи - производство, експорт и търговия. Ще бъде връчен сертификат клас А за проекта "Фабрика за производсвто на кабелни снопове за автомобили" на компанията.
Пловдив ли е новият индустриален център на страната? Какви нови чуждестранни инвеститори са привлечени в зоните в региона?
- "Тракия икономическа зона" предлага цялостно развитие на проектите на чуждите инвеститори, а не просто само терени за заводи, търговски и логистични центрове. Според предварителните прогнози в срок от 10 години в "Тракия икономическа зона" се очакват инвестиции за над 1 100 000 000 евро, чрез които ще се открият нови 30 000 работни места. Понякога самите инвеститори идват със своите предпочитания да се установят в определена частна или държавна икономическа зона. Разбира се, ние като представители на държавата се опитваме да създадем равни възможности за всички региони. Много по-директно и лесно е за бизнеса да отиде там, където даден инвеститор вече се е установил. Инвеститорите идват със свои конкретни параметри каква да бъде локацията, за да покрие конкретните им нужди, свързани с инфраструктура, електричество, вода и т.н.
Как България работи на държавно ниво с Китай за развиване на съвместния бизнес и как може да бъде ускорен и облекчен този процес? Може ли да коментирате новата Евро-китайска зона за икономическо развитие, учредена наскоро в Пловдив?
- За периода 1996 - 2014 г. инвестираните средства от Китай са на стойност 133,7 млн. eвро. Последната година-две отбелязваме засилен инвестиционен интерес на Китай към България. На държавно ниво в периода 2013-2014 г. бяха организирани посещения на делегации на висши държавни служители от България в КНР и обратно, което е важен сигнал за потенциал за развитие на по-активни икономически отношения. Създадени са НПО за осъществяване на бизнес контакти между двете страни, има подписани вече споразумения за икономическо сътрудничество – фактори, които в голяма степен благоприятстват инвестиционните процеси и дават по-голяма сигурност на потенциалните инвеститори. През 2014 г. проведохме два инвеститорски форума в Пекин и Шанхай с цел представянето на условията и възможностите за инвестиране и развиване на бизнес в България и подчертаване предимствата на страната ни като привлекателно място за чуждестранните инвестиции. До края на 2015 г. се надяваме да проведем още една международна конференция и една кръгла маса в Шанхай. Всяко събитие ще е посветено на поне два от важните за България инвестиционни приоритети - инвестиции в иновативни сектори с потенциал за развитие.