Привличаме частни инвеститори за съоръженията за професионален спорт
Министърът на младежта и спорта Красен Кралев:
Модернизирането на спортната инфраструктура остава приоритет на правителството, каза министърът на младежта и спорта Красен Кралев. Той откри на 29 септември Втората годишна конференция "Инвестиции, строителство и управление на спортни съоръжения - Проекти 2015".
Министърът направи обзор на построените нови зали, на състоянието на съществуващите, разграничи грижите за професионалния и за масовия спорт, постави на дневен ред програма за обновяване на училищните физкултурни салони, акцентира върху необходимостта от частни инвестиции и използване на методите на публично-частното партньорство, повдигна въпроса за управлението на залите и за разумното използване на средствата от Националната програма за развитие на селските райони. Създаването на база за развитие на професионален спорт не е единственият приоритет на ММС. Според министъра е важно да се създадат условия за спорт от цялото население.
През последните няколко години бяха изградени големи спортни зали като "Арена Армеец" в София, "Булстрад Арена" в Русе, "Арена Асарел" в Панагюрище, пловдивският Колодрум, залите в Ботевград, Смолян, Дупница, Петрич и други, изброи емблематичните обекти министър Красен Кралев.
Бе направен основен ремонт на Двореца на културата и спорта във Варна, бяха изградени множество площадки за масов спорт в цялата страна. Търговските дружества, чийто принципал е Министерството на младежта и спорта – "Национална спортна база" и "Академика 2011", модернизираха Националния стадион "Васил Левски", комплексите "Белмекен", "Спорт палас". Частични ремонти бяха извършени на "Дианабад", зала "Раковски", стадион "Академик" на 4-ти километър и стадион "Академик" до зала "Фестивална".
Стартираме ремонтите на Зимния дворец, зала "Фестивална" и зала "София"
Над 70 млн. лв. са осигурени за инвестиции в големи спортни проекти през 2014-2015 г.:
- 20 млн. лв. са отпуснати за довършване на Колодрума в Пловдив.
- 13 млн. лв. са за реконструкцията на Двореца на културата и спорта във Варна.
- 5 млн. лева са осигурени за зала "Фестивална".
- На по около 1 млн. лева възлизат ремонтите на зала "София" и стадион "Васил Левски".
- 35 млн. лева са отделени за модернизацията на Зимния дворец в София.
Плановете ни за 2016 г. включват:
- Изграждането на уникален за България тенис център в София, който ще има закрит тенис корт за над 4 хиляди зрители, от които 1000 във VIP ложите, още 4 закрити и 4 открити корта за подготовка.
- Ще се направи мащабна реконструкция на конната база "Хан Аспарух"
- Ще бъде изграден модерен център в Пампорово на 1400 м височина, който да допълни уникалната база в Белмекен.
Тези 3 проекта ще бъдат реализирани чрез публично-частно партньорство, напомни министър Красен Кралев.
Социално-икономическото значение на спортната инфраструктура
Спортната инфраструктура е свързана с регионалното развитие, приобщаването на частни инвеститори и възможността България да бъде домакин на престижни спортни форуми в бъдеще. Спортните обекти са местата, на които се подготвят най-мащабните културни събития.
Опитът показва обаче, че правилният подход при планирането и изпълнението на обектите има директно отношение към проблемите в изпълнението и управлението в бъдеще. За пример ще дам спортните съоръжения, които се изграждат по Националната програма за развитие на селските райони. В нея има и ще продължи да има огромен ресурс, но липсва планиране кой регион от какъв вид съоръжение се нуждае. За съжаление Министерството на младежта и спорта не се използва за консултант дали съответното населено място се нуждае от комплекс, с който кандидатства за финансиране. Направиха се съоръжения в Белоградчик, Ново село, Павликени, Ружинци, Земен. С малки изключения съмненията, че точно тези региони се нуждаят от точно тези съоръжения, са сериозни. Стигнахме до парадокса села с 300 - 400 души да имат терени, по-добри от терените в А група, каза министър Красен Кралев. "Междувременно в Боровец по тази програма би могло да се изгради трасе по биатлон, от което федерацията има нужда. Вече направихме постъпки в тази насока и вярваме, че такова трасе може да бъде направено", допълни министърът. Министерството на младежта и спорта (ММС) трябва да има консултантска роля за това къде и какво трябва да бъде изградено.
За да се спре нерентабилното изразходване и на без това недостатъчния финансов ресурс и да се създаде цялостна картина на състоянието на спортната база, необходимостта от изграждането на нова и обновяване на наличната, Министерството на младежта и спорта разработва
Национална програма за подобряване на спортната инфраструктура в страната.
С приемането й ще бъда направена сериозна крачка в правилната посока.
В момент, когато публичните средства не достигат, частните средства трябва да са опора за устойчивото развитие на спорта и културата в страната.
Как да бъдат привлечени чужди инвестиции
- В новия закон за спорта спортните съоръжения да се отдават за повече от 30 години. Това ще даде възможност за тяхното управление и ще направи тези обекти атрактивни за частни инвестиции. Необходимостта от проекти под формата на ПЧП в България е значително. Това важи с пълна сила и за изграждането на спортните обекти. Като добър пример за ПЧП са спортните зали "Булстрад Арена" в Русе, "Арена Асарел" в Панагюрище. За съжаление подобни примери са малко. 90% от спортната база е общинска и за нейната поддръжка се изразходват основно публични средства. Лош пример за партньорство е договорът за управление на Националната спортна база в Петрич. Базата е превърната в пансион за възрастни хора, а терените се използват за отглеждане на животни. В същото време трябва да се дават много средства, за да тренират спортистите в базите в Турция и Гърция. Министърът препоръча при подобни сделки много да се внимава в какво се превръщат иначе уникални по своя характер спортни съоръжения.
- Данъчни облекчения за частните инвеститори, влагащи средства в одобрен от компетентен държавен или общински орган проект за изграждане на спортни съоръжения, предложени от лицензирани спортни организации. Необходимо е създаване на ефективни прозрачни процедури за избор на частни инвеститори за изграждане на спортни съоръжения.
- Влезлият през 2013 г. Закон за публично-частното партньорство съдържа известни несъвършенства - сложни процедури за възлагане, излишна намеса на централната администрация в работата на общините, и се нуждае от корекции.
Как да се създадат условия за спорт от цялото население
- 80% от българите между 18 и 60 години не се движат активно. Тези 80% българи дават лош пример на децата си - расте болно и обездвижено поколение.
- 18% от подрастващите са със свръхтегло.
- 8% са със затлъстяване.
- 61% от децата са с гръбначни изкривявания.
Междуведомствена комисия, съставена от представители на Министерството на младежта и спорта и Министерството на образованието, направи анализ на състоянието на спортните бази в училищата:
- От 2433 училища 1700 имат физкултурни салони, 300 нямат никаква спортна база, а 433 използват за спорт пригодени помещения с малък обем и квадратура.
ММС предлага мащабна програма за изграждане на спортна база в училищата или обновяване на съществуващата. Важно е към тях да се включат и висшите училища, като извън занятия тези бази може да бъдат използвани свободно с платен прием от гражданите и така да се събират средства за поддържането им.
Министърът постави и друг сериозен проблем - недостигът на подготвени мениджъри за спортни съоръжения. Уплътняването на спортните зали със събития ще повиши печалбата им. Обикновено съотношението между културните и спортните събития, за които се използват подобни зали, е 70:30. Спортните дейности засега не носят толкова печалби, колкото културните събития.
По време на изказванията в първия панел министър Кралев напомни още, че е много важно отношението на кметовете към спортните събития. Той обеща на бизнеса в залата, че ще настоява да бъдат отпуснати повече средства в бюджета на министерството за домакинство на събития.
Поставили сме си за цел решаването на проблемите с експлоатацията на спортната база на страната, обобщи министърът.