Постарахме се да изградим здравославна и приятна за децата среда
Красимир Шалев, управител на "Бигла III" ООД

Г-н Шалев, с какви предизвикателства е свързано строителството на първия детски музей в България?
- Може би едно от най-големите предизвикателства беше запазването на част от старата конструкция на сградата и привеждането й във вид, отговарящ на новите конструктивни изисквания и нормативи. Сградата е проектирана да бъде максимално ефективна и компактна. В проекта са заложени оптимални топлотехнически решения, които да дават минимални експлоатационни разходи. Друго предизвикателство пред нас се оказа изпълнението на ефектните триизмерни форми, които са проектирани върху фасадата на сградата.
Бихте ли споделили подробности около изграждането на ефектната фасада на сградата? Какви иновативни решения са приложени?
-На проектно ниво за различните части от сградата бяха приложени различни фасадни решения и системи. Едни части от фасадата са изпълнени от прозрачни, а други - от плътни елементи. Най-открояващите се части от фасадата са т.нар. планини, като облицовката на всяка от тях е изградена от иновативния материал HPL, който се характеризира с висока еластичност и якост при огъване. Така се гарантира издръжливостта на фасадата върху въздействието на околната среда. Всяка от планините е в различни триъгълни форми и цветове. Освен различното цветово решение върху повърхностите на две от планините са принтирани различни геометрични фигури по строго зададен растер. При третата планина във всяка триъгълна форма са инкрустирани два различни цвята от материала. Фасадата на основната част от сградата беше изцяло остъклена с тройни стъклопакети, които допринасят за по-добрата енергийна ефективност.
Кои бяха най-трудните технологични решения, които трябваше да изпълните в хода на строителството?
- Едно от най-трудните технологични решения, което трябваше да изпълним, е по отношение на част от конструкцията на т.нар. планини. Тя беше изпълнена от армиран торкретобетон. Сложността дойде от това, че и трите планини, които са с напълно неправилни форми, трябваше да изпълним с абсолютна точност и прецизност. Конструкцията на основната част от сградата беше решена да се изпълни с армировка по метода на предварителното напрягане. Като тук предимството спрямо обикновения стоманобетон е, че конструктивните височини са по-ниски и използването на високоякостните материали е оптимално.
По отношение на подовите настилки положихме настилката Terrazzo Pandomo, която може би се изпълнява за пръв път в България и е производство на водеща фирма в бранша. Тя се произвежда от природни инертни материали. Използвахме специалисти, сертифицирани от същата фирма и преминали обучение по отношение на технологията по полагане на настилката. Всички настилки са произведени от естествени материали, например тази на фирма Forbo - мармолеум, е произведена от натурални продукти като ленено масло, дървесно брашно, смоли.
Монтирани са фотоволтаични инсталации по иновационна италианска система чрез лепене към съществуващата хидроизолация. Техният капацитет е 18 kwh произвеждана енергия. Ключовете и контактите са на водеща марка - Legrand. Видеонаблюдението е с марка HIKVISION, която има много възможности спрямо софтуера, който предлагат.
Използваме BMS система за управление на сгради. Тя е създадена с цел автоматизация, наблюдение и контрол на системи за отопление, вентилация и климатизация, осветление и други функции в сградата. Специален софтуер за визуализация и контрол отговаря за вътрешния климат в сградата. Системата алармира, когато някой от зададените параметри е превишен или е възникнала повреда.
Сградата на "Музейко" е изградена според принципите на устойчивото строителство. Какви "зелени" материали и технологии са използвани?
- Предвид функцията на интерактивния детски център "Музейко" и насочеността на сградата най-вече към деца обектът се изгражда с материали с ниско съдържание на летливи частици. Голяма част от продуктите и материалите са от рециклирани и местни материали, преизползваме част от вече съществуващата на терена сграда, което намалява генерирането на строителни отпадъци.
По отношение на строителните технологии наистина в "Музейко" се наблюдават множество иновативни и високоефективни системи, които работят в синергия, за да намалят разходите на сградата и да оптимизират енергийна ефективност. Соларни панели затоплят водата, а геотермалната система под паркинга спомага за затопляне и охлаждане на сградата, без да се ползва енергия от мрежата. Комплектността на системите е допълнена от високото ниво на инструктаж на строителните работници, поддържащ персонал и фасилити мениджъри на обекта. Така се затваря цикълът и се гарантира правилната експлоатация на системите, което повишава тяхната ефективност.
Общата цел на целия екип на проекта е минимално въздействие върху околната среда, където е възможно - стимулиране на местните производители и търговци, и, разбира се – здравословна и приятна за децата среда.
Интервюто взе Радостина ПОПОВА