Интелигентни детски градини и биогаз инсталации са призьорите във ВЕИ Шампионската лига
Асоциацията на българските енергийни агенции (AБEA) на специална церемония в рамките на Есенния технически панаир в Пловдив обяви победителите в българската ВЕИ Шампионска лига. "Олимпийски" медали получиха фирми и организации за реализиране на иновативни инсталации за производство на енергия чрез оползотворяване на биомаса и слънчева енергия.
Две биогаз инсталации за производство на топлинна и електрическа енергия от животински, растителни отпадъци и суровата от мандри и една, оползотворяваща хранителни отпадъци са победителите в лига "Биомаса".
Златният медал и купата се присъждат на Столична община - Общинско предприятие "Столично предприятие за третиране на отпадъци" за Инсталация за компостиране на биоразградими отпадъци" - биогаз инсталация, оползотворяваща хранителни и кухненски отпадъци от магазинната мрежа и домакинствата. Тя е част от компостиращата инсталация за зелени и биоразградими отпадъци на площадка "Хан Богров" край София, по проект Интегрирана система от съоръжения за третиране на БО на Столична община. Инсталацията оползотворява 24 000 т /год. хранителни отпадъци. Други 20 000 т/год. се оползотворяват от компостиращата инсталация за зелени (градински) отпадъци на същата площадка.
Произведената електроенергия за цялата 2014 г. е 624 мегаватчаса, до септември месец тази година е произведено 837 мегават часа електроенергия". Инсталацията консумира само 1/3 от произведената електроенергия, а останалата част се продава. През 2014 г. е произведен 3 200 тона компост, а до този момент през 2015 година 3 550 тона,като очакванията по проект са за получаване на близо 9500 тона компост годишно.
Основното предназначение и цел на биогаз инсталацията (инсталацията за компостиране на биоразградими отпадъци, е преработка на разделно събраните хранителни отпадъци от търговските обекти и домакинствата на територията на Столична община, при анаеробно разграждане в биореактор при мезофилен режим. В резултат на това се получават биогаз и частично стабилизиран ферментационен продукт. Биогазът се пречиства и изсушава и преобразува в електрическа и топлинна енергия в когенератори. Произведената електроенергия се подава към електроразпределителната мрежа, като излишъкът се продава, а топлинната се използва за нуждите на процеса и от различните консуматори на площадката. Частично стабилизираният ферментационен продукт се хигиенизира чрез пастьоризация, след което се обезводнява и се подготвя за последващия процес на аеробно компостиране в компостни клетки. Като краен продукт инсталацията произвежда компост. След престояване на материала в компостните клетки за определен период от време, той се поставя в зона за зреене във формата на компостни редове, които периодично се смесват и оросяват, за да се аерира, за нормално протичане на компостирането. Накрая материалът се пресява, при което се отделят три фракции компост: груб компост (II клас) от 10-40 мм – около 4 000т/г (35%); фин компост (I клас) 0-10мм - 5000т/г (45%); третата фракция е материaл >40мм. Използват се две съоръжения за биогаз – едното с инсталирана 265 кВт ел, а второто - 600 кВт.
Изпълнител на обекта е обединение "Егерсман & Ко", в което влизат - "Егерсман анлагебау–Германия, и българските "Диана комерс - 1" и "АТ инженеринг 2000". Проектът е финансиран със средства от оперативна програма "Околна среда", пари от бюджета и дофинансиране от Столичната община, включително заем от Европейската инвестиционна банка на обща стойност 46 млн. лв.
Сребърният медал отива при фирма "Елит 95" ООД за биогаз инсталация край село Поповица, Пловдивска област. Когенерационната биогаз инсталация служи за оползотворяване на 110 000 т отпадъци годишно – дневно 250 т животинска тор от кравеферма с 5000 крави, 30т растителни отпадъци и отпадъчен силаж, и 10т суроватката дневно от близката мандра. От получения биогаз се произвежда топлинна и електрическа и енергия с мощност 1,5 МВт. Инвестицията е около 10 000 000 лева собствено финансиране.
Бронзов медал получава фирма "Алексия 2002" ООД за реализиран проект по оползотворяване на растителни и животински отпадъци за комбинирано производство на електрическа и топлинна енергия в с. Добри дол, община Лом. Когенерационната биогаз инсталация е с номинална мощност 1,5 МВт. Тя оползотворява 76 650 т отпадъци от модерна собствена кравеферма с 2200 крави – средно 210т/дневно, около 20т/дневно растителна маса - царевични и слънчогледови стебла,отпадъчен силаж от силажните ями и остатъчни хранителни продукти от кравите, както и 40 т/дневно суроватка от мандра Пършевица. Така на практика заводът почиства остатъците от всички производства на земеделската фирма.
Общата стойност на инвестицията е 15 000 000 лева, като за финансирането ѝ са използвани няколко източника: собствени средства, частично финансиране от фонд "Земеделие" и кредит от Българската банка за развитие. Когенерационната инсталация е изградена в сътрудничество с италианската фирма "AUCEN".
Седем детски градини от Пловдив са златни медалисти в категория "Слънчева енергия" за въвеждането на интелигентна система за енергиен мониторинг във водогрейни слънчево-термални инсталации.
Първо място, със златен медал и купа, са отличени - ЦГД "Слънце", ЦДГ "Росица", ЦДГ "Приказен свят", ЦГД "Кремена", ЦГД "Незабравка", ЦГД "Вяра" и ДЯ "100 Усмивки" за слънчево-термални инсталации за битова гореща вода и система за мониторинг на произведената възобновяема топлинна енергия в реално време, свързана в градска платформа за интелигентен енергиен мениджмънт.
През 2014 г. към съществуващите инсталации, финансирани от Международен фонд "Козлодуй" е изградена система за мониторинг в реално време на произведената възобновяема топлинна енергия. Системата е част уеб-базирана платформа за управление на енергията в дома и града,която обхваща 18 жилищни сгради, 2 офис сгради, пилотно училище и седемте детски градини. Тя дава възможност на собствениците на сградите да получават информация за енергийното си потребление на всеки 15 минути, да прогнозират и симулират своето потребление за идния период. Информацията се визуализира в интригуващи и графики, достъпни за всеки. Изградена е с финансиране на проект iURBAN на Седма Рамкова Програма на ЕК.
От въвеждането на системата за мониторинг през ноември 2014г до момента, детските градини са произвели общо 33 МВтч топлинна енергия от слънчевите инсталации и са спестили 12.6 т СО2, или по 13 кг спестени емисии СО2 на дете. През 2015г 31% от топлата вода е произведена от слънцето. Или 10% от общото потребление на енергия.
В лига "Слънчева енергия" на Национална ВЕИ лига големият шампион сред детските градини е ЦДГ "Слънце", която от ноември миналата година досега е произвела 10.4 МВтч (една трета от общото производство на детските градини) и е спестила 3 тона парникови емисии, т.е. по 20 кг спестени въглеродни емисии на дете.