Спортните зали вече са част от градската среда
Водещи строителни фирми представиха актуални спортни обекти по време на участието си в панел 2 на Втората годишна конференция "ИНВЕСТИЦИИ, СТРОИТЕЛСТВО И УПРАВЛЕНИЕ НА СПОРТНИ СЪОРЪЖЕНИЯ 2015", която се провежда днес в София. Техни представители споделиха кои са основните трудности, които срещат при изпълнението на такива проекти.
Процесът по изграждането на спортни съоръжения е сложен и динамичен, обясни Мая Пенчева от "Главболгарстрой" АД. Според нея изборът на терена е ключов за бъдещото развитие на една спортна зала, тъй като тя трябва да бъде правилно вписана в градската инфраструктура. Капацитетът и функционалността на съоръжението също трябва да бъдат прецизно анализирани.
Според Пенчева сроковете на изпълнение много често са кратки, което поставя редица предизвикателства пред строителите. Административните процедури също отнемат време, а съгласуването със спортните федерации е основен проблем, коментира тя.
Фирмата – изпълнител трябва да има опит в изграждането на спортни съоръжения и да разполага с добър екип, тъй като обектите трябва да се ползват десетки години, единодушни бяха участниците в панела.
"Сроковете на изпълнение са важни, трябва да се работи бързо, но не за сметка на качеството", обясни проф. инж. Михаил Цанков от "Иркон" ООД. Той обърна внимание на системите за управление на качеството и безопасност на труда, които трябва да притежават фирмите, изграждащи спортни съоръжения.
Като успешни реализации в областта на спорта, реализирани от Иркон, той отбеляза СОК – Камчия (сграда на годината 2012), Спортна зала Русе (открита през юли 2015), стадиона на ФК "Лудогорец" в Разград, чийто сектор Б бе открит през май 2015. В момента фирмата работи по изграждането на стоманената козирка на стадион "Г.Аспарухов" в София, като строежът е на ниво стоманобетон.
Инж. Константин Йовчев от Джи Пи Груп разказа за опита на компанията в строителството на Многофункционална спортна зала – Свиленград, Спортната зала в ПУ "П.Хилендарски" Пловдив, ремонтът на стадион "Локомотив" , гр. Дряново и изграждането на новия стадион в Царева ливада, община Дряново, реконструкцията на съществуваща зала в гр. Любимец и много други. Изграждането на всички нови обекти е по Програмата за развитие на селските райони, обясни той.
Инж. Рашко Стайков, управляващ собственик на строително дружество "Р. С. Инженеринг" ЕООД, представи подробно работата на фирмата по изграждането на мащабния и атрактивен проект "Арена Ботевград", чийто капацитет е 5000 зрители.
Евгени Борисов, изпълнителен директор на "Монтаж Строителни Конструкции" АД представи изпълнението на строителните конструкции в Спортна зала "Булстрад Арена" Русе. МСК е изпълнител на металната покривна конструкция. В 50 годишната си история, компанията е участвала в строителството на над 900 големи обекти на енергетиката, инфраструктурата и тежката промишленост в България и чужбина.
Основното предизвикателство при изграждането на спортни зали според участници в панела бе вписването на спортните съоръжения в градската инфраструктура, като условие за тяхната бъдеща експлоатация.