Музеят на София отваря врати днес

Музеят на София вече е напълно завършен и отваря врати днес за празника на града. Вчера из залите му се разходиха премиерът Бойко Борисов, министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, кметът Йорданка Фандъкова. Ден преди откриването зам.-кметът по култура Тодор Чобанов разведе гостите из музея и им разказа историята на експонатите.
Постоянната експозиция е разположена в осем зали, представящи периода от неолита до 40-те години на XX в. Залите са наречени Наследството на древността, Силата на духа, Трето българско царство, Софийската улица, Държавни и общински институции, Домът и облеклото на софиянеца, Културен живот и свободно време на софиянци.
Гостите на музея могат да видят бюрото на княз Фердинанд, френска каляска, принадлежала на Мария Антоанета, часовник, подарен на княз Фердинанд от британската кралица Виктория, стенописи и икони от Софийската Мала Света гора, старопечатни книги, велосипед тип "Паяк", ретро автомобил "Мерцедес", Златната книга на София, колекция детски играчки и много други.
Тук е и първият устройствен план на София, създаден през 1938 г. от известния европейски специалист проф. арх. Адолф Мусман, проектирал градоустройствени планове на Щутгарт и Дюселдорф.
Централната минерална баня е строена в началото на миналия век. Открита е официално на 1 май 1913 г., като се е ползвала от столичани до 1986 г., когато е затворена. Автор на идейния проект на сградата е австрийският архитект Грюнангер, а работният е на българският архитект Петко Момчилов.
Възстановяването на Централната баня започва през 1998 г. по проект на авторски колектив с ръководител арх. Станислав Константинов.
Ремонтът се осъществява от консорциум "Света София 2013" ("ПСТ холдинг", "Реставрация", "Антично наследство" и едноличния търговец "ЕМ - Емил Митев"). Ремонтът струва малко над 5 млн. лева без ДДС, като финансирането е осигурено от програмата "Регионално развитие", както и от бюджета на Столичната община.