Бреговите центрове в Бургас и Варна – модерни и високотехнологични

През първата половина на август официално бяха открити новопостроените брегови центрове за управление и информационно обслужване на корабоплаването в Бургас и Варна. Двете сгради са изградени по проект "Информационна система за управление на трафика на плавателни съдове" – фаза 3 (VTMIS), съфинансиран от ЕФФР чрез оперативна програма "Транспорт". Възложител на проекта с обща стойност почти 40 млн. лв. е ДП "Пристанищна инфраструктура".
Строителството на двете сгради започна през април миналата година. Договорът за проектиране и строителство на двата брегови центъра е на стойност 3 767 700 лв. без ДДС, с изпълнител консорциум "Мидия – Диана Комерс". Ръководител на проектантския екип е арх. Николай Симеонов от "Вамос" ООД. Доставката и монтажът на високотехнологичното оборудване - електронни съоръжения, хардуер и софтуер, са осъществени от консорциум "Транслинк" и са на стойност 27 735 686 лв. без ДДС.
Брегови център – Бургас
Трафик кулата е изградена на територията на пристанищен терминал Бургас-изток. Визията й е в духа на архитектурата на изградената морска гара. Двете съоръжения са разположени в непосредствена близост и попадат в бъдещата зона за обществен достъп на пристанище Бургас, първият етап от която обхваща отваряне на пристанище Бургас–изток от 1–во до 4-то корабно място.
Сградата е на четири етажа с разгъната застроена площ 1000 кв.м.
Бреговият център в Бургас ще обслужва трафика в морските пространства южно от нос Емине. Иновативният център ще следи за спазване на системата за движение в морските пространства на Република България, ще събира информацията и ще координира действията на корабите с оглед избягването на ситуации, които могат да доведат до аварии, сблъскване, засядане и потъване на кораби, както и ще подпомага търсенето и спасяването на човешки живот по море.
Брегови център - Варна
Брегови център за управление и информационно обслужване на корабоплаването в гр. Варна е разположен в Аспаруховия парк. Сградата е четириетажна с РЗП 1000 кв.м. Въпреки сходните параметри с бреговия център в Бургас визията на центъра във Варна е по-различна, съобразена с идеята освен пристанищно съоръжение да бъде и архитектурна забележителност, цветен акцент в парковото пространство.
В кулата е разположен оперативен център за управление на морския трафик – VTS Center Varna, който наблюдава и насочва корабния трафик в морските пространства северно от нос Емине. В сградата се намира и българският оперативен център на Световната морска система за бедствия и безопасност GMDSS Operating Center. От него ще се осъществяват всички комуникации, ангажимент на страната ни по силата на Конвенцията за опазване на човешкия живот по море (SOLAS Convention). Центърът разполага с телевизионни и термовизионни камери, станция за метеонаблюдение и друга специална апаратура. В случай на аварийни ситуации в Бреговия център - Бургас, центърът във Варна ще има готовност да поема дейността по цялото Черноморие.
Национален център за електронен документооборот
В рамките на проекта е създаден и Национален център за електронен документооборот в морския транспорт, наречен още "едно гише". Той позволява всички гранични служби да получават нужната им информация от един източник. Данните, които събират пристанищните власти, ИА "Морска администрация", "Гранична полиция", Агенция "Митници" и санитарните служби, вече ще се въвеждат по електронен път. По този начин заинтересованите институции и бизнесът ще могат да използват наличната информация. Това ще улесни компаниите при планиране на посещенията на корабите в пристанищата и товаро-разтоварните дейности в тях.
Наблюдение на двете водни граници на България 24 часа в денонощието
Бреговите центрове в Бургас и Варна ще извършват наблюдение и управление на корабния трафик в акваторията на Черно море 24 часа в денонощието. Те са проектирани и изпълнен така, че да бъдат взаимно заменяеми и при необходимост всеки от тях да може да поеме функциите на другия.
С реализиране на проекта се осигурява непрекъснато наблюдение на морските пространства на Република България, създават се предпоставки за повишаване ефективността при морско търсене и спасяване на бедстващи плавателни съдове, повишава се информационното осигуряване за подобряване на условията за опазване на морето и крайбрежните територии от замърсяване, подобрява се събирането и предоставянето на необходима информация за корабоплаването на всички служби, които се нуждаят от нея, както и се създават предпоставки за максимално ефективен морски бизнес.
С успешното му приключване България ще бъде една от първите държави членки, които ще изпълнят изискванията на Европейския съюз, които засягат безопасността на корабоплаването и евродирективата, изискваща електронна обработка на корабните документи.
С въвеждането в експлоатация и на бреговия център за управление на корабния трафик по река Дунав и целият цикъл е завършен. Така всички водни граници на България ще могат да бъдат наблюдавани от компетентните институции - Брегова охрана, БОП и МВР, за предотвратяване на контрабандата по море и река.