Пловдив се утвърждава като hot-spot център на IT и аутсорсинг индустриите в ЮИЕ

В България има две индустрии, които основно задържат младите хора в страната – на информационните и телекомуникационните технологии и сферата на аутсорсинга. Затова трябва да подкрепяме развитието на тези стратегически сектори и да помогнем повече млади хора да останат тук. Това заяви президентът Росен Плевнелиев на бизнес форума "Аутсорсинг дестинация България 2015", който се организира за втора поредна година от община Пловдив в партньорство с "Индъстри Уоч". Заедно с държавния глава в конференцията в "Новотел Пловдив" с над 320 участници от бизнеса се включиха вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова, изпълнителният директор на Консултативния съвет на Германската аутсорсинг асоциация Стефан Фрике, кметът на Пловдив инж. Иван Тотев и изпълнителният директор на БАИ Стамен Янев.
Само за година България се изкачи с 11 позиции в международните класации за най-привлекателните аутсорсинг дестинации и днес заслужено е на трето място в света, ползвайки се със силна репутация, изтъкна Росен Плевнелиев. Софтуерната индустрия вече формира 1.74% от БВП на страната ни, а за последните 10 години приходите на ИТ компаниите са отбелязали ръст от 600%. Държавният глава посочи, че в тези области през последните години са създадени над 40 000 нови работни места, а 90% от заетите в тях са под 35-годишна възраст.
София и Пловдив са водещите центрове за ИТ и аутсорсинг бизнес у нас. По думите на президента Пловдив се е превърнал в индустриален център на България със своите изградени мрежи от индустриални зони. Градът има и добре развита образователна система с над 40 000 студенти.
Росен Плевнелиев заяви, че като държавен глава застава зад всеки проект и усилие България да се утвърди като регионален център за ИТ и аутсорсинг. Той обяви, че държавата е длъжник на българските граждани, тъй като все още не е въведено електронното правителство. Това не може повече да се отлага. Трябва да има обща платформа и с желязна воля да бъде наложена на всички институции, заяви президентът Росен Плевнелиев.
В изказването си пред форума заместник министър-председателят и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова заяви, че една от най-важните задачи на правителството е създаване на бърза писта за издаване на "сини" карти на чуждестранните специалисти, които търсят работа у нас. През следващите 10 години трябва да се осигури обучение на високо професионално ниво на поне 30 000 млади специалисти.
Вицепремиерът подчерта, че за да се даде тласък на икономическото развитие, в много скоро време трябва да се приемат два законопроекта, които вече са подготвени и предстои да бъдат разгледани на Министерския съвет. Това са законът за електронната индентификация и законът за електронното управление.
"Преди 3 години и половина започнахме работа по амбициозната задача да позиционираме Пловдив на картата на световната IT индустрия и да станем привлекателно място за този сектор. Градът ни вече се утвърди като втория след столицата най-притегателен център в България за инвестиции в информационни технологии и аутсорсинг ", заяви пред представителите на бизнеса кметът инж. Иван Тотев. В подкрепа на думите си той посочи, че до края на годината броят на заетите в сектора ще надхвърли 5000. "Развитието на тези индустрии доведе след себе си и проектите за строителство на нови офис сгради клас А с над 50 000 кв.м РЗП. Това е изключително важен факт, защото офисите са новите заводи", заключи градоначалникът.
Тенденцията показва, че до няколко години Пловдив ще има нужда от над 100 000 кв.м офис пространства висок клас. В допълнение, наличието на над половин милион души в региона, високо развитата образователна система с повече от 40 000 студенти, мултикултурната и многоезична среда превръщат града в атрактивна инвестиционна дестинация за ИТ и аутсорсинг компаниите от Северна Америка и Европа.
"Всяка година все нови и нови аутсорсинг компании решават да пренесат бизнеса си или част от него в България. Към средата на 2015 г. броят на заетите в BPO индустрията вече надхвърля 30 000 и ако се запази този ръст до 2020 г., очакваме броят им да се удвои", заяви Стефан Бумов, председател на БАА и изп. директор на "Софика Груп" – най-голямата българска аутсорсинг компания, купена от US базираната TeleTech през 2014 г.
"От данъчна гледна точка България е най-добро място за развитие на IT, аутсорсинг и BPO в сравнение с Полша, Унгария, Словакия и Румъния, заяви Владимир Еллис, собственик на една от най-мощните украински IT компании - Speedflow group, която мести бизнеса си в Пловдив.
Водещата аутсорсинг компания 60К също обяви, че до края на годината в офиса си в Пловдив ще назначи още 300 служители. Офис в Пловдив откри и българската IT компания ScaleFocus, която е най-бързо развиващата се компания в Европа през 2015 г. според световноизвестните бизнес награди TheInternationalBusinessAwards. Още няколко компании оглеждат навлизането си в Пловдив, посочи зам.-кметът на Пловдив Стефан Стоянов.
"Пловдив се превръща в hot-spot град за развитие на IT и BPO индустрията не само в България, но става глобален конкурент на другите извънстолични градове в Централна и Източна Европа", посочи Иглика Йорданова, изп. директор на Colliers International. Пловдив вече е предпочетен като най-добър избор пред развити аутсорсинг дестницации като Краков, Тимишоара, Дебрецен, Кошице и Бърно. Очевидно Пловдив стои най-атрактивно от гледна точка на базови наеми на офис площи, клас А.
Украинската IT компания Speedflow group се мести в Пловдив
Една от най-мощните украински IT компании - Speedflow group, вече има българска регистрация и мести бизнеса си в Пловдив. |
Industry Watch: Двигателите на новосъздадената заетост в България са преработващата индустрия, аутсорсингът и бизнес услугите и секторът на ИТ
Двигателите на новосъздадената заетост в България са преработващата индустрия, аутсорсингът и бизнес услугите и секторът на ИТ&комуникационни услуги – общо 41 хиляди допълнителни работни места. От големите градове най-осезаемо повишаване на заетостта в сферата на ИТ и аутсорсинг услугите има в София и Пловдив, в които работните места в този сектор се повишават съответно с 16% и 15% спрямо 2008 г. Това се посочва в най-новия доклад на Industry Watch на тема "Двигателите на възстановяването: "Карта на растежа" за водещите български сектори и региони". |