ПУ "П. Хилендарски" ще строи нов Химически факултет
Готов е идейният архитектурен проект за нова сграда на Химическия факултет на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски", съобщи главният проектант арх. Никола Балджиев.
Инвестиционни намерения
През 2013 г. с решение на Министерския съвет на пловдивския ВУЗ беше предоставен имот на МВР с площ 32 дка, разположен в съседство с учебния комплекс и новопостроената спортна зала на бул. "България", на изхода на Пловдив към Пазарджик. Така на настоящия етап ПУ разполага с общо 107 дка публична държавна собственост. Намеренията са там да се пребазира Химическият факултет и да се изгради съвременен студентски кампус със студентски общежития, спортни игрища, педагогически център за иновации и работа с деца със специални образователни потребности, Център за обучение по езици и симултанни преводи, експериментални компютърни и кибернетични лаборатории.
Проектното проучване
Химическия факултет е развит в двуетажна монолитна сграда с РЗП 5520 кв.м, ситуирана в непосредствена близост с основната сграда на университета и новата спортна зала. Проектът е съобразен с процедирания Подробен устройствен план за тази територия, както и с действащия ОУП. Подходът към новата сграда е от югозапад, ориентиран към връзката на имота с бул. "България".
Функционалното решение
на Химическия факултет е продукт на задълбочено проучване, извършено от проектантския екип, на спецификата на образователния процес в учебното заведение и провеждането на множество срещи с преподаватели и студенти. Факултетът разполага с пет катедри – "Аналитична и компютърна химия", "Органична химия", "Физикохимия", "Неорганична химия и МОХ", "Химична технология". Всяка от катедрите притежава собствена функционална специфика, различна от тази на другите и има необходимост от специални връзки и звена. Целта на проектантския екип бе да създаде едно ясно и четливо диференциране на отделните функционални компоненти на факултета, така че всеки от тях да притежава свое конкретно пространство, а също така да бъде в логична връзка с останалите, посочват проектантите. Това до голяма степен предопределя и
Обемно-пространственото решение
на сградата, а именно – триада в план, с три равностойни основни обема, разположени около централно ядро. Всеки от дяловете на триадата е двуетажен, като в тях са разположени петте катедри на Химическия факултет плюс административен блок. Централният обем е входното фоайе, което е оформено като разпределително интегрирано пространство. От него се влиза и в двете основни аули на факултета, които са общи за всички катедри. Централното пространство е атриумно, с горно осветление, то играе ролята на "главен площад" в сградата. Попадайки в него, посетителят бързо придобива ясна визуална представа за всички основни функционални направления във факултета и лесно се ориентира.
Обемно-пространственото решение на сградата дава възможности за разнообразни експресивни погледи към елементите на триадата, чиято симетрия е умишлено нарушена от централния остъклен обем. Отделните плътни части са покрити с окачена фасада от HPL панели. Наклонът на отворите за прозорци създава усещане за това как частите на триадата притискат и дори деформират стъкленото ядро. По този начин е търсена една целенасочена, провокирана динамика на обемите. Тя изгражда запомнящ се и модерен архитектурен образ на сградата, който допринася за създаване на резонен респект у посетителите на университетската институция, коментира арх.Никола Балджиев.
Арх. Никола Балджиев, главен проектант: Стремежът ни е сградата да е функционална, атрактивна и респектираща като екстериор
Арх. Балджиев, как трябва да изглежда една съвременна университетска сграда?
- Моето разбиране е, че всяка съвременна сграда трябва да е проектирана така, че да отговаря на конкретните потребности на целевата група, която ще я ползва. В този смисъл по време на работата си по проекта за нов Химически факултет се опитахме да избегнем това сградата да бъде някакъв универсален учебен кампус, приложим навсякъде. Започнахме работата със задълбочени анкетни проучвания сред преподавателите и студентите, обитаващи настоящата сграда на факултета, в която университетът е наемател. Насочихме се към специфичните изисквания за аудиториумите, учебните химически лаборатории и техните прилежащи помещения. Изследвахме конкретиката на обучение във всяка от петте катедри на Химическия факултет, като по този начин създадохме персонална работна среда за всяка от тях. Нашият проект е за специална сграда, в която ще се обучават студенти по дисциплините "Аналитична и компютърна химия", "Органична химия", "Физикохимия", "Неорганична химия", "Химична технология". Това като че ли е отговорът на вашия въпрос как трябва да изглежда една съвременна университетска сграда.
Според нас няма универсална рецепта. Сградата трябва да е структурирана според спецификата на конкретните учебни процеси, които протичат в нея.
Кое е по-специфичното и интересното в проекта ви за нов Химически факултет на ПУ "П. Хилендарски"?
- Въпреки че притежавам известен опит при проектирането на химически лаборатории и части от учебни сгради, работата по проекта за Химически факултет за мен бе едно сериозно професионално предизвикателство. Опитахме се да измислим сграда, която да изпълнява перфектно своята функционална програма и едновременно с това да бъде атрактивна и респектираща като екстериор. При проектирането си поставихме за цел да създадем достатъчно категорична и четлива функционална схема, която от своя страна да притежава също толкова категоричен обемно-пространствен архитектурен образ. Може би интересното в проекта започва още от самото ситуационно решение – една триада в план, около чието ядро са разположени отделните функционални компоненти на сградата. Това ядро представлява модерно общо пространство през три нива, което играе ролята на своеобразен вътрешен площад. Освен разпредеделителна функция на фоайе това пространство е място за срещи и комуникация между студентите и преподавателите на Химическия факултет. Основните функционални компоненти на сградата са петте катедри и административният корпус, разположени в трите двуетажни крила на триадата. Архитектурният образ на факултета в голяма степен е свързан с функционалното решение – основните обеми са ядрото, крилата на триадата, лекционните зали.
Какви иновативни сградни системи и строителни материали сте заложили в проекта?
- На този етап е изготвен архитектурен идеен проект за Химически факултет и в него иновативните сградни системи са предмет на намерения, които касаят бъдещата разработка на инсталациите в сградата. Предвижда се да бъдат изградени модерни системи за автоматизация, които да управляват отоплението, вентилацията и климатизацията на факултета, съобразено с индивидуалните потребности на потребителите. В областта на пожарната безопасност сме обсъждали съвременни продукти и системи за пожароизвестяване и газдетекция, автоматично пожарогасене, както и софтуер за визуализация и управление на всички системи за сигурност. В процеса на работа по проекта проведохме множество срещи с представители на водещи европейски фирми за специално оборудване на химически лаборатории. Това са много специфични продукти, чиито параметри също са заложени в проекта.
На каква приблизителна стойност възлиза инвестицията и какви са възможните източници на финансиране?
Прогнозната приблизителна стойност за строителството на Химическия факултет и за изграждането на неговите модерни инсталационни сградни системи е между 5 млн. лв. и 6 млн. лв. В тази стойност не влиза специалното оборудване на учебните химически лаборатории. Колкото до възможните източници на финансиране, бих казал, че за мен като проектант е трудно да коментирам тази тема, тъй като осигуряването на средствата за едно строителство е от компетенцията на инвеститора. Предполагам, че основно се разчита на собствени и бюджетни средства от държавата, както и на пари по европейски програми.
Обект Химически факултет към ПУ "Паисий Хилендарски", Пловдив Възложител ПУ "Паисий Хилендарски" Проектант "Тектоника-Б" - арх. Н. Балджиев, арх. Д. Златков, арх. М. Маринов Фаза Идеен инвестиционен проект РЗП 5520 кв.м |