В ОУП имаме още два големи терена, отредени за индустриални зони
Георги Георгиев, кмет на община Тунджа
Господин Георгиев, в община Тунджа стартира един от най-мащабните инвестиционни проекти в страната - логистичния център на "Лидл" в България. Как това ви превръща в атрактивно място за инвестиции?
- Логистичният комплекс на "Лидл България" е най-мащабната инвестиция не само за област Ямбол, но и за страната през последните почти четири години. От близо 5-6 години община Тунджа се подготвя за привличане на такива стратегически инвеститори. Планирахме в Общия устройствен план няколко индустриални зони, една от които е тази в с. Кабиле на площ от 197 000 кв.м. Чрез спечелено финансиране по програма ФАР за 1 млн. лв. реализирахме довеждаща ВиК инфраструктура до зоната, включително и подобряване на водоснабдяването на жителите на с. Кабиле. Благодарни сме изключително много на държавата, че беше построена автомагистрала "Тракия", която е главният аргумент за да се случи точно тук инвестицията на "Лидл България". В целия процес по продажба на терена, съгласуване на проектните документации ние направихме всичко възможно компанията да разбере, че в лицето на община Тунджа имат коректен и етичен партньор.
Надявам се, че в процеса на строителство ще бъдат ангажирани много строители и фирми доставчици от региона и че след построяване на логистичната база в нея ще работят стотици висококвалифицирани специалисти преди всичко от нашата община. Сигурно е, че инвестицията на "Лидл България" ще даде тласък като цяло на икономиката на община Тунджа и региона, защото един такъв крупен инвеститор безспорно дава пример и на други, които да го последват. Разбира се, ние считаме, че като община със силно развито селско стопанство тази инвестиция ще даде нов тласък както на производството на продукция, така и на нейната реализация.
Какви са инвестиционните ви очаквания за развитието на община Тунджа през следващите няколко години? Има ли заявен инвестиционен интерес от страна на конкретни компании, за който можете да ни разкажете?
- Нека в началото направим едно уточнение за вашите читатели.
Община Тунджа е разположена в югоизточната част на Тракийската низина и е една от съставните общини на Ямболска област, като заема северозападната й част. Обширната територия, която обхваща - 1218.36 кв. км, я нарежда на едно от първите места по големина сред общините в Република България. По своята териториална конфигурация и административно устройство община Тунджа се отличава с това, че нейният административен център се намира на територията на друга община – Ямбол.Обединява 44 населени места от селски тип, които са равнопоставени от административна гледна точка.
Общината е уникална и със своето кръстопътно разположение – през нейната територия преминава АМ "Тракия" с три пътни възела, както и международният път I-7, който е най-пряката връзка на Европа с Турция - Русия.
Тези дадености ми дават основание да вярвам, че ефектите, ползите за община Тунджа и за региона ще бъдат още по-многопосочни през следващите няколко години.
Съгласно ОУП имаме още два големи терена, отредени за индустриални зони. Единият е до пътен възел ІІ-53 Сливен – Ямбол с площ около 100 дка. Другият терен за индустриално строителство, с който община Тунджа разполага, е близо до с. Окоп, на площ около 300 - 400 дка.
Чрез вашата медия искам да призова всички крупни инвеститори да заповядат при нас. Както и досега ние ще бъдем коректен, предвидим и почтен партньор, както сме към "Лидл България". Към настоящия момент фирми от Турция и Гърция желаят да проучат условията за бизнес. Най-големият действащ инвеститор на територията ни е австрийската компания "Палфингер", която в последните 6-7 години направи няколко разширения на машиностроителното си предприятие за производство на хидравлични цилиндри за подемно-транспортна техника в с. Тенево. Особено активни са земеделските производители, чиито инвестиции в съвременна техника, складови бази и обработка, превърнаха отрасъла в модерен и привлекателен за младите хора, които успешно се реализират в него
Кои са по-мащабните общински проекти, по които работите?
Приключваме множество проекти с европейско финансиране по първия програмен период 2007 - 2013 г. Току-що подписахме акт 15 на воден проект за над 20 млн. лв. в с. Тенево – изграждане на канализационна система и пречиствателна станция за отпадъчни води. На финала е изпълнението на трансграничен проект по програма "България - Турция" за подобряване на пътната инфраструктура към местността Бакаджика и основен ремонт на посетителски център. Други два обекта, които се реализират с европейско и общинско финансиране, са възстановяване на спортните комплекси в с. Генерал Изворово и с. Кабиле.
Приключихме благоустрояване на площада в с. Генерал Тошево, както и много проекти по Стратегията на нашата местна инициативна група за над 3 млн. лв. в подкрепа на бизнеса и НПО. С евросредства изградихме и противопожарни наблюдателни кули. Приключихме и проект за биокоридори около големи водни басейни на стойност около 1 млн. лв. по ОПОС.
Кои са най-важните проекти, с които община Тунджа ще кандидатства за финансиране през следващия програмен период на ЕС?
Имаме проектна готовност за осъществяване на множество проекти за подобряване на транспортната и екологичната инфраструктура, обновяване на училища и социални центрове в населените места. Община Тунджа е избираем бенефициент единствено по Програмата за развитие на селските райони за 2014 - 2020 г.