В община Казанлък откриха модерна пречиствателна станция

На 3 септември официално влезе в експлоатация реконструираната и модернизирана Градска пречиствателна станция за отпадъчни води на Казанлък. Инвестицията е за близо 22 млн. лв. по проект "Интегриран воден проект на община Казанлък - Етап 2", финансиран по ОП "Околна среда".
Кметът на Казанлък Галина Стоянова, министър-председателят Бойко Борисов и министърът на околната среда и водите Ивелина Василева дадоха старт на съоръжението, разположено в района на с. Овощник. което ще подобри не само начина на опазване на околната среда, но и качеството на ВиК услугите за 52 723 жители, или 80 000 екв. жители, т.е. 100% от населението на агломерацията.
Проектът е най-мащабният и значимият, който е изпълнявала община Казанлък от екологична, инженерна и управленска гледна точка. С изпълнението на реконструкцията и модернизацията на ГПСОВ е решен трайно проблемът с пречистването и заустването на отпадните води на гр. Казанлък и с. Овощник.
"Този проект повиши самочувствието ни, както и увереността ни, че можем успешно да работим и усвояваме средства от Европейския съюз. Натрупахме значителен опит и капацитет, за успешното изпълнение на проекти и в новия програмен период", не скри удовлетвореността си зам.кметът Цонкова и допълни, че от инженерна гледна точка, огромно предизвикателство пред екипа е било условието да се извърши реконструкцията, без пречиствателната станция да спира дейността си и за миг.
С изпълнението на проекта са подобрени експлоатационните съоръжения, подменено е основното електро- механично оборудване, което ще доведе до значително намаляване на разходите за енергия, в технологичната система на ГПСОВ са включени съоръжения за отстраняване на биогенни елементи- азот и фосфор, постигната е основната специфична цел на проекта- реконструкция и модернизация на Градска пречиствателна станция за отпадъчни води- Казанлък.
"Интегрираната софтуерна система за управление и контрол, която инсталирахме на пречиствателната станция, няма аналог в България! Тя е най-новата разработка на Сименс в сферата на управление на технологични и производствени процеси и за първи път намира приложение в страната на нашата пречиствателна станция.", заяви ръководителят на проекта инж.Кънчо Христов и допълни, че е изграден и изцяло нова линия за третиране на утайки, като с това се решава един огромен проблем, стоял до сега пред жителите на казанлъшкото село Овощник.
Проектът е на обща стойност 22 695 646,07 лв., от които: 1 135 181,30 лв. собствен принос на Община Казанлък, 187 600,00 лв. по проект за техническа помощ финансиран от ОПОС и 3 712 681,20 лв. възстановимо от НАП ДДС. Безвъзмездната финансова помощ е в размер на 17 660 183,57 лв., разпределена както следва – Кохезионен фонд на ЕС 14 128 146,86 лв. и национално съфинансиране от държавния бюджет 3 532 036,71 лв., съгласно Договор за безвъзмездна финансова помощ № DIR-51011116-С026/08.08.2012 г.
Консорциум "Интерпром Каро Витковице Аква Инженеринг" ДЗЗД, гр. София е фирмата изпълнител на инжeнеринговите дейности по проекта. Договорът е на стойност 17 727 272 лв. без ДДС.
Интегрираният воден проект на община Казанлък е ключов за подобряване на ВиК услугите в района, тъй като проектираната през 80-те години на миналия век пречиствателна станция не отговаряше на съвременните екологични норми за качеството на пречистените води. С реализацията на проекта бяха постигнати множество цели, най-значимите сред които са:
· подобряване на експлоатационните условия на съоръженията с оглед реалните параметри на замърсеност и количеството на отпадни води на входа на пречиствателната станция;
· намаление с 35% на потреблението на електрическа енергия;
· пуснати бяха в експлоатация съоръжения за отстраняване на биогенните елементи - азот и фосфор;
· беше постигната пълна автоматизация на технологичния процес чрез въвеждането на интегрирана софтуерна сиситема за управление на и контрол на всички машини и съоръжения;
· намаляване с 15% нивото на шума в района на ГПСОВ.
· основните машини и съоръжения са с експлоатационен хоризонт 2040 г., което е гаранция за ефективността на инвестицията.
· чрез третиране на утайките получени в процеса на пречистване на отпадните води, започна производството на биогаз;
· изграден бе нов цех за утилизация на биогаза, в който чрез Ко генератори се произвежда електрическа и топлинна енергия. Произвежданата ел. енергия задоволява на 75% нуждите от ел.енергия на ГПСОВ Казанлък, а топлинната енергия се използва за поддържане на процеса на производство на биогаз;
· кардинално решение на проблема с неприятните миризми в землището на с.Овощник чрез премахване на минералните компоненти и излишната вода от утайките.