Превръщат могилата "Малтепе" край с. Маноле в музей на открито

Могилата "Малтепе" край с. Маноле, община Марица, обл. Пловдив, е най–голямата надгробна могила на територията на България, тя е и част от голям тракийски могилен некропол, свързан с историята на античния Филипопол в периода І в. пр. Хр. – ІІІ в. сл. Хр.
В Министерство на културата - Програмен оператор на Програма БГ08 "Културно наследство и съвременни изкуства", финансирано от Финансовия Механизъм на Европейското икономическо пространство, бе подписан договор за безвъзмездна финансова помощ с община Марица по Мярка 1 "Реставриране, обновяване и опазване на културното наследство".
Отпуснатото финансиране е на стойност 805 961, 61 евро, а продължителността за изпълнение на проекта е 18 месеца. Подписите си под договора поставиха кметът на Община "Марица" Димитър Иванов и директорът на Дирекция "Европейски програми и проекти" в Министерството на културата Ангел Ангелов.
Проектът "МУЗЕЙ НА ОТКРИТО "МАЛТЕПЕ" е насочен към превръщането на археологическия обект край с. Маноле в туристическа атракция, което ще допринесе за повишаване на обществения интерес към село Маноле и намиращите се около него културно-исторически обекти, които също представляват интерес от историческа и културологическа гледна точка.
Могилата "Малтепе" в исторически план е изключително важен обект на културната история на България и недвижима културна ценност съгласно чл. 146 от Закона за културно наследство (ДВ, бр. 19, 2009 г.) и Разпореждане № 1711/22.10.1962 г. на Министерския съвет. Могилата е регистрирана като недвижима културна ценност – археологически обект в Автоматизираната информационна система "Археологическа карта на България" под Регистрационен N: 10001496. Могилата "Малтепе" е разположена на 171 м надморска височина. Това е и най-голямата надгробна могила на територията на България с размери – диаметър 90 м и височина 22 м. Могилата "Малтепе" е и част от голям тракийски могилен некропол, свързан с историята на античния Филипопол в периода І в. пр. Хр. – ІІІ в. сл. Хр. Върху по-голяма част от могилния насип през 2003 г. са извършени геофизични проучвания от Регионален археологически музей - Пловдив и специалисти на Националния археологически институт при БАН, в резултат на което е установено наличието на различни типове гробни съоръжения. Могилата представлява комплекс от централна гробница и вторични гробни съоръжения, свързани най-вероятно с тракийския владетел Реметалк ІІ, съюзник на римските императори, и членове на неговата фамилия. Създаването на музей на открито е адекватният и оригинален по същността си способ, който ще представи пред българските и чуждестранни туристи една реконструкция на древните религиозни вярвания и погребалните практики на тракийските владетели, управлявали царството на Одрисите и Филипопол в периода І в. пр.Хр. – ІІІ в. сл.Хр.
Проектът се изпълнява в партньорство с Областна администрация Пловдив и Регионален археологически музей - Пловдив. Предстои обявяване на открита процедура по ЗОП за инженерингово изпълнение.