В Благоевград откриха първия саниран блок
От януари 2016 г. по новата програма с европейско финансиране ще могат да кандидатстват както по-малките блокове така и тухлените сгради

В Благоевград бе открит първия саниран блок по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради. Изпълнението на програма за енергийна ефективност стартира в Благоевград на 23 юни 2015 г и два месеца по-късно ремонтните дейности по първия блок са напълно завършени.
Освен изолация на фасадата, изцяло е подменена дограмата на апартаментите, обновени са и общите части на 3-те входа на блок 36 в ж.к. "Ален мак". По Национална програма в Благоевград ще бъдат санирани и близо 80% от блоковете в кварталите "Еленово" и "Струмско".
Четвърт милион българи се довериха на Националната програмата за енергийна ефективност и вярвам, че броят им ще се увеличи, защото тя е насочена към всички български граждани, независимо дали те живеят в малки или големи общини". Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова при откриването на първия саниран блок. Министър Павлова връчи на домоуправителя на блок 36 в ж.к. "Ален Мак" грамота за първи саниран блок и поздрави собствениците за смлостта и доверието.
При освещаването на блока участваха още заместник министър-председателят Цветан Цветанов и кметът на Благоевград Атанас Камбитов.
"С мерките изпълнени в тази сграда, очакваме 50% намаление на разхода за енергия", съобщи министър Павлова.
"Благоевград има готовност да участва в програмата със 125 блока, като освен тях мерки за енергийна ефективност се въвеждат в още 13 сгради по програмата с европейско финансиране", информира Лиляна Павлова. Тя допълни, че по думите на кмета ще бъдат реновирани 90% от панелните сгради в Благоевград.
Министър Павлова изрази очакване над 2000 сгради в национален мащаб да бъдат одобрени за саниране по програмата до края на 2015. "Има реален шанс поне 50-60 да бъдат завършени до края на годината", заяви тя.
През 2015 г. средствата, които са в размер на 1 млрд. лева, се дават за многофамилни жилищни сгради с минимум 36 жилища в тях, без значение от броя на входовете за съответния блок. Програмата обхваща едропанелните сгради, сгради от типа на пакетоповдиганите плочи и едроплощен кофраж. При саниране по програмата собствениците в една сграда не участват с никакъв финансов ресурс. Цялото финансиране е осигурено от държавата.
От януари 2016 г. по новата програма с европейско финансиране ще могат да кандидатстват както по-малките блокове, така и тухлените сгради. Ресурсът за саниране по нея е 300 млн. лева.