На 4 август обществено обсъждане за изменение на Интегрирания план за градско възстановяване и развитие на Стара Загора

На 4 август 2015 г. от 17.00ч. в залата на Общински съвет Стара Загора ще се проведе обществено обсъждане на предложения за изменение на Интегрирания план за градско възстановяване и развитие - Стара Загора.
В изпълнение на Приоритетна ос 1 "Устойчиво и интегрирано градско развитие", УО на ОП "Региони в растеж" 2014-2020 дава възможност в одобрения ИПГВР на град Стара Загора да бъдат включени допълнително като основни или резервни проекти. Тези проекти трябва да допринасят за функционалните връзки на града с неговата периферия и реализирани извън зоните за въздействие, като са допустими интервенции върху социална, образователна, културна инфраструктура, както и зони с потенциал за икономическо развитие.
Задължително условие за включване на тези проекти в инвестиционните програми е тяхното включване в ИПГВР. Включването може да стане, чрез изменение на одобрения ИПГВР. Допълнителните проекти извън зоните за въздействие следва да отговарят на следните критерии:
- Да бъдат реализирани на територията на общината, вкл. в други населени места, както и в самия град – общински център, но извън обхвата на одобрените зони за въздействие.
- Да допринасят за подобряването на функционалните, пространствените и/или градско-селските връзки в социален, икономически или териториален контекст на града с неговата периферия, в рамките на общинската територия. Да бъдат реализирани в зоната на влияние на града, като бъдат обвързани с ежедневни дейности и мобилност на населението на общината и на града.
- Да съответстват на общинските планове за развитие.
- Да бъдат свързани с подкрепа на Зони с потенциал за икономическо развитие, Социална, Културна, Спортна и/или Образователна инфраструктура.
- За инфраструктурните проекти следва да бъдат предвидени и подходящи съпътстващи "меки" мерки със съответен източник на финансиране, в областта на образованието, културата, спорта, социалните услуги, заетостта, с оглед осигуряване на интегриран подход и устойчивост на инвестициите.
Стратегията на ИПГВР поставя ясен и структуриран сценарий за постигане на нов, модерен и усъвършенстван образ на Стара Загора в дългосрочен план чрез реализацията на 25 групови проекта, насочени в шест приоритетни области: икономическо развитие, социална интеграция, ЕЕ и околна среда, качествена градска среда, достъпност и местно самоуправление. Основният финансов ресурс ще бъде привлечен от оперативните програми на ЕС – 572 640 000 лв., от финансови инструменти, вкл. ОП и инвестиционни фондове – 61 649 000 лв., от частни инвеститори – 71 561 000 лв.
Реализацията на стратегията се осъществява чрез Програми за реализация по зони за въздействие на ИПГВР.
В социалната зона са предвидени инвестиции за 200 464 000 лв.
В обхвата й попадат жилищни квартали със 171 многофамилни жилищни сгради, изградени по системата ЕПЖС. Специфичната цел на ИПГВР за тази зона е: "Ревитализация на средата, социално включване и развитие на науката и иновациите". За постигането й са представени 8 групи проекти, които третират съответно обновяването на градската среда и сградния фонд и достъпността; социално включване и намаляване на безработицата; развитие на научно-изследователска дейност и повишаване образователното равнище на населението. Най-мащабният и атрактивен интегриран проект е за конверсия на терена на бившите артилерийски казарми в кв. "Казански" – 90 дка, където вече се изгражда нова паркова зона с места за отдих, велоалеи, летен театър. Планирана е и многофункционална спортна зала и паркинг за 15 млн. лв.
В публичната зона са планирани проекти за 242 265 000 лв.
В обхвата й попадат 24.5% от административните и обществени сгради в града, 10044 жилища,строени в периода 1880-1950 г., парк "Аязмо", Станционна градина с колодрум, спортен комплекс "Берое" и териториите около тях. Специфичната цел на ИПГВР за тази зона е "интелигентна, съвременна и неповторима визия за древния град и стимулирано развитие на човешките ресурси и научния потенциал". За постигане на специфичната цел са представени 9 групови проекта, които третират съответно обновяването на административни и обществени сгради и културно-историческо наследство, създаване на атрактивна, достъпна и устойчива градска среда, както и стимулиране на кадровите ресурси, научния потенциал и институционалния капацитет. Планира се изграждане на самостоятелна сграда за обсерватория и планетариум, доразвитие на системата за интегриран градски транспорт чрез закупуване на електрически превозни средства и изграждане на система от зарядни станции, електронно таксуване на пътниците в ГТ и др.
За развитие на икономическата зона ще се привличат 340 478 000 лв.
В Източната и западната индустриална зона и кв. АПК са съсредоточени около 24.5% от икономическите дейности в града, 1586 производствени и складови сгради, 101 – жилищни и 128 сгради за обществено обслужване, построени в периода 1955-2007 г. Специфичната цел на ИПГВР за тази зона е: насърчаване развитието на интелектуални и високотехнологични производствени зони, стимулиране на частния бизнес и обновяване на инфраструктурата. За постигането й са предложени 8 групи проекти, насочени към обновяването на производствените сгради и техническата инфраструктура, развитие на работната сила и предприемачеството, повишаване иновационния капацитет и икономически просперитет на зоната и града. Най-голямата инвестиция – 100 млн. лв. (ОПРР 1,3 и Jeremie) е планирана за изграждане на логистичен център за международни карго превози на територията на летище Стара Загора. Предвидени са проекти за индустриален Експо център - 35 млн. лв. и високотехнологичен парк – 35 млн. лв. За внедряване на интелигентни и иновативни производствени системи са заложени 123 млн. лв. по ОПИК.