Проект "Многофункционална спортна сграда в гр. Стара Загора"
Мария Никодимова от УАСГ

ПРОУЧВАНЕ
Многофункционалната спортна зала е с капацитет 6000 души. Основната зала за спорт е с предназначение за баскетбол, волейбол, тенис на корт, борба, хандбал, фехтовка, джудо, бокс, художествена гимнастика, спортна гимнастика. Други възможни предназначения са концерти, конгреси, обществени дискусии, модни дефилета, TV игри и състезания, модерен театър и балет, прожекции, търговски изложения.
МЕСТОПЛОЖЕНИЕ.
Залата се намира в гр. Стара Загора, на километър от центъра, в парка, заграден от бул. "Цар Симеон Велики", ул. " Одринска епопея" и продължението на ул. "Христо Ботев", предвидено в подробния устройствен план на града. На мястото на текущия терен се намират стари казарми, като мястото е предвидено от общината за спортна зала и озеленяване. В близост до сградата се намира автобусна спирка на градския транспорт. Зареждането и достъпът на коли става през двете второстепенни улици.
РАЗМЕРИ
Сградата е кръгла с размери 116 на 116 метра и височина Н било=31.50 м. Игралното поле в основната зала в зоната на видимост е с размери 42/22 метра. Има възможност за увеличаване размера на игралното поле с премахване на местата с практикабли.
АРХИТЕКТУРНА ВИЗИЯ И ИДЕЯ
Основен композиционен похват е вписване на правоъгълно игрално поле в кръгла зална форма. Целта е постигане на най-добра видимост. С кръглата форма на залата се постига съсредоточаване и натрупване на зрителски места с хубава видимост по дългата страна на игралното поле и намаляване зрителски места с по-лоша видимост по късата страна на игралното поле. Ортогоналната схема на конструкцията на покрива е реплика на ортогоналната схема на игралното поле. Ъглите на трибуните са естествено заоблени с цел следване на линията за най-добра видимост спрямо ъгловите зрителни точки. Фасадата и покривът на сградата са естествено продължение на криволинейната форма на трибуните. По този иновативен начин по фасадата се оформя своеобразна пластична стреха от алуминиеви ламели със заострен "ножообразен" покривен борд. Зад ламелната фасада се разполага пространство за преминаване и крайни точки за различни инсталации и трасета. Това е иновативна втора фасада, която пести енергия и вентилира. Понижаването на средната част на покрива, между двата гръбнака служи за изхвърляне на отработения въздух. По този начин естественото формообразуване на залата я превръща в една работеща органична система. Съчетават се тектоничната форма на конструктивните елементи с една иновативна пластична форма на сградата.
КОНСТРУКЦИЯ
Конструкцията е комбинирана стоманобетонна в зоната на трибуните и метална конструкция на покрива на сградата. Покривната конструкция се състои от два дъговидни сдвоени гръбнака, стъпващи върху мощни бетонови опори. Подпорното разстояние между опорите е около 90 метра. Гръбнаците са разположени диаметрално на сградата и са изградени от стоманена прътова конструкция. Перпендикулярно от тях към периферията на сградата е разположена вторична носеща конструкция във вид на ферми, която се подпира по периферията на сградата и конзолно излиза извън нея, оформяйки своеобразна пластична стреха. Основните материали за фасадата са стъкло и жалузи. Покривът е покрит с Riverclack ламарина.