Пленер събира оригинални идеи за модерна визия на нов мост на р. Марица

За шеста поредна година Камарата на архитектите в България (КАБ), регионална колегия Пловдив, и Съюзът на архитектите в България (САБ), дружество Пловдив, организират АРХИТЕКТУРЕН ФОРУМ ПЛОВДИВ. "Стараем се да бъдем полезни на общинската администрация и на пловдивската общественост с професионални идеи и решения за подобряване на градската среда", заявяват пловдивските архитекти. С годините Архфорумът доби все по-голямо значение.От него тръгнаха инициативите за естетизация на емблематичните стълби по главната улица, за превръщане на кино "Космос" в място за култура.
АРХИТЕКТУРЕН ФОРУМ ПЛОВДИВ 2015 ще се проведе от 10 септември до 10 октомври, когато градът е домакин на множество музикални и арт прояви. Наред с традиционната изложба с актуалните проекти на пловдивските архитекти на площад "Централен" за втора поредна година ще се организира и изложба "Пловдивската съвременна архитектура чрез пловдивската съвременна фотография" на Главната улица. Чрез синтеза на двете изкуства по интересен начин ще бъдат представени 30 съвременни сгради в Пловдив.
Акцент на тазгодишното издание на Архфорума е архитектурния пленер "По моста", който ще се проведе под патронажа на кмета на Пловдив инж. Иван Тотев. Състезанието за идеи ще подкрепя темата "При-общената река" на One Achitecture week 2015 и е включено в съпътстващата му програма. САБ и КАБ, Пловдив, участват и като съорганизатори на фестивала OAW в основната им изложба за отношението "град - река", където ще се презентират различните идеи за социализация на Марица през годините.
Мостовете в градската среда
Един от основните градоустройствени проблеми на Пловдив е, че големи градски територии са разделени от река Марица на север, и от жп ареал на юг и запад. Съществуващите връзки между тези части на града са недостатъчни. Пловдив изпитва остра нужда от изграждане на нови свързващи комуникации, както и естетизация и решаване на функционални проблеми при съществуващите мостове.
Мостовете в градската среда са интересна архитектурна тема и в световната практика се срещат много добри примери и върхове на архитектурно-инженерната мисъл. Мостовете в много градове създават градския облик и се превръщат в символи на населените места. Голдън гейт, Тауър, Пон Ньоф, Риалто, виадуктът Мийо, Дяволският мост, Мостът над Бяла - десетки създадени от твореца артефакти, в които векторите по x, y и z, които носят конструкцията, не могат да съществуват без вектора на художествения образ, който прави от едно съоръжение архитектура, неделима от пейзажа, средата, контекста.
Новият мост на р. Марица
КАБ, РК Пловдив, и САБ, дружество Пловдив, проявявайки интерес към предстоящото изграждане на ново пътно съоръжение, свързващо бул. "Копривщица" и бул. "България" над р. Марица и отчитайки важността на неговата визия в градската среда, избраха именно този обект за тема на архитектурния пленер от 17 до 20 септември 2015 г. Мястото е "Кино Космос". Идеята е да се съберат архитекти и инженери без възрастови ограничения,да се сформират отбори и да се предложи един съвременен архитектурен образ на нов мост над Марица. Подготвен е сайт www.plener.kab-plovdiv.com, на който са обявени всичките конкурсни условия, жури и награден фонд.
Съгласно действащия ОУП Пловдив (2007 г.) се предвижда изграждане на нов мост в съседство със съществуващия железен мост на карловската жп линия. Пътната връзка е част от т.нар. западна тангента на Пловдив, която ще отвежда транзитното движение извън градското ядро и ще осъществява подходите от магистрала "Тракия" към основните градски артерии - бул. "България", бул. "6-и септември", бул."Хр. Ботев". Съоръжението се намира в непосредствена близост до Гребната база. Поради това новият мост на р Марица наред с функционалната си значимост ще има символно значениеза образа и атмосферата на съвременния град Пловдив, категорични са пловдивските архитекти.
През март 2013 г. след проведена обществена поръчка общината възложи изработване на инвестиционен проект за техническо решение на моста на "Илия Бурда" ЕООД - София.
Разработката в идейна фаза е приета от Специализиран експертен съвет на община Пловдив. Отчитайкизначимостта на съоръжението в заданието за проектиране на моста
освен условието "Да удовлетворява функционалните изисквания исъщевременно да бъде сигурно и дълготрайно, като всяко транспортно съоръжение", община Пловдив е заложила изискването: "Да въздейства със своя добър естетичен вид. Да бъде предвидено художествено оформление, както и осветление."
От САБ и КАБ считат, че в одобрения идеен проект, последното изискване не е изпълнено напълно:
- липсва архитектурно решение
- липсва елемент на специфично художествено оформление
- останалите функционални елементи –парапети, осветление и др. са стандартни
- не са предвидени велоалеи.
Вероятно заради това, че проектът е разработен без участие на архитекти, той предлага едно прецизно, чисто инженерно съоръжение, но без архитектурен образ.
Такъв тип пътни инженерни съоръжения са подходящи за територии извън населените места, но в градска среда, мостът се очаква да изглежда и като произведение на архитектурата се подчертава в заданието на пленера, разработено от арх. Васил Шилев.
Предмет на Архпленера
е предлагане на архитектурни идеи за НОВИЯ МОСТ на бул. "Копривщица" на базата на техническото задание на община Пловдив, по което е възложен инвестиционен проект по всички инженерни части, но без архитектура.
Всяка предложена архитектурна идея, трябва да бъде съпроводена от инженерни схеми, доказващи възможността за реално конструктивно решение. По желание на участниците, архитектурната идея може да се развие и на базата на одобрения идеен инженерен проект, който е предоставен в изходните материали и да се разработят парапети,настилки, колорит, информационни и др. елементи, допустими по ЗП, осветителни тела, елементи на монументалното и декоративно изкуства.
По своя преценка участниците могат да предложат и варианти на комуникационните връзки около моста, различни от представените в изходните материали.
Целта е да се стимулират проектни идеи за индивидуален образ
на мостовото съоръжение в специфичната градска среда, в която ще бъде изградено.
"Да погледнем реката отдолу под него или отгоре над него, да нарушим изрядната му праволинейност. Да вкараме зеленината в пешеходното му пространство, да създадем места за съзерцаване на реката и нейните брегове. Да обърнем гръб на колите и да поканим младежите от двете гимназии на разходка. Да го направим за жителите на града място за оставане, а не само за преминаване. Всичко можем да направим, само да не го оставим сух, безличен и скучен, защото такива имаме още 5 в града", описва задачата на участниците арх. Васил Шилев.
Изисквания към проектите
Проектите трябва да съдържат графична и текстова част. Обхватът на разработката и обемът на презентиране са по избор на участниците, така че максимално добре да илюстрират техните идеи.
Графичната част трябва да бъде представена в дигитален вид, на едно табло с работен размер 140 см/180 см, ориентирано landscape. Изисквания към представянето са: резолюция 200 dpi, цветова скала RGB, формат PDF, JPEG, TIFF.
Текстовата част трябва да дава кратко описание на основната концепция, като изяснява и допълва графичната част на проекта. В нея трябва да бъде описана идеята, използваните материали, eвентуално ориентировъчна стойност на реализацията и всяка друга информация, която участниците смятат за важна за изясняването на проектното решение.
Крайният срок за онлайн регистрация на участниците в пленера е 10.09.2015 г.
Пленерът е архитектурен, за идеи. Всеки екип трябва да се ръководи от архитект, но няма ограничения за ценза и професията на останалите участници в екипа.
Регистрираните ще сформират колективи с по 5-6 души, които ще излъчат ръководител на 17.09.2015 г. от 10 ч. в кино "Космос"
Жури и награден фонд
Проектните предложения за оригинална визия на новия мост на р. Марица ще бъдат оценявани от 7-членно жури с председател проф. д-р арх. Благовест Вълков - преподавател в Архитектурния факултет на УАСГ, катедра "Обществени сгради". В състава му са включени: арх. Владимир Дамянов - председател на КАБ, арх. Илко Николов - председател на САБ, Пловдив, и председател на ОбС, Пловдив, арх. Румен Русев - главен архитект на Пловдив, арх. Георги Кътов - архитектурно студио I/O архитекти, арх. Христо Хаджиганчев и арх.Магдалена Матанова - архитектурно студио ММХХ, доц. д-р инж. Иван Якимов - дългогодишен преподавател в Строителния факултет на УАСГ, катедра "Масивни и мостови конструкции".
След разглеждане и обсъждане на проектите на 23.09.2015, журито ще определи три награди:
1. Първа награда – 2000 лв., предоставена от "Хидромат" ООД
2. Втора награда – 1500 лв., предоставена от "Баумит България" ЕООД
3. Трета награда – 1000 лв. , предоставена от "Оргахим" АД
Архитектурният пленер по ПО МОСТА се осъществява с подкрепата на община Пловдив, фондация "Пловдив 2019", One Achitecture week, и в партньорство с КИИП, РК Пловдив. Наградите ще бъдат връчени на специална церемония на 24.09.2015 г. в Стария град по време на Вечерта на пловдивските архитекти. Всички проекти ще бъдат изложени по време на One Achitecture week на открито по Главната улица на Пловдив.
ГРАФИК ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА ПЛЕНЕРА
Краен срок за регистрацията на участниците 10.09.2015 г. |