Градски пространства в центъра на София – Градската градина и площад Света Неделя
The City Academy Awards 2015, Грамота за високо оценена номинация, категория "Градове" - Евгени Иванов, Томица Пелтекова - УАСГ, 3 к. "Архитектура"

Автори на проекта:
Евгени Иванов - 3 курс, УАСГ, "Архитектура"
Томица Пелтекова – 3 курс, УАСГ, "Архитектура"
Понастоящем тези емблематични и представителни пространства за нашата столица са недобре функциониращи и имат множество проблеми.
Площад "Света Неделя"
Обширните плочници на площада в момента не функционират подобаващо за подобен тип централно пространство - част от него се използва за обществен паркинг, а други се използват само за транзитно преминаване, защото не са достатъчно атрактивни и утилитарни. Липсват каквито и да било места за сядане, няма условия за отмора и места за общуване. Налице е липса на зеленина, а водни площи не съществуват.
Настоящия проект предлага решение на тези проблеми. Общата композиционна идея на пространството поставя в единна система всички дадености на средата, като обвързва пешеходните потоци, подходите към спирките на градския транспорт и входовете на емблематичните обществени сгради. Оставащите пространства се реализират като зеленина, места за сядане и водни елементи. За да не се надребнява излишно композицията на площада, местата за сядане са интегрирани в подпорните стени на зелените площи. Централен елемент в цялата геометрична система е църквата "Света Неделя". Идеята на проекта е да облагороди площада и да го направи атрактивно представително и още по-посещаемо място.
Градската градина
В пространството на Градската градина урбанистичните проблеми са сходни с тези на площад "Света Неделя". В допълнение тук районът около бившия мавзолей в момента представлява огромен плочник, без това да напомня за миналото му. Засиленият транзитен трафик по бул. "Цар Освободител" композиционно и психологически разкъсва градската тъкан и по този начин прави частта на север от площад "Независимост" изолирана, неподдържана и непосещаема. Районът между бившия дворец и сградата на Народното събрание (Бившия партиен дом) понастоящем също се използва само като един паркинг.
Целта на нашето решение е да обедини пространствата, да премахне, доколкото е възможно, транзитното движение и да ограничи замърсяването, като трафикът се пренасочи към подземно преминаване. Проблемът с паркирането се решава се чрез реализирането на два подземни паркинга с местоположение под настоящото паркиране по площадите. В проектното решение изявяваме 2 композиционни оси и 3 центъра, обвързващи три основни зони, като главната ос – тази с водни елементи, обединява пространството на градината и изместения встрани вход на бившия дворец, правейки го по този начин естествен завършек на композицията.
Главният център на цялото решение – кръглият фонтан на мястото на бившия мавзолей, е събирателна точка на цялата идея за обвързване на всички разделени понастоящем пространства. Струйниците в кръглия фонтан са оформени във формата на квадрат с размерите на застроителното петно на бившия мавзолей, като по този начин го маркира и създава приемственост с миналото.
Концепцията на пешеходното пространство около фонтана и неговите размери са обусловени от нуждата на всяка столица от голям площад, който при необходимост да реализира функциите на сцена или място за обществени мероприятия. Чрез настоящото решение ще се обогати пространството и микроклиматът му чрез повече зеленина, сенчеста едроразмерна растителност и цветни багри.
Евгени Иванов - 3 курс, УАСГ, "Архитектура"
Томица Пелтекова – 3 курс, УАСГ, "Архитектура"
Ръководител на проект: гл. ас. арх. Димитър Калоянов