Нискоенергийна жилищна сграда в подножието на Стара планина

Новопостроена нискоенергийна къща в Карлово с автор арх. Кунчо Цилков е един от трите проекта, отличени в първото българско издание на конкурса на Wienerberger Brick Awards 2016 г., които ще продължат участието си в глобалното състезание във Виена през пролетта на 2016 г.
Градоустройствено решение и вписване в околната среда
Новопостроената къща е ситуирана в южната част на Карлово, на една от основните исторически улици на града – ул. "Васил Левски", непосредствено до площад-паметник "Васил Левски". На север се открива панорамна гледка към Стара планина, а на юг - към Карловската котловина. Сградата е разположена в северната страна на маломерен (235 кв.м) ъглов парцел с изразена денивелация. Околните сгради са жилищно ниско застрояване с преобладаващо скатни покриви и строени в различни периоди от време.
Функционално-пространствено и архитектурно решение
Ограничената площ на парцела от 235 кв.м е водеща при функционално-пространственото и архитектурното решение на сградата, посочва арх. Цилков. Пешеходният вход е от "високата" част на терена в североизточния ъгъл на сградата към ул. "Васил Левски", а от север е разположен входа към гаража. Жилищните помещения са ориентирани към образувалия се южен двор, който няма самостоятелен вход през улицата и е повдигнат до нивото на дневната, образувайки своеобразна панорамна тераса с изглед на юг и изток.
Сградата е развита по височина на етаж и половина: основен (първи) етаж и втори етаж за гости. По този начин тя се разделя на два функционални обема с оси юг-север (първи етаж) и изток-запад (втори етаж). Двата обема са подчертани с контрастно цветово третиране в тъмносиво (горния етаж) и бяло (долния етаж). Покривът е разделен на две части спрямо отделните етажи. Над първия покривът е едноскатен и изявен в интериорното пространство на дневната. Над втория етаж покривът е двускатен. По този начин вторият етаж (полуетаж) е "отдръпнат" на север от южния двор с цел визуално увеличаване на пространството на двора и поглед към Стара планина.
Характерът на сградата е съобразен с наклонения терен на парцела. Основни визуални акценти са разчупената, но ясна покривна конфигурация и геометричният контраст на двата етажа, вдъхновени от геометричната конфигурация на отделните групи върхове в силуета на Стара планина.
Застроената площ на сградата е 129 кв.м, а разгънатата застроена площ е 230 кв.м. Конструкцията на сградата е "класическа" - стоманобетонна със зидове от керамични тухли на нут и федер. Интересен момент представлява съчетаването на стандартните строителни технологии и ценова ефективност с изискванията на функционалната програма, висок комфорт на обитаване и високата енергийна ефективност, коментира арх. Цилков.
Енергийна ефективност
Къщата е проектирана като нискоенергийна сграда, което преизпълнява изискванията на действащата нормативна уредба по част "Енергийна ефективност".
Основните помещения са обърнати в посока юг с цел оптимално ослънчаване през различните сезони, а обслужващите помещения (гараж, входно антре, стълбище и бани) са от северната страна на сградата. Параметрите на къщата са оптимизирани с цел намаляване обема за отопление и площта на топлоотдаващите повърхности. Основната част от прозорците е разположена на южната фасада с цел максимализиране на енергийните печалби от слънчево греене. Всички помещения освен банята и дрешника на първия етаж са с естествено осветление спрямо функционалните изисквания на помещението.
За отоплението и вентилацията на цялата сграда за един сезон са необходими 7234 kWha (изчислено с PHPP2007) топлинна енергия. Отоплението се извършва чрез климатик с две вътрешни тела и номинален коефициент на преобразуване COP = 4.2 при външна температура 7 градуса. На климатика е монтиран отделен контролен електромер за следене на ел. консумацията. Изразходената ел. енергия за отопление от началото на отоплителния сезон (края на септември 2014 г.) до края (30 април 2015 г.) е 2445 kWh. При средна цена от 16 ст. за 1kWh отоплението на цялата сграда за сезон възлиза на 391 лв. и оставя въглероден отпечатък 1.31 t CO2.
Арх. Кунчо Цилков, проектант:
За да стане качествена една сграда се нуждае от добър и достатъчно подробен проект
Енергийната ефективност в сградите означава качество на строителството и на вложените материали, което в България е трудно постижимо. Кои са отличителните характеристики на къщата в Карлово?
- Качеството в България е постижимо колкото и навсякъде другаде по света. За да стане качествена една сграда се нуждае от добър и достатъчно подробен проект и съответно следенето му по време на строителство. За съжаление у нас битува едно безпочвено очакване, че изпълнителят е отговорен и длъжен (някак си между другото) за следенето на цялостния продукт в лицето на сградата. Да, той е отговорен за качественото и добро изпълнение на конкретно възложената му работа, но няма как да контролира цялостния процес и качествата на завършената сграда. Това е като да очакваме произволна група хубави думи да изградят от само себе си смислен текст.
Конкретната сграда беше предизвикателство от гледна точка на малкия парцел (240 кв. м), желанието за използване на стандартни и достъпни материали и технологии и в същото време постигането на изчистена и модерна визия на сградата.
Вие сте член на УС на "ИГ Пасивни Сгради България". Има ли вече "почва" у нас утвърждаването на стандарта "пасивна" сграда?
Конкретната сграда не е "истинска пасивна сграда" макар да е вложена на 99% идеологията на стандарта и сградата да е т.н."Нискоенергийна".
За съжаление този стандарт не успя да придобие широка популярност в пълния си вид, но това е неизменно да се случи рано или късно. Предполагам причината е, че беше свързан само и единствено със строителството на еднофамилни сгради, където нещата по принцип стават по-трудно и скъпо.
В действителност стандарта е най-адекватен в по-уедрените и комерсиални типове като редови къщи, жилищни кооперации и офис сгради. При тях цената и усложненията са незначителни на фона на целия обем на сградата, а възвращаемостта на допълнителната инвестиция е в пъти по-висока. Например една средно голяма кооперация има около 3 пъти по-малка топлинна обшивка (под, фасади, покрив) на кв.метър жилищна площ спрямо еднофамилна жилищна сграда. Като добавим и това, че малката нужда от отопление спестява нуждата от отоплителна инсталация (съответно топлофикация и газификация) и големи присъединителни мощности за електричество накрая сградата излиза дори осезаемо по-евтина от стандартно строителство. На финала готовият продукт има значително по-висока пазарна стойност заради комфорта си, експлоатационните разходи и дълговечността на сградата.