Три стъклени купола ще увенчават археологическите забележителности при Ларгото
Три ефектни стъклени купола ще разкриват гледка към археологическите останки на антична Сердика, които ще бъдат експонирани в пространството под Ларгото. Това предвижда новият проект за покритието на обекта, който е изготвен от инж. арх. Христо Генчев-син. Той е завършил Техническия университет във Виена и в момента е управител на фирма "Прототип" ЕООД. Компанията се занимава с фасаден инженеринг и има множество изпълнени международни проекти, сред които и такива на световноизвестни архитекти.
Идеята за изграждането на стъклената конструкция е част от мащабния проект "Античен културно-комуникационен комплекс "Сердика", който се финансира с 16 млн. лв. по ОП "Регионално развитие". След реализацията му София ще разполага с ново културно пространство в сърцето на града, което ще разказва за богатото й историческо наследство. Един от най-интересните детайли в него ще е стъклената конструкция, през която ще се виждат част от археологическите руини под земята. Първоначалният проект за изграждането на съоръжението бе възложен на екип с ръководител арх. Славей Гълъбов, но идеите му не срещнаха обществена подкрепа.
Новата разработка на арх. Христо Генчев предлага да се оформят три стъклени обема, които да покрият част от историческите забележителности на Ларгото. Проектът се стреми да бъде максимално щадящ към заобикалящата го среда и да не нарушава цялостта на площада.
Куполите ще бъдат несиметрични и с неправилна геометрична форма,
а меките им овални повърхности наподобяват капки вода. По този начин се постига ефирна конструкция от стомана и стъкло, която служи като магнит за посетителите и ги мотивира да насочат вниманието си към археологическите разкопки под нея. Целта е, преминавайки покрай покритията, минувачите да имат динамични и интересни погледи, които да се променят и да няма монотонност на средата. За това ще допринасят и пешеходните алеи, които са проектирани между куполите.
В най-високата си точка куполите ще са високи 2.10 м, а дължината им ще бъде 60 метра. Височината им е умишлено занижена максимално, за да се осигури по-голямо удобство на посетителите, наблюдаващи отгоре археологическите разкопки.
Проектантите предлагат да се използва
двуслойно ламинирано стъкло с прозрачно слънцезащитно покритие
За постигането на ефектна визия те предвиждат три типа стъкла - равнинни, цилиндрично огънати и сферично огънати, като всяко стъкло ще има индивидуална геометрия. Избраното стъкло ще е оразмерено така, че да издържа възрастен човек, стъпил отгоре му. То ще се състои от два слоя флоатно стъкло, което дори след счупване има достатъчна остатъчна якост, така че да не застрашава хората под купола.
Архитектите предлагат да се монтира ефектно осветление, което да подчертава красотата на площада, археологията и конструкцията в тъмните часове на денонощието. Според тях трябва да се изгради вентилационна система, която да гарантира липсата на конденз по стъкленото покритие. През лятото тя няма да допуска прекомерно нагряване на зоната под купола, а през зимата ще се грижи снегът да не замръзва върху остъклението. За по-голяма сигурност се предвижда по дължината на площада да бъдат поставени стоманени колчета с диаметър 150 мм и височина 500 мм, които да спират автомобилите, излизащи от платното.
Погледи и възприятие
Екипът на арх. Христо Генчев е изготвил анализ на това как ще се възприема визуално обектът, ако се наблюдава от различни перспективи.
- Този проект ще бъде видян от най-голям брой посетители чрез съвременните виртуални технологии (например Гугъл Ърт) от птичи поглед. Не случайно неговата необикновена форма е в тези пропорции, които привличат любопитството на човешкия поглед. Не е за подценяване и символният ефект на осветените куполи, които наподобяват модерно лого, гледани от високо, обяснява авторът на проекта.
- Възприятието на обекта от минувачите по улицата също е изключително важно. Височината на куполите е занижена максимално, така че да няма визуални прегради в пространството на Ларгото. Археологическите забележителности под покритията могат да се наблюдават отгоре независимо от сезона и часа на деня.
- Архитектите са анализирали и визията на проекта от позицията на посетителите, намиращи се на подземното археологическо ниво. Леката стоманена конструкция на стъкленото покритие ще открива гледка към фасадите на парламента, президентството и Министерския съвет.
- Не е пренебрегната и перспективата, която се открива към обекта от прозорците на заобикалящите го държавни институции. Оттам високопоставените чуждестранни гости ще забелязват ефектната конструкция, вписваща се сред архитектурните забележителности на София.
Промени спрямо първоначалния проект
- визията "Метростанция" се променя. Острите и агресивни форми се променят с овални и меки повърхности наподобяващи капки вода
- премахва се стълбището, напълно излишно на фона на заобикалящите стълбища
- преместват се асансьорите в посока "Св. Петка Самарджийска" и логически се свързват с отвора там
- затваря се остъкляването, така че то да бъде водоплътно, и се създава пространство за целогодишно ползване
- голямото остъкляване се разделя на три по-малки, за да се намали въздействието в площада
- чрез използване на мембраннен носещ механизъм се намалява силно височината на куполите на макс. 2.25 м от нивото на площада
- по конструктивни и архитектурни причини се премахва бетоновият борд, обрамчващ сегашния отвор. Това води до разширяване на тротоара към пътното платно с 90 см от 263 см до 353 см.
|
|
В момента тече последният етап от реализацията на проекта "Античен културно-комуникационен комплекс "Сердика". Архитектурният проект на цялото пространство е изготвен от екип с ръководители арх. Славей Гълъбов, арх. Красен Андреев и покойния арх. Васил Китов. Изпълнител е обединението "Антична Сердика" ДЗЗД, в което участват "Пътища и мостове", "Пътстрой", "Финанс груп" и "Реставрация" ЕАД. Проектът предвижда благоустрояване и реставрация на двете зони, в които попадат археологическите руини на антична Сердика - пространството на площад "Независимост" и територията между ЦУМ и бул. "Мария Луиза". Реализацията му трябва да приключи до края на ноември. Зоната под площад "Независимост" е с площ 4 850 кв.м и обхваща пространството между съществуващите подлези на Източната сердикийска порта, централния подлез с храма "Св. Петка Самарджийска", зоната под пътната връзка между булевардите "Княз Дондуков" и "Тодор Александров" и пространството под площада пред ЦУМ. Тук ще бъде реставрирана главната антична улица Декуманус максимус и ще се обособят пространства за музейно експониране на находките. Ще бъдат обособени зони за отдих с кафе-пунктове, пространства за провеждане на сценични дейности и изложби, арт галерии и книжарница, както и пунктове за информационно-туристическо обслужване на посетители. Зоната под бул. "Мария Луиза" е с площ 3150 кв.м и обхваща терена между централния подлез с храма "Св. Петка Самарджийска" и северния вестибюл на метростанцията, като включва покритото пространството под трасето на бул. "Мария Луиза". Тази зона ще е с музеен характер и тук се предвижда цялостна консервация на всички проучени и съхранени археологически останки. Ще бъдат изградени метални ажурни пасарелки на места със стъклен под, осигуряващи два екскурзоводни маршрута. |