Приключи вторият семестър на новите магистърски програми по архитектура на английски език в УАСГ
През предстоящия есенно-зимен семестър студентите ще разработват проекти и магистърски тези

С изложба на курсови проекти и пресконференция приключи вторият семестър на новите магистърски програми по архитектура на английски език в УАСГ. Те са задочни и са само за магистри архитекти. През предстоящия есенно-зимен семестър студентите ще разработват проекти и магистърски тези. Наименованието на проекта е "Актуализиране на съществуваща учебна програма по архитектура и създаване на нова магистърска програма по архитектура на английски език" в УАСГ и се реализира по програма "Развитие на човешките ресурси".
Проектът стартира през 2013 г. на базата на проучвания на подобни проекти в света и анкети сред студенти и преподаватели. Резултатът са две магистърски програми на английски език - "Архитектурна теория и критика" (АТК), и "Съвременни архитектурни технологии" (САТ). Целта им е да предложат нов формат на архитектурно образование на чужд език, което да повиши конкурентоспособността на завършилите на пазара на труда, да привлече студенти от региона, да предложи срещи с изтъкнати лектори в сектора, сред които десет чуждестранни известни архитекти и преподаватели.
Програмите стартираха през октомври 2014 г., съответно АТК с 11 студенти, и САТ с 6 студенти, в задочна форма. Те включват два семестъра с лекции и упражнения, предстои третият финален семестър. Студентите от САТ ще завършат с архитектурен проект, АТК - с теоретична разработка - магистърска теза, дипломирането е през зимата на 2016 г.
"Архитектурна теория и критика" цели изграждане на критичен поглед върху развитието на съвременната архитектура и градско развитие на базата на мултидисциплинарни знания по история и теория на архитектурата и градското развитие, хуманитарни науки, опознаване на разностранни методологии на проектиране. Лекции водиха проф. Юхани Палазмаа - Финландия, проф. Антъни Робъртс - Университетат в Брайтън, проф. Жорж Хайнц - Университета в Страсбург, проф. Ханс Ибелингс - Холандия, арх. Руди Ричиоти, арх. Кинда Ал-Сайет - Школа Бартлет, арх. Пол де Вром - Холандия, арх. Андрю Йоман - Великобритания, арх. Хеле Джул - Дания, български експерти като проф. Александър Кьосев, доц. Владимир Филипов - СУ, доц. Мария Диамандиева - БАН, д-р Яна Бубнова и Надежда Джакова - известни куратори, д-р Веселина Пеневска - НБУ, проф. Бойко Кадинов, доц. Георгий Станишев, доц. Милена Металкова - УАСГ.
Част от програмата е изложбата на дипломни работи във фоайето на УАСГ.
Приетите предложения за актуализиране на съществуващата учебна програма в 5 курс на обучението по архитектура представи гл. ас. арх. П. Савов.
Ръководител на проекта е доц. Милена Металкова, програмни ръководители са съответно АТК - доц. Георгий Станишев, САТ - доц. Мариана Цветкова.
Програмата САТ има за цел да осигури знания по съвременните архитектурни технологии в практиката на професията.