Предстои изработване на цялостна концепция за територията на бившите Казарми в Ловеч
Арх. Силвия Средкова, главен архитект на община Ловеч

В края на миналата година Общинската администрация на Ловеч си поставя амбициозна цел със стратегическо значение, насочена към обновяване, отваряне и включване в градската среда за широко обществено ползване терена на бившата казарма, включен в "Зона на публични функции с висока обществена значимост" на Интегриран план за градско възстановяване и развитие на Ловеч. Сформирана беше работната група с цел изготвяне на концепция за благоустрояване и развитие на терена на бившата казарма, която приключи работата си. Подготвен е доклад до кмета. Работната група се оглавява от главния архитект на Ловеч Силвия Средкова.
Арх. Средкова, представете накратко състава на работната група, ангажиран с амбициозната задача за регенериране на казармения терен?
- В състава на групата, която е петнайсетчленна, са представители на общинския съвет, община Ловеч, КАБ, КИИП, Съюз на художниците и т.н. Случайно стана на въпрос и се видяхме със студентка в Университета по приложни изкуства във Виена. Тя направи снимки и всъщност самата идея за регенериране на терена и отваряне на терен в централната част на Ловеч, който до момента е бил неизползваем, ни се стори доста интересна. Целият снимков материал тя го представи на преподавателите си във Виена, които прегърнаха идеятав рамките на проект по магистърска програма "Социален дизайн – градски иновации чрез изкуство" на Университета по приложни изкуства във Виена, Австрия. Така в края на април в Ловеч пристигна интернационална работна група от десетина студенти, които учат във Виена, но от различни държави - от Китай, Хърватия, България, Германия. Студентите дойдоха заедно с трима преподаватели, една професорка и още двама научни сътрудници. Те проведоха няколкодневно много интересно мероприятие. В първия ден те се запознаха на място с казармения терен и посетиха жилища на хора, които живеят в съседство и имат поглед върху терена. Проведоха разговори с тях, направиха снимки какво виждат живеещите наоколо. В разговорите си те установиха как се е променяла визията през годините и какво виждат сега. Въпросът, който задаваха, беше какво биха искали да се случи там. Получената информация беше анализирана. На следващия ден беше проведена среща на експертно ниво с КАБ, КИИП, Съюза на художниците, представители на общината, на която бе коментирано какво общината смята да предприеме като стъпки оттук нататък. Студентите от своя страна представиха проекти за сходни терени, в които са участвали на различни места в света.
Какви ще са последващите стъпки, които община Ловеч смята да предприеме за отваряне на терена?
- Работната група е направила анализ на всичко, което е налично в момента, събрани са проектните предложения, постъпили от Общински детски комплекс (ОДК), СБХ, от граждани, граждански организации, инициативни групи, какво биха искали да се случи там. Предстои изработване на цялостна концепция за сградите и прилежащия терен, който е с площ около 60 хил. кв.м. В него има няколко сгради. Теренът беше деактуван и придобит от община Ловеч в края на миналата година. В становището на КАБ – РК Ловеч, препоръчват да се проведе конкурс за изготвяне на концепция за бъдещата визия на терена, да се изработи подробен устройствен план от спечелелия конкурса и да последва инвестиционно проектиране.
Най-вероятно ще бъде обявен конкурс за изготвяне на цялостна концепция за бившия казармен терен и за адаптиране на сградите. Целта е да се приобщи теренът към градската структура, като стане достъпен за населението и се създаде изпълнен с живот културен, образователен и спортно-рекреационен център. Вече е възложено геодезичното заснемане на терена. Започна и паспортизиране на трайната дървесна растителност. Голяма част от парковата зона там е съществуваща, дървесните видове ги има и трябва да се заснемат, да се изчистят и оформят. На базата на концепцията ще се направи архитектурно заснемане, конструктивно обследване на сградите.
Как е разчетено всичко това във времето?
Както споделих, част от дейностите вече са стартирали. Планираните дейности са за тази година. Ще обявим конкурс за концепция и жури ще избере най-доброто предложение. Идеята е да се получат повече предложения, които да се прегледат и да се избере най-подходящото.
В най-общ аспект с какво са свързани идеите за развитие на бившите казарми?
- Идеите са свързани най-вече с използване на свободните пространства като паркова зона, за детски и спортни площадки, като възможност за изграждане на велоалеи. Имаше предложение да се направи открит басейн, различни предложения дойдоха, но най-вече са свързани с използване като открити детски и спортни площадки. За сградите постъпиха различни предложения. Едно от тях беше ОДК-то да използва сградите за помещения за ученически, научно-технически център, за детски културно-образователен център и за детско-юношески спортен център. Към момента ОДК ползва помещения на различни места в града, като настоящото предложение дава възможност за обединяване на тези дейности на едно място. Интересно предложение дойде от Съюза на художниците, като те искат да направят един модерен център по изкуствата, в който да има и галерия за експониране, и помещения за временно използване, провеждане на различни мероприятия, на пленери, срещи, по-гъвкаво използване на помещенията.
Накрая няколко думи за проект ПК 5500 и бъдещето сътрудничество на община Ловеч с Университета по приложни изкуства във Виена?
- Проект ПК 5500 се случва в рамките на магистърска програма "Социален дизайн – градски иновации чрез изкуство" на Университета по приложни изкуства във Виена, Австрия. Той се реализира със съдействието на община Ловеч по инициатива на Тинка Легварт, Ана-Мария Вашичек и Вера Найденова. Те направиха своето предварително проучване за бившия казармен терен под формата на семинарен проект, като имат желание и готовност да продължат своята работа в Ловеч. В рамките на своето обучение имат възможност да направят четири изнесени проекта. Първият от тях ще е в Ловеч и ще се проведе по време на следващия пленер–конкурс тази есен.
Историята на имота Ловешката казарма е създадена след Освободителната война. На предоставен терен от общината през периода 1879 - 1881 г. по разпореждане на високопоставени руски офицери са построени казармени сгради. Строителството е извършено от известния по онова време майстор Серафим Венов от Дебър. В казармата е разквартирован 16-и пеши Ловчански полк, който остава тук до 1890 г. На негово място е настанен новосформираният 34-и Троянски пехотен полк, стопанисвал казармата до разформироването му през 1945 г. От 1945 г. до 1963 г. в ловешката казарма са настанени различни военни формирования. След това в нея е разквартирован 75-и свързочен полк, който по-късно прераства в бригада, осигуряваща висшето държавно ръководство и върховното главно командване на България. Казарменият терен е свързан тясно с живота на града – военните паради, военната духова музика, концерти в градската градина, балове във военния клуб. Футболните мачове на ловешкия тим се провеждат в двора на казармата, достъпен за публика. В периода 1935 – 1938 г. старите ловешки казарми са разрушени и на мястото им са изградени нови. В тях е настанен възстановеният Тридесет и четвърти полк съгласно царска заповед. При осъществяването на новата организация на Българската народна армия през 1946 г. 34-ти пехотен Троянски полк е разформирован и престава да съществува. През 1912 г. градската управа на Ловеч дарява безвъзмездно земята под казармата на Министерството на войната. През 1932 г. е положен основният камък на разширяването на обекта и преустройството му в сегашния вид. Поделението претърпява различни трансформации, като през 2009 г. е разформировано без приемник. Така в Ловеч се затварят страниците на военната история на казармата и пред управата на града и пред неговите граждани остава отговорността за бъдещото предназначение на този исторически обект за публични градски потребности. |