Лиляна Павлова: България трябва да развие т.нар. "мултилевъл регистър"

Дългосрочната визия за кадастъра в България предвижда той да бъде многопластов, с цялата инфраструктура, да включва обединени регистри, информация за партидите и за собственика на всеки имот, до който да има публичен достъп, коментира днес министърът на регионалното развитие и благоустройство Лиляна Павлова по време на заседание на Консултативния съвет в областта на проектирането, строителството и инвестиционния процес.
Законът за кадастъра и имотния регистър касае не само Министерството на регионалното развитие и благоустройството, а функции, отговорности и компетенции на Министерство на правосъдието по отношение на имотния регистър, заяви Министър Павлова.
Тя потвърди, че е налице политическата воля и ангажираност на ниво министър за реформи, свързани с обединяване на регистри, окрупняване, електронно правителство, което не е толкова лесно. Това е една много важна тема, свързана с подобряването на предоставяната от Агенцията по геодезия, картография и кадастър и Агенцията по вписванията услуга, подчерта министърът.
Тези две агенции са били създадени като обща структура, припомни тя. Тяхното разделяне е довело до затруднения за бизнеса и гражданите и е наложително обединяването им отново с цел създаването на единен регистър.
България трябва да развие в дългосрочен план т.нар. "мултилевъл регистър", който да включва подземна инфраструктура, надземна инфраструктура и всичките им компоненти, ако искаме да имаме една качествена кадастрална картна информация, заяви министър Павлова.
Тя информира, че покритието с кадастрална карта от АГКК в момента е едва 18%, като отделно има сепаративни регистри – на земеделските земи в картата на възстановената собственост в Министерството на земеделието и храните и в общините, което създава проблеми. Проблем са и неточностите, каза още Лиляна Павлова и като пример посочи, че се случва пътища реално да се намират на 5 км от посоченото в КВС място.
Сред проблемите, които министър Повлава изтъкна ,бе и този за воденето на имотите по ЕГН на собственика. Според нея ще е необходим много труд, особено на екипите по вписванията, които ще трябва да се върнат повече от 20 години назад в историята, за да проверят всички сделки и да нанесат цялата информация.
"Нямаме достатъчно навици и култура затова да управляваме заедно със съседа общите части в една етажна собственост. Това поражда редица проблеми. В дългосрочен план трябва да се даде възможност за професионално управление на етажната собственост, а всички собственици да осигуряват достатъчно средства за поддръжката на общите части",
Бе коментарът на минъстара на регионалното развитие и благоустройство по отношение на
Закона за управление на етажната собственост
Промени се предлагат и по отношение на общия изглед на сградите, задълженията на собствениците за поддържането на сградата в техническо състояние, отговарящо на изисквания на Закона за устройство на територията.
В допълнение, собствениците ще са длъжни да се грижат за безопасната експлоатация на всички съоръжения и инсталации в сградата, както и да не извършват дейности в общите части на сградата, вкл. и по фасадата, които нарушават тяхната цялост и архитектурен вид. "В това отношение главните архитекти и общините трябва да имат много по-строги изисквания по отношение на визията на сградите", обясни министър Павлова.