Мобилна работилница в парка ще изработва градски мебели

"Екип Кали" предлага модел за устойчиво развитие на Борисовата градина, който спазва следните принципи:
- Минимална намеса, със запазване на съществуващия характер на парка
- Балансирано разпределение на обектите и осигуряване на равномерно натоварване на територията
- Покриване на максимален спектър от функции на свободен отдих за всички видове посетители, както и ограничено количество обекти на обслужване, които да генерират и приходи
- Акцентиране на специфични качества и характеристики, в зависимост от зоната
- Преструктуриране на спортните обекти в подходящи по ОУП зони
- Акцентиране на културно-историческото наследство, довършване на процедурите по обявяване на КИН и защита на парка с изработване на специфични режими.
- Създаване на система за сигурност, чрез използване на конна полиция
Основен елемент в проекта са две схеми на концептуално синергично решение – за лесопарка и за буферната зона към историческата част.
Концептуална схема за развитие на лесопарка
Решението предвижда обособяване на малки обекти на обслужване (тоалетна, кафене, детска площадка, фитнес на открито, място за домашни любимци и др.) и точки на сигурност в парка, разположени през определен интервал на пешеходна достъпност (от всяка точка на парка около 5 минути до най-близък обект) и в близост до периферията на парка. Пространствата за тези обекти се получават чрез премахване на издънкови, храстови и болни индивиди в ограничен периметър до главни алеи и създаването на предпоставки за затревяване под склопа, като по този начин се обособяват и по-приветливи безопасни и спокойни места за посетителите, без да се нарушава характерът на парка.
За структуриране на пространствата във вътрешността на лесопарка се предлага гъстата храстова и издънкова растителност, която затваря пространствата и създава усещане за несигурност, да се премахне на 15 метра дълбочина. С този подход се обособява зона без храсти и издънки от двете страни на алеите, която да осигури прогледно чисто пространство, безопасност и спокойствие на посетителите. Също така, запазвайки сърцевината с непокътната растителност, се съхранява хабитатът на обитаващата фауна, тъй като по-голяма част от птиците в София гнездят точно там.
Внимание се обръща и върху опазването на наличната лонгозна растителност, намираща се по протежение на реката с направление жк "Симеоново" – жк "Дианабад". Растителността във вътрешността на масивите се запазва напълно с оглед съхраняване на естествено сформираната среда на местообитания на птиците и другите животни в парка, като се предвижда изграждане на познавателни и рекреационни маршрути на повдигнати дървени алеи (декинги).
Декинги се предвиждат и около двете реки за създаване на подходящи места за пикник и рекреация. На две до три обособени точки се предлага и изграждане на леки дървени наблюдателни кули, които могат да станат част от обособени познавателни маршрути и да предложат освен гледка над парка така и по-близък контакт с обитаващата короните на дърветата фауна, генерирайки и приход от атракции (хранене на птици, катерици и др.).
Предвижда се главните алеи от лесопарковата част да бъдат осветени, както и да се обособят велоалеи. Основната цел на всички мероприятия, свързани с растителността, е паркът да стане достъпен за посетителите си във всичките му части, като същевременно бъдат съхранени основните видове, които изграждат неговата структура.
Концептуална схема за развитие на буферната зона
Основният мотив за трансформиране на част от охранителната зона на историческата част в градски парк е равномерното разпределение на посетители в обособените две части, разделени в момента от спортните съоръжения (Колодрум, Стадион на ЦСКА и така известният "Маймунарник") – първата (Историческата) към бул. "Цариградско шосе" – най-посещавана, и втората към бул. "Драган Цанков" - безлюдна. Сегашното състояние на тази част служи за транзитно преминаване. Неподдържаната растителност и липсата на паркова мебел са основен фактор за това. Предвижда се изграждане на подпорна стена с височина 50 см по протежението на алеите, за да придобие пространството структуриран вид, а също така ще се създадат и места за сядане. След прочистване на издънковата растителност и насипване на почвен слой в основата на дърветата ще се оформи хубава зелена среда, обясняват архитектите.
Целта е да се обособи активно парково пространство, което да разтовари частично историческата градина. Предвижда се част от обектите на обслужване от историческата част (около езерото "Ариана") да бъдат преместени в новия парк, като се запази общият процент за застрояване.
"Екип Кали" предлага схема за устойчиво използване на съществуващите ресурси при преструктурирането на парка
При наличие на голямо количество дървен материал на място (болни и паднали дървесни индивиди, храстова и издънкова растителност) е целесъобразно при облагородяването на парка тази дървесина да се използва и с помощта на малка мобилна работилница заедно с разчистването на гората да се изработват и благоустройствени елементи – пейки, пътеки, спортни съоръжения и др. В този процес могат да бъдат привлечени и доброволци, както и желаещи да усвоят техника на обработка на дърво с професионален инструктор. Схемата освен устойчиво използване на дървесината предлага и относително ниска цена на благоустройствените мероприятия, което е важно в условията на ограничения ресурс, предвиден по ИПГВР за рехабилитация на лесопарковата част.
Някои от по-важните предложения на екипа
- Зона A1 - Резерват "Борисова градина – историческа част"
Възстановяване на автентичния вид на резерват "Борисовата градина" с цел експониране и социализация на недвижимите културни ценности. Определяне на специфични режими, културен маршрут и статут на обектите и паметниците-бюстове. Преместване на част от обслужващите обекти, генериращи прекомерно много посетители. Преместване на съществуващия тенис корт в близост до бул. "Цариградско шосе" и обособяване на негово място на фитнес на открито или обособено място за домашни любимци.
- Зона A2 – Спортни обекти
Балансирано развитие на територията за спорт и отдих с цел приближаване до показателите по ОУП на София. Разширяване на връзките между историческата градина и буферната част към бул. "Драган Цанков" чрез оформяне на зелени клинове със свободен достъп пред стадион "Народна армия", около Колодрума и част от къпалнята "Мария Луиза". Възстановяване на къпалнята като център за свободен отдих с използването на ресурса на минералния извор.
- Зона A3 - от стадион "Васил Левски" до Семинарията
Трансформиране на буферната зона на резерват "Борисовата градина" в съвременен градски парк при максимално запазване на съществуващата растителност. Обособяване на подземен паркинг и многофункционално градско пространство (място за събиране на младежи, изложби и пърформанси, пазар за велосипеди и др.) на мястото на стадион "Юнак".
Архитектите предлагат преместване на конна база "Егида" в част Погребите до бул. "Симеоновско шосе". Игрищата на "Спортна София" ще заемат терена на Гара Пионер, а летният кино-театър ще се превърне в център за съвременно изкуство.
- Зона Б1 – резерват "Дендрариума" и буферната му зона
Тук ще бъде възстановен и благоустроен резерват "Дендрариума" и ще се обособи посетителски информационен център към базата за поддръжка на резервата. Ще бъде оформена буферна зона и ще се обособи достъпен вход от североизток от бул. "Цариградско шосе".
- Зона Б2 – заключена между Телевизионната кула и Гара Пионер
Предвижда се благоустрояване на лесопарка и създаване на условия за активен и пасивен отдих.
- Зона Б3 - Гара Пионер, Ловен парк, Погребите
Тази зона ще бъде благоустроена, така че да се създадат условия за активен и пасивен отдих. Ще бъде обособена спортна зона "Спортна София" на мястото на Гара Пионер. Ще се оформи главен вход откъм ул. "Сребърна" и ще се подчертае връзката с Южния парк.
Комуникации
- Обособяване на нов пешеходен и велосипеден надлез на бул. "Яворов" в близост до бул. "Цариградско шосе"
- Обособяване на пешеходен и велосипеден подлез под бул. "Драган Цанков" в близост до летния кино-театър
- Обособяване на кръстовище и възможност за пресичане на ул. "Незабравка" и бул. "Драган Цанков"
- Изграждане на пешеходен и велосипеден надлез (подлез) по продължение на главната паркова алея над ул. "Стоян Михайловски"
- Малки промени в уличната регулация с оглед обособяване на серия кръстовища с възможност за пресичане по продължение на ул. "Симеоновско шосе"
- Обособяване на главна пешеходна и велоалея на мястото на влаковата линия
- Обособяване на възможности за паркиране в контактната на парка зона
- Изграждане на зелени шумо- и прахоизолиращи масиви по протежение на натоварените булеварди
- Предвиждане на нови велоалеи в съответствие със схемите на ОУП и "Велоеволюция".
"Екип Кали" предлага към обхвата на проекта да бъдат включени три допълнителни зони
Да бъде включена зоната до кръстовището на бул. "Тодор Каблешков" с ул. "Симеоновско шосе" с оглед оформяне на локален градски център и обособен вход към парка от градския ринг. Тази територия по ОУП е част от зоната на КИН на парка, но е зона за смесено многофункционално застрояване. Ако се допусне независимо застрояване в тази част, съществува огромен риск паркът да остане без достъп от най-важния градски ринг (бул. "Тодор Каблешков" – бул. "Г.М. Димитров").
Предлага се включване към разработката на зоната срещу входа на зоологическата градина, която по ОУП е предвидена като част от парка, и обособяване на споделен вход и информационен център.
В обхвата на разработката да бъде включен и УПИ IV - за спорт, кв.4, м. Погребите – с оглед функционалната връзка с разработваната територия и необходимостта от преместване на спортни обекти от историческата част на Борисова градина.
Система на финансиране
Ключов елемент за изпълнението на плана за развитие на парка е финансирането. Екипът смята, че сегашната система е неудачна, и предлага система за управление и финансиране на парка (тя може да бъде приложена и за останалите паркове). За да се стимулира развитието и да се използват рационално ресурсите, е необходимо управлението на целия парк да бъде централизирано, като тази дейност бъде изпълнявана от ОП "Паркове и градски градини". Наличието на частни терени трябва да бъде минимално, а самите обекти да се отдават на концесия. Предлага се и обособяване на нова зона за платено паркиране в периферията на парка. За да се стимулира развитието, е желателно приходите от обектите, паркирането, дарения и др. да се управляват директно от общинското предприятие, а от общината да се получава само субсидия. Съвместно с ОКИ "Музей на София" може да се създадат и експлоатират културни и познавателни маршрути с платени гидове. Допълнителни приходи за развитие и поддръжка могат да бъдат осигурени чрез трансформация на системата за компенсаторно озеленяване при строителство и въвеждане на финансов еквивалент "зелени точки", които да са на разположение на ОП.