Проектът, контролираното изпълнение и финалната оценка - водещи за енергийното обновяване на жилищата

Контролът на място и определяне на минимално допустими цени за материали,изпълнение и надзор на строително-монтажните дейности при енергийното обновявяне на многофамилни жилища, са важните фактори за изпълнение на Националната програма. Около това се обединиха участниците в първия панел на Форум Градът 2015 г., който се провежда днес в София.
Небходима е добра комуниикация между проектанти, строители, строителен контрол, общини и сдружения на собствениците, при изпълнението на обновявянето,
Според браншовите организацииКСБ, БААИК, КИИП и БАИС са важни най-вече изборът на проект иминимално допустимите стойности на строителните дейности, което е предпоставка и за качеството на изпълнение. Контролът на място, не само документално, е решаващ за крайният резултат, смята Борис, зам. -изпълнителен директор "ФИБРАН България", представляващ бизнеса.
Имаме добри европейски практики от Германия и други страни, които не бива да пренебрегваме, като не забравяме, че с еднократни разходи за енергийно обновявяне не можем да търсим постоянна икономия на енергия, категоричен е проф. д-р инж. Димитър Назърски, член на Управителния съвет на БАИС.
От подадени над 1035 заявления за целево финансиране по програма за енергийно обновявяне на жилищни сгради, са сключени 875 договора с Българската банка за развитие. Над 1100 са ключените дотовори на общините със сдруженията на собствениците в страната, при над 2000 обявени сдружения. Най-активни са общините в областите Благоевград, Хасково, Кърджали, Пловдив, Смолян, Сливен, Бургас, Шумен, Ямбол. Това отчита като моментно състояния на Националната програма за енергийно обновяване на многофамилните жилищни сгради, Десислава Йорданова съветник по енергийно ефективтост на министъра на регионалното развитие и благоустройство. Тя участва във ФОРУМ ГРАДЪТ 2015, който се провежда днес в София.
Новите промените в методическите указания за прилагане на програмата, по отношение на намаляване на процента на желаещите блок секциите, е в посока съдаване на по - гъвкав механизъм за изпълнение, основан на опита от първите три месеца от реализацията й, отбеляза Десислава Йорданова.
За периода 2014 – 2020 г. програмата ще финансира и обновявяне на жилищни сгради с до 36 на брой жилища, строени не само по индустриален способ, но и масивни сгради, строени пред и 26 април 1999 г., допълни тя.
Над 2800 са сградите в София,
които биха могли да се включат в програмата за енергийно обновяване, а подедените заявления за финансиране са едва 76 на брой. Най-активни са районите Искър, Младост , Триадица и др. Това каза повреме на Форум Градът 2015 зам. – кметът по строителството на Столична община Ирина Савина.
Столична община е сключила вече 22 договора с етажни собственици. Преди седмица приключи процедурата за избро на проектанти на проектите, като 15 проекти ще изработват проекти за сгради, които нямат такива и 15 проектантски колектива ще адаптират към изискванията на живущите съществуващи типови проекти, допълни Ирина Савина.
Търсим баланса между изискванията на изпълнителите и потребителите, отбеляза тя. "Предизвикателствата при работата ни са: да успеем да мотивираме максимален брой хора да се включат в програмата, качественото изпълнение и правилната организация на същинското изпълнение на дейностите по енергийно обновявяне".
По отношение на контрола на качеството на изпълнение на строително-монтажните дейности Столична община залага на проверка с термокамера на фактическото изпълнение
В Благоевград са регистрирани над 350 сдружения на собствениците, като склй.ючените договори с общината за финансиране са над 100, заяви зам. кметът по строителство Антоанета Робева. В момента тече процедураза избор на изпълнител на 2 блока, допълни тя.
Не лош успех в изпълнението на програмата отчита и Габрово, заяви по време на форума кметът на Община Габрово Таня Христова.
Близо 160 сгради в общината попадат в обсега на програмата, като регистрираните сдружения на собствениците са 38,и 15 заявления за финансов интерес.
Според нея важното е, че е осъзната необходимостта от включване на общините в процеса на изпълнение на програмата. Първата стъпка към изпълненито й е хората да повярват внея, признават кметът на Габрово. Следва успешното релизиране на обновявнето на сградите, което да може да се измери.