Министър Павлова: Частичното саниране трябва да се забрани

"Частичното саниране трябва да бъде забранено, защото загрозява и утежнява конструкцията на жилищните сгради." Това заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, която участва в конференция на тема "Плановете за действие за енергийна ефективност на сградите: инструмент за борба с климатичните промени и намаляване на разходите за общините и сградите".
Според министър Павлова трябва да се изработи добра нормативна уредба на ниво общини. Тя ще позволи на местните власти да поставят конкретни изисквания за облика на фасадите, цвета на сградите и остъкляването на балконите.
Кметствата ще следят за унифицирането на фасадите, за тяхното естетическо и безопасно поддържане. По този начин ще се създаде ред и ще се преустановят практиките за индивидуално саниране и остъкляване на балкони, смята Павлова.
Над 1000 многофамилни жилищни сгради до момента са одобрени за финансиране по Националната програма за енергийна ефективност, съобщи още министър Павлова. По думите й интересът към програмата е много голям и се очаква до края на годината около 2000 многофамилни жилищни сгради да сключат договор за финансиране с Българската банка за развитие.
До края на месец юни може да започнат същинските строителни дейности по първите три сгради в община Благоевград, уточни Павлова.
По Оперативна програма "Регионално развие" до края на годината се очаква да бъдат санирани 180 сгради, като за 106 от тях вече има изготвени проекти. Министър Павлова отбеляза, че до момента със средства от ЕС са санирани над 1500 училища и детски градини, в които разходите за отопление и осветление са намалени с до 70 процента.