Все повече експерти използват ГИС в изработката на различни планови документи
В устройственото планиране на настоящия етап ГИС технологиите са застъпени в достатъчна степен. Все повече експерти започват да използват ГИС в изработката на различни планови документи поради факта, че ГИС предлагат огромен набор от инструменти за всички етапи от една разработка.
Плановете и проектите, изготвени с помощта на ГИС, разполагат с база данни, която носи огромно количество информация за всеки отделен имот и обект, за мрежите на техническата инфраструктура. Това означава, че във всеки момент има достъп до подробните данни за определен обект, които помагат да се вземе правилно решение.
При разработката на един план географската информация, която се използва, достига до проектантите в различни формати, в зависимост от това коя институция я предоставя, кога и как са събирани данните. Понякога това са векторни данни, със или без база, понякога само растерни (изображения), а понякога просто таблични данни без географските обекти, за които се отнасят. Често данните са и в различни координатни системи или пък се нуждаят от опредена обработка, за да може да се използва цялостния им потенциал. За обработката и трансформирането на тези данни, както и за оцифряването на по-старите карти и за създаването на нови, отново се използва ГИС. ГИС помагат да се верифицира информацията, с която се работи и много често се налага да се сравняват данните от кадастъра, от старите регулационни планове и от сателитните изображения, за да се получи по-пълна и точна картина на съществуващото положение.
При самото разработването на проектните предложения се използват различни инструменти за обработка на данните – генерализират се, разбиват се по категории, променя се типът геометрия в зависимост от това как трябва да изглежда предложението. Не се налага да се търси определен обект на картата, съществуват множество методи за търсене по атрибути и идентифициране на групи обекти, отговарящи на зададените критерии. Основното предизвикателство е работата с голям обем информация и ползването на ГИС, защото множество обекти могат да се редактират едновременно, начинът на тяхната визуализация може да се управлява централизирано и може да се извършва проверка за допуснати грешки. Друго предимство е, че благодарение на базата данни, която стои зад картата, съществува историята на нейното създаване, което позволява винаги да се знае какви са нанесените промени, кога са направени и защо.
За да се повиши ефективността от приложението на ГИС в устройството на територията, е необходимо възложителят да разполага с ГИС, за да може да използва продукта от работата най-пълноценно – да прави справки за териториите, за режимите, за показателите и най-вече да нанася промените, които настъпват в плана по време на неговата валидност. За осигуряване публичността на плана е подходящо използването на различни уеб приложения, където потребителят може подробно да се запознае с предвижданията за определена територия. По този начин се преодоляват графичните ограничения на една статична карта, а планът може да бъден разгледан в различен мащаб. Добър пример за това е планът на София.