Дайджест

7 проекти прие НАГ за устройствена концепция на Борисовата градина
Приключи подаването на проекти за участие в конкурса за устройствена концепция за парк "Борисова градина", информират от Направление "Архитектура и градоустройство" на Столичната община. Техническата комисия допусна до участие всички постъпили проекти – 7 на брой. До 5 юни 2015 г. могат да бъдат подавани в деловодството на НАГ мнения и становища по проектите.
"Телелинк" е изпълнител за интелигентната система за управление на трафика в столицата
"Телелинк" ЕООД ще достави, монтира и интегрира интелигентна система за управление на трафика на Столичната община. Договорът е част от проект "Проект за интегриран столичен градски транспорт" и до края на 2015 г. ще бъде изпълнена интелигентна система за управление на трафика. Системата обхваща 20 от най-натоварените кръстовища в София и ще съдейства за намаляване на задръстванията в града. Тази година започва реализацията на компонента "Доставка, монтаж и интегриране на интелигентна система за управление (ITS) на трафика" от проекта. Ще бъде доставено специализирано ITS оборудване за 20 кръстовища и бордово оборудване за 750 превозни средства на градски транспорт. Чрез интелигентна система за управление на трафика превозните средства на обществения транспорт ще подобрят придвижването си и предвиденото им маршрутно разписание, без да натрупват закъснения.
Очакваните ползи от реализацията на проекта обхващат:
- Намаляване на времето за пътуване на градския транспорт – до 15%
- Намаляване на опашките на всеки вход/ръкав на кръстовище – до 35%
- Увеличаване на средната скорост на всяко кръстовище - до 15%.
Проектът за интегриран столичен градски транспорт се осъществява с финансовата подкрепа на оперативна програма "Регионално развитие" 2007 - 2013 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие.
Националният статистически институт: 558 са новопостроените жилищни сгради през Q1/2015
По предварителни данни на Националния статистически институт броят на въведените в експлоатация новопостроени жилищни сгради през първото тримесечие на 2015 г. е 558, но броят на новопостроените жилища в тях е с 37.4% по-малко.
Най-голям относителен дял имат къщите (75.3%), следвани от жилищните кооперации (13.2%). Най-много жилищни сгради са въведени в експлоатация в областите Бургас - 64 сгради с 337 жилища в тях, Пловдив - 63 сгради със 162 жилища, и Варна - 59 сгради със 194 жилища.
Най-висок е делът на новопостроените жилища с три стаи (33.2%), следвани от тези с две стаи (32.8%).
Общата полезна площ на всички новопостроени жилища през първото тримесечие на 2015 г. е 139.2 хил. кв.м, или с 31.2% по-малко в сравнение със същото тримесечие на 2014 г.
Средната полезна площ на едно новопостроено жилище се увеличава от 87.2 кв.м през първото тримесечие на 2014 г. на 95.8 кв.м през същото тримесечие на 2015 г.
Транспортните съоръжения - ключов елемент на инфраструктурата
Катедра "Транспортни съоръжения" организира четвърти симпозиум по мостове на 15 май в Университета по архитектура, строителство и геодезия. Той включи доклади за пътни и железопътни проекти, теоретични разработки и конкретни обекти.
Инж. Димитър Петков представи няколко временни съоръжения при изпълнението на проект "Модернизация на жп участък Септември - Пловдив". Инж. Николай Сотиров постави акцент върху важността на техническия контрол върху проектирането, инж. Десислава Митева направи обзор на въздействията и влиянията на околната среда върху морските оградни съоръжения и идентифицирането на потенциални аварийни състояния по тях.
Залата се напълни още повече за лекцията на проф. д-р инж. Стоян Братоев, който разказа интересната история на особеностите при изграждането на трети метродиаметър на софийското метро. Той отбеляза бъдещата метростанция при Орлов мост като костелив орех, спомена особеностите на станцията при НДК, отдели време на трудностите при изграждането на метрото и метростанцията при кръстовището на бул. "Гешов" и бул. "България". По време на конференцията бяха изнесени доклади за съоръжения по АМ "Струма", лот 2, проф. д-р инж. Юлиян Тотев представи своята теза за тунела при Кресна. Проф. д-р инж. Константин Топуров говори за практическите насоки за проектиране на стълбове на мостове с дуктилно поведение.
Подробности очаквайте в следващи броеве.
Cushman&Wakefield и DTZ се сливат
Две от най-големите консултантски компании за бизнес имоти - Cushman&Wakefield и DTZ, подписаха споразумение за сливането си на глобално ниво. Обединението между двете структури ще роди дружество с годишни приходи от 5.5 млрд. долара, 43 000 служители и над 3.7 млн. кв.м управлявани площи.
Новата компания ще оперира под бранда Cushman&Wakefield, чийто стратегически партньор за България и Македония е Forton.
Обединението между двата бранда е резултат от придобиването на Cushman&Wakefield от TPG Capital – базиран в Тексас, САЩ, частен глобален инвестиционен фонд, който управлява активи за 67 млрд. долара. Миналата година той стана собственик на DTZ в партньорство с азиатската инвестиционна компания PAG и американската OTPP (Ontario Teachers' Pension Plan).
За DTZ обединението с голям и силен бранд като Cushman&Wakefield е чудесно решение. Двете компании отлично се допълват като компетентност и услуги и ще предложат много добра комбинация на клиентите си на всички пазари в световен план – било то в Ню Йорк, Лондон или Шанхай, каза Брет Уайт, който ще поеме управлението на новата глобална структура под бранда Cushman&Wakefield в качеството си на главен изпълнителен директор. Уайт има над 30-годишен опит в недвижимите имоти, а преди сегашната си позиция оглавяваше друга глобална консултантска компания за имоти – CBRE.
За нас сливането на Cushman&Wakefieldи DTZ е чудесна новина и перспектива за още по-широко и ползотворно партньорство с компания от световна величина - и като мащаб, и като опит, в областта на бизнес имотите, коментира Михаела Лашова, изпълнителен директор на Forton. Българското дружеството, част от AG Capital, е на пазара от 10 години в сътрудничество с международната консултантска компания.
Община Банско обсъжда ОУП
Община Банско проведе обществено обсъждане на предварителния проект на Общия устройствен план и на и екологичната му оценка. На него присъстваха кметът на Банско Георги Икономов и главният архитект Владимир Ташев.
"През 2012 г. Общински съвет – Банско, взе решение да бъде изработен нов Общ устройствен план, тъй като последният е от 1990 г. През последните 15 години градът се разрасна, което породи необходимост от направата на нов план, както и улична регулация на новите територии", обясни Икономов.
Предварителният проект на плана се разработва от "БУЛПЛАН" ООД с ръководител-екип арх. Петя Миланова въз основа на техническо задание и опорен план, одобрени от общинския съвет. Главната цел на ОУП е да създаде териториална планова основа за нейното дългосрочно устройствено развитие в съответствие с приетите стратегически документи за регионално развитие и със специфичните за община Банско природни, културно-исторически, туристически и други ресурси.
Изхождайки от принципите на устойчивото развитие за баланс между екологично равновесие, икономически растеж и социален просперитет, при пестеливо използване на природните ресурси постигането на главната цел се предпоставя от изпълнението на следните цели: регулиране на урбанизационните процеси, устройствено планиране в съответствие със стратегическите документи, регламентиране на общия режим на устройство на териториите.
Планирането на територията на общината ще става по начин, осигуряващ съхраняване и едновременно с това пълноценно включване в жизнен оборот на природното и на културното наследство на общината.
В община Банско попадат няколко защитени зони, поради което е изготвен и доклад за оценка на въздействието на ОУПО върху предмета и целите на опазване в защитените зони. Заинтересованите лица, които присъстваха на обсъждането, имаха възможност да зададат своите въпроси към кмета и екипа, разработил проекта, да дадат предложения за допълнения в плана и да изкажат мнението си.
Тези предложения ще бъдат разгледани от Общинския експертен съвет и включени по законосъобразност в окончателния вариант на плана, който следва да се съгласува от контролните държавни институции, преди да влезе в сила.
До края на юни е възможно ЕК да одобри ОП "Региони в растеж"
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова се срещна с еврокомисаря по регионалната политика Корина Крецу.
Регионалният министър постави в центъра на срещата очакването Европейската комисия да одобри новата оперативна програма "Региони в растеж" 2014 - 2020.
Еврокомисарят увери Лиляна Павлова, че това е възможно да стане до края на юни т.г., и потвърди възможността още през юни да бъдат отворени поканите за кандидатстване с конкретни проекти.
Министър Павлова потърси подкрепа и за исканите от България авансови плащания от фонд "Солидарност", с които да стартират възстановителни дейности в районите, пострадали от снежните бедствия в началото на тази година. България изпрати своята заявка през март на стойност 247 млн. лв., или близо 500 млн. лв., от които можем да очакваме около 12 млн. лв. От тези очаквани 12 млн. лв. България иска аванс от 1.2 млн. лв.
В рамките на срещата беше обсъдена и възможността новите програми за периода 2014 - 2020 за трансгранично сътрудничество между България –Турция, България – Сърбия и България – Македония да получат финално одобрение в най-скоро време, до края на юни. Това ще даде възможност поканите за кандидатстване по проектите да стартират още през юли.
Правителството одобри проекта на ОПОС 2014 - 2020
Министерският съвет одобри проекта на оперативна програма "Околна среда" 2014 - 2020 г., съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие и Кохезионния фонд на Европейския съюз и от националния бюджет.
Документът определя приоритетите за финансиране в областта на околната среда със средства от Кохезионния фонд и Европейския фонд за регионално развитие на Европейския съюз през програмния период.
Общият бюджет на ОПОС е 1 770 381 345 евро, в това число европейско съфинансиране в размер на 1 504 824 141 евро и 265 557 204 евро от националния бюджет, разпределени между приоритетните оси, както следва: Приоритетна ос 1 "Води" – 1196 млн. евро; Приоритетна ос 2 "Отпадъци" – 288 млн. евро; Приоритетна ос 3 "Натура 2000 и биоразнообразие" – 101 млн. евро; Приоритетна ос 4 "Превенция и управление на риска от наводнения и свлачища" – 78.5 млн. евро; Приоритетна ос 5 "Подобряване качеството на атмосферния въздух" – 59 млн. евро, и Приоритетна ос 6 "Техническа помощ" – 47.5 млн. евро.
Оперативна програма "Околна среда" е една от седемте оперативни програми, които ще бъдат изпълнявани в периода 2014 - 2020 г.
Община Пловдив обявява открит конкурс за проект за укрепване и социализация на коритото на река Марица
Община Пловдив ще стартира открит конкурс за проектиране на коритото на река Марица съгласно Закона за обществените поръчки.
Вече е готово техническото задание, а в бюджета са заделени 250 000 лв., съобщи кметът инж. Иван Тотев. Той уточни, че проектът ще бъде базиран на обществените обсъждания през миналата година и предпроектните проучвания за укрепване и социализация на речното корито, извършени от колектив с ръководител доц. д-р инж. Николай Лисев от УАСГ – София, през 2013 г. Според специалистите всякакви крайни мероприятия в реката като завиряване и бетониране са в разрез с нейното естествено поведение и посочват технически решения, които целят максимално оползотворяване на възможностите на Марица при минимално вмешателство в естествения режим на реката и при минимални капитални вложения.
Основните изисквания, които ще залегнат в бъдещия проект, са да бъде запазено естественото корито на река Марица, да се използват само естествени материали, прибиране на реката в центъра на коритото със заливни тераси, които да са подходящи за почивка и спорт, изграждане и укрепване на стените на реката, както и съвсем минимални намеси по естетизацията, подчерта кметът инж. Иван Тотев.
Той допълни, че задължително условие е да се запази пропускливостта на коритото на реката. Според извършените проучвания съоръженията по р. Марица са в добро състояние и няма опасност от преливане на реката, тъй като в последните няколко години коритото на територията на Пловдив се поддържа добре почистено.
Проектът обхваща 10-километровата отсечка от реката в границите на Пловдив.
Ремонтните дейности на територията на Морската градина във Варна напредват
Ремонтните дейности на територията на Морската градина напредват. Част от алеите в района на слънчевия часовник, Аквариума и Военноморския музей са готови – с новоизградени водещи ивици и положена асфалтова настилка, информират от общината.
"В момента работници полагат павета около пространството пред Аквариума, почти сме изградили системата за капково напояване на цветните алеи до слънчевия часовник, през следващата седмица ще преасфалтираме района и ще инсталираме декоративно осветление. По този начин ще завършим облагородяването на парка в частта от Военноморския музей до входа на градината под "Фестивалния и конгресен център", обясни Петър Гърбузов – директор на дирекция "Инженерна инфраструктура и благоустрояване" в община Варна.
Изцяло са поставени новите осветителни тела в историческото ядро на парка. Предстои включването им към ел. мрежата. "Всички са с енергоефективни LED крушки, каквито поетапно ще поставяме и на старите осветителни стълбове при необходимост от подмяна на изгорели крушки", каза Гърбузов.
На финален етап са ремонтните дейности на стълбищата, водещи до плажа, както и изграждането на поливна система в местата, където това е предвидено. Ремонт предстои и на фонтана под Пантеона, който ще бъде с нова каменна облицовка, водни, светлинни и звукови ефекти.