Предкризисните нива на преки чуждестранни инвестиции се връщат до 2016 г.

Две трети от компаниите планират да се върнат до предкризисните нива на преки чуждестранни инвестиции до 2016 г. според 2015 FDI Confidence Index от глобалната консултантска компания за стратегическо управление A.T. Kearney. Петнадесетото издание на индекса Connected Risks: Investing in a Divergent World констатира, че бизнес лидерите търсят все повече международни възможности за растеж. Компаниите се опитват да оставят зад гърба си финансовата криза и търсят нови посоки за инвестициите на капиталите, коментира Пол Лаудичина, основател на FDI Confidence Index и председател на A.T. Kearney’s Global Business Policy Council. Пазарната нестабилност и икономическата несигурност създават периодични турбуленции в нашия взаимосвързан свят, но последните данни показват засилени трансгранични инвестиции, защото с правилните стратегически анализи има много глобални възможности за тези, които знаят къде да търсят, пише в анализа.
FDI Confidence Index предлага задълбочен поглед към глобалните инвестиционни настроения, изразени от старши мениджъри на глобални компании. От създаването му през 1998 г. изследването търси най-добрите възможности за ПЧИ в света. В индекса за 2015 г. 66% от компаниите планират до 2016 г. да достигнат предкризисните си нива на ПЧИ, като най-голяма е увереността на азиатските инвеститори. Почти три четвърти от държавите в ТОП 25 са от развитите държави. За трета поредна година САЩ и Китай са на първа и втора позиция като таргет за инвестиции, Великобритания отново е на трето място. САЩ е оценявана много позитивно макроикономически и 44% от анкетираните очакват ръст на БВП от 3.6% за следващите три години.
Азиатските инвеститори са особено оптимистични относно бъдещия растеж на САЩ и са по-малко разтревожени от бъдеща геополитическа нестабилност и регулаторни проблеми.
Европа: Регионът се радва на безпрецедентен интерес тази година с 15 държави в топ 25 донякъде благодарение на решението на Европейската централна банка да се насочи от ограничения към стимулиране. Сред държавите са Великобритания - на трета позиция, Германия - пета, източник на стабилност на еврозоната. Нидерландия е 13-та донякъде благодарение на усилията си да промотира Invest in Holland и най-добрата система за start-up - StartupDelta. Франция се изкачва с две позиции до 8-мо място благодарение на правителствените мерки за данъчни стимули, опростяване на административните процедури и намалени рестрикции върху инвестиционните дейности.
Азия: Китай е на второ място с БВП ръст от 7% и продължаващ преход към икономика на потреблението. След загубено десетилетие и икономическа стагфлация Япония се издига от 19-о до 7-мо място с очакванията правителствената администрация да превърне страната в атрактивно място за ПЧИ. Азиатските икономики, които привличат над 40% от глобалните ПЧИ, продължават да демонстрират ръст, движен от вътрешното потребление.
Австралия е на 10-о място, Индия е на 11-о и очаква движение нагоре в резултат на политиките на настоящото правителство за засилване на икономическия ръст и модернизиране на администрацията, сред които и инициативата Make in India за улесняване на правенето на бизнес и премахване на ограниченията за дялове от чуждестранни компании в определени области.
Америка: САЩ водят класацията за трета година, Канада е 4-та, Бразилия е шеста с най-добри резултати в Южна Америка въпреки бавния си вътрешен растеж благодарение на големия вътрешен пазар, нарастваща средна класа и забележителни природни ресурси. Мексико се изкачва с три позиции до девето място благодарение на новия правителствен план за реформи и плановете за преструктуриране на енергийния сектор през 2015 г. въпреки ниските цени на петрола.