Building Innovation Forum: Местата за паркиране да получат самостоятелен вещно-правен статут

Местата за паркиране да получат законов статут на самостоятелни обекти, с които могат да се извършват сделки. Целта е да се реши дългогодишен проблем, свързан с уточняване на вещно-правния им статут. Около тази теза се обединиха участниците във втория панел "Предизвикателствата пред инвеститорите и собствениците в жилищните сгради, свързани с нормативната база в България" от конференцията Building Innovation Forum. Това предвиждат промените в Закона за устройство на територията (ЗУТ), приети на първо четене в Комисията по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление в Народното събрание. В момента местата за паркиране се третират като прилежащи части и могат да се търгуват само заедно с конкретния недвижим имот. От бизнеса отдавна настояват да се намери решение, което да регламентира и улесни извършването на сделките, които така или иначе се извършват и в момента и въпреки липсата на ясни регламенти се намират начини. Често това става като се прехвърля идеална част от цялото подземно помещение за паркиране или идеална част от терена, върху който са паркоместата.
Трудностите с паркирането стават все по-сериозни и е необходимо да се търсят нови и авангардни решения за преодоляването им, които да се основават на адекватна законодателна уредба, коментира главният архитект на столицата Петър Диков.
Според инж. Тано Нейчев, управител на "Контракт Сити", колизията в правен аспект е, че съгласно нормативната уредба паркоместата са задължителен елемент при паркирането, а съгласно ЗУТ нямат характер на самостоятелни обекти, а проблемите за клиентите са, че притежавайки тези идеални части не могат свободно да се разпореждат с тях, тъй като са в съсобственост. Според него промените в ЗУТ определят паркоместата като самостоятелни недвижими вещи, когато са строежи, а в другите случаи - на основание учреден особен сервитут, а отразяването им на първо време ще натовари АГКК. В момента най-малката кадастрална единица е УПИ, припомни Надежда Таранджийска, главен експерт "Нормативна уредба" - АГКК.
Уреждането на точното и ясно предназначение на обекта на такива сделки ще гарантира както ползването му точно за паркомясто, така и разпореждането с него, заяви Светлин Микушински, зам.-председател на Нотариалната камара.
Първоначално вносителите на законопроекта са предложили понятието "паркомясто" да бъде строго дефинирано като го разделят на три вида - обособен обект в сграда, част от незастроен имот или от свободна дворна площ в застроен поземлен имот или част от автоматизирана механична система, трайно прикрепена към земята или сградата.
Предлаганите законови постановки тепърва трябва да бъдат изяснени и променени в парламентарните комисии след първото четене в пленарна зала, което предстои, уточни Стефан Тодоров, съветник в Народното събрание.