Арх. Петър Диков:Технологичното развитие на градовете зависи от транспортната и социалната инфаструктура

Структурата на съвременния град зависи от цялостната му визия. При създаването й трябва да се вземат компромисни решения по отношение на устройството на територията. "Устройството на територията е насилие над собствеността ив този смисъл няма устройство, което да създава всеобщо щастие". Това каза Главният архитект на София Петър Диков, при откриването на форум "Градове, сгради и инфраструктура – опитът говори" , който се провежда днес в София. Пред студентите, основната аудитория на форума, арх. Диков сподели опита си като главен архитект на столицата.
Структурата на градовете се е формирала в две части - стара градска част и нова – с жилищни групи, микрорайони и райони, развили се през миналия век около основни ядра - училища, детски градини и районни административни и търговски центрове. Това са две трети от градовете у нас, уточни арх. Диков.
Два са основните фактори, определящи технологичното развитие на градовете – транспортната и социалната инфаструктура, подчерта Главният архитект на столицата. Световният опит показва, че развитието на инфраструктурата не е свързано с разширяване на уличната мрежа, а с развитието на кръстовища на две нива и други проекти. Не случайно в последните 15 години се полагат неимоверни усилия за развитие на публичния транспорт, допълни арх. Диков.
Според него преди 15 години за екологичен град се е смятал разпръснатият град, докато днес това е компактният град – с по-развита инфраструктура, транспотни връзки и повече зеленина, която вече пълзи по фасадите и покривите.
"Бъдещето на града е в развитието на петата фасада – покрива, с преобадаваща зеленина", подчерта арх. Диков.
"След завършване на метрото, основната ни цел е трамвайния транспорт", каза още арх. Диков. "Развитието му е свързано с желанието на хората да излязат навън и докато пътуват да виждат развитието на града и градската среда".
Арх. Петър Диков бе участник в панел 1 "Градове - опитът говори" на форума, който е първото събитие от програмата на "Академия ГРАДЪТ" за 2015 г., на Градът Медиа Груп.
Целта на форума е да създаде платформа, която да представи пред бъдещите архитекти и инженери различните роли на специалисти от администрацията, академичната дейност и бизнеса в процеса на проектиране и стрителство на сгради и създаване на инфраструктура.
Другите участници в панела бяха Сергей Койнов, член на съвета на директорите на Forton, Cushman & Wakefield и доц. д-р арх. Милена Ташева, преподавател по урбанизъм и архитектура в УАСГ. Модератор - Соня Григорова, студент по урбанизъм от УАСГ.