Сергей Койнов, изп. директор на AG Capital: Градското планиране е особено важно за инвестицонния процес
Други ключови фактори са растяща икономика, предвидима политическа среда и прозрачност на пазара
Г-н Койнов, като професионалист в инвестиционния бизнес и недвижимите имоти как оценявате ролята на градското развитие и планиране за инвестиционния процес?
- Градското планиране от гледна точка на възможности за застрояване в София до голяма степен е направено, тъй като има одобрен Общ устройствен план. Оттам нататък лично за мен огромно значение имат естетиката и функционалността на новото строителство, което се проектира от архитектите на инвеститора и се одобрява от архитектите на общините. Тук винаги ще има възможности за подобрение с цел унисон с непосредствено близките сгради и околната среда.
От тази гледна точка градското планиране има своето място в инвестиционния процес. То е особено важно, но при наличие на основополагащи предпоставки като позитивна макроикономическа основа - растяща икономика, предвидима политическа среда и прозрачност на пазара.
Локация и локация - но кои са ключовите фактори на средата на дадената локация - достъпност и инфраструктура, социална инфраструктура, паркове и зелени площи, места за паркиране, шумово замърсяване, повече светлина, красив изглед?
- Локацията е изключително важна и в зависимост от вида недвижим имот доминиращите фактори са различни. Без да съм изчерпателен, за офисите е важен достъпът, видимостта, наличието на градски транспорт, по-голямата плоча на сградата. За търговските сгради е важна локацията, видимостта, конкуренцията, паркоместата. За жилищните сгради е важна околната среда, наличието на паркове, училища, магазини, гледката, нивото на шум и замърсяване.
Каква е ролята за оптимално комбиниране на тези фактори на професионалистите от инвестиционния процес - урбанисти и архитекти, и каква - на местните власти?
- Според мен ролята на местните власти може да е по-голяма. Мисля, че те трябва да коригират нерационалните или не естетически издържаните проекти. В други страни те контролират и обемите на строителство, за да не се получава пренасищане на пазара и наличие на празни или недовършени сгради. Естествено контролът трябва да бъде разумно осъществяван и правилно комуникиран.
Важно е да се натрупа опит и от страна на архитектите, за да предлагат за одобрение проекти в правилната комбинация между естетика и функционалност.
Каква е ролята на тези фактори за предназначението на обекта - офис сграда, търговски център, предприятие, жилища?
- При проектирането и изграждането на всички проекти е важно да се намери баланс между няколко фактора едновременно. Трябва да се създават сгради, които отчитат интересите и нуждите на потребителите, обществото, администрацията и да са икономически целесъобразни.
Може ли да дадете пример за развитието на София или зона в града (или друг град) с подходящи решения - нов квартал с подходящо планиране, обществен проект, който променя средата - като метрото, реновация на район като "Канари уорф", създаване на важни елементи на средата - като проекта за реновация на парк "Възраждане"?
- На много места в София и във всички градове на България има достатъчно свободна земя, която да позволи развитието на нови квартали. Възможностите са повече от реалните нужди, тъй като България е малка като население и ние сме ограничени от тази гледна точка. Ако работим целенасочено по решаване на демографските проблеми на страната, създадем качествено образование, привлечем ценни кадри от съседните страни, единствено тогава можем да разчитаме на необходимост от създаване на обособени бизнес райони.
Според мен това, което липсва в София, е цялостен естетически облик - както на централната градска част, така и на кварталите. Липсват и места за забавление на децата. Мисля, че проект от типа на "София ленд" е нужен на града.
Интервюто взе
Николай Тодоров