До юни тестват столичния завод за отпадъци
Съгласно графика на строителство на Завода за преработка на отпадъците започнаха пробите в сградата за механично сепариране. Пробите целят синхронизация на монтираните вече машини и оборудване. Това съобщиха от Столичната община. Поетапно ще бъдат тествани всички отделни подобекти в приемна сграда, сградата за биологична преработка, сградата за производство и рафиниране на RDF горивото, складиране и съхранение на RDF горивото, както и на пречиствателната станция.
Изпитанията ще продължат през април, май, юни и юли.
Архитектурният проект е изготвен от ателие "Серафимов Архитекти" ООД, а строителството е поверено на обединението "Актор - Хелектор". Комплексът включва приемна сграда и още четири здания за механично сепариране, биологично сушене, производство на RDF гориво, товарене и съхранение на RDF гориво.
Капацитетът на завода ще бъде 410 000 тона отпадъци годишно. На ден той ще приема по минимум 1500 тона боклуци, а на час ще обслужва по 40 камиона, които събират отпадъците от контейнерите. При преработката на сметта предприятието ще произвежда т.нар. гориво RDF, което ще се използва от "Топлофикация - София".
Боклукът ще постъпва в приемна сграда с два дълбоки бункера, като всеки камион първо ще минава през кантар. Сградата ще има система за обезмирисяване и обезпрашаване. После чрез движещи се подове отпадъците ще отиват в зоната за механично разделяне. Там, след като магнити вече са отделили черните метали от боклука, той ще се разделя на рециклируеми материали - хартия и пластмаса, на фракция за биологично сушене и на фракция за компостиране.
Пресяването ще се прави от четири барабанни сита, като всяко от тях ще е с капацитет 8 тона на час. Фракцията над 200 мм, която излиза от ситото, ще отива директно към станция за ръчно сортиране. По-малката фракция ще постъпва в сградата за биологично сушене. В нея ще има 26 клетки.
След това материалът ще постъпва в сградата за производство на RDF гориво. Там от отпадъците ще се извличат черните и цветните метали, стъкло и инертни материали. Очаква се заводът да генерира 178 тона RDF годишно. Това означава, че още от следващата зима столичното парно ще може да произвежда топлоенергия с алтернативно и екологично гориво.
Заводът е част от големия проект за изграждане на "Интегрирана система от съоръжения за третиране на битовите отпадъци на Столичната община", който е на стойност 360 млн. лева. Над 200 млн. лв. от средствата са предоставени от Европейския фонд за регионално развитие чрез програма "Околна среда".