Повече практика в обучението ще даде по–реална представа на студентите
Теодор Тодоров, Ръководител "Връзки с обществеността" и "Застрахователен отдел", "Евро Алианс"

Какви са предизвикателствата пред един млад специалист, който тепърва излиза на пазара на труда?
- Всеки работник или млад предприемач трябва да си изясни къде е попаднал и какво се изисква от него/нея да изпълнява, да се пречупи от факта, че вече е част от пазара на труда и трябва сам да се оправя и да носи нови отговорности. Изискванията на университетските преподаватели вече нямат значение, а тези на работодателя и респективно ръководителите на съответната структура. Най–трудната част за мен беше да разбера какво точно се очаква от мен и как да се включа по–ефективно в процеса на работа на дружеството, в което започнах, имайки предвид, че строителството не беше секторът, от който съм се бях интересувал най–много в жизнения си път до момента на стартирането на моята кариера в "Евро Алианс". Тук рецептата беше повече упоритост и жажда за научаване на много нови неща.
Обучението в университета подготви ли ви достатъчно добре за бъдещия ви професионален път?
- Университетската подготовка в България като цяло има един голям проблем – твърде малко практика, свързана с реалния трудов пазар. Това го забелязах и в множество млади специалисти, които са постъпвали на работа директно след завършване на дадено учебно заведение, и проблемите с интеграцията започват. В момента забелязвам, че висшите учебни заведения работят усилено в тази насока, при нас се увеличиха стажантите, стартираха се няколко програми от МОН, които привличат и работодателите като участник, а ето и вашата инициатива само засилва това мое наблюдение. Но накратко – повече практика в обучението ще даде и по–реална представа на студентите за това, което ги очаква, а това сближаване е добре дошло и за бизнеса, защото може да селектира кадри директно от университетите.
Какво ви накара да останете да се реализирате в България?
- При мен може би имаше и малко късмет, защото бизнесът ни е международен и постоянно имам контакти с хора от много държави както в Европа, така и извън, което носи едно удовлетворение. Да не забравяме и командировките в чужбина, които показват реално какво може да ме очаква, ако тръгна да се реализирам в чужбина – както хубавите, така и лошите страни, които понякога се премълчават от доста хора. Може да се каже, че не съм и настроен много за постоянно напускане на България, защото тук колкото и да е странно, ми харесва, тук са моето семейство и приятелите.
Как си представяте идеалната работна среда?
- Такова нещо като идеална работна среда не съм сигурен, че може да се получи, но една добра хармония в офиса е напълно достатъчна, за да се ходи с удоволствие на работа. Доброто разпределение на задачите, както и добрият тон на общуване са много важни. За да се задържи качествен служител, не е достатъчно само финансовото стимулиране, а трябва да се дадат перспективи, които да мотивират работника, както и някои допълнителни стимули – нематериални, като похвали например, и материални от сорта на застраховки, здравно осигуряване, служебен автомобил или карти за транспорт, телефон и други стимули, които вдигат качеството на живот и служат като мотиватор за постоянство и високи резултати.