Архитектите обжалват решението за отнемане на базата "Св. Св. Кирик и Юлита"

Съюзът на архитектите в България (САБ) е внесъл жалба във Върховния касационен съд срещу решението да се отнеме творческата му база "Св.Св. Кирик и Юлита" до Асеновград. Според становището на съда манастирският комплекс трябва отново да влезе във владение на Българската православна църква.
От САБ обаче са категорични, че организацията е дала нов живот на разрушения някога манастир и е вложила сериозни лични средства във възстановяването му. "Над 10 000 възмутени архитекти, инженери и строителни специалисти в България не желаем да ограбват плодовете на труда ни", отсичат от бранша.
САБ придобива имота за безвъзмездно ползване на 14.01.1982 г. от Пловдивския митрополит Вартоломей. Става дума за терен от 6 дка в с. Горни Воден, община Асеновград, на който има в окаяно състояние малка църква "Св.Параскева" и срутени останки от малък манастир, който е бил затвор, приют за душевно болни, подпален и сринат от свлачище.
Митрополит Вартоломей предоставя чрез договор безвъзмездно терена на САБ за комплекс, в който да се провеждат национални и международни творчески срещи. Митрополията запазва възможността си да ползва църквата за богослужения.
Новият комплекс е проектиран по правилата на НИПК като сграден комплекс за нуждите на САБ, прокаран е асфалтиран път. Инвестицията е общо 14 млн. лева, събрани от архитекти и специалисти в строителното проектиране без държавно финансиране.
След 1989 г. САБ решава да поднови документите си за собственост, но Пловдивската метрополия предявява претенции за права на собственост. Пловдивският окръжен съд, а след това и Административният съд постановяват, че САБ трябва да предаде на Пловдивската митрополия целия комплекс.
По-късно днес от 17,30 часа архитектите ще излязат на протест пред сградата на САБ на ул. "Кракра".