Има 25 високорискови проекта по ОПРР на обща стойност 370 млн. лв.
Подготвя се пакет от резервни проекти с готовност за изпълнение до октомври 2015 г.

2014 г. беше година на предизвикателства, сложна и тежка както за екипа на ОП "Регионално развитие", така и за бенефициентите, които усетиха всеки проблем и бяха потърпевши от спирането на средствата." Това съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова по време на ХV заседание на Комитета за наблюдение на ОПРР 2007 – 2013 г., който се проведе на 9 декември в Пловдив. Тя увери, че усилията на правителството в последните дни са насочени към максималното разплащане на средства по проекти по програмата, за да се минимализират загубите на европейския финансов ресурс.
Към настоящия момент са завършени 750 проекта и са разплатени 75% от общия бюджет на ОП "Регионално развитие", който е на стойност 3.131 млрд. лв., каза министър Павлова. За да не бъдат изгубени останалите 25%, до Коледа трябва да бъдат разплатени минимум 106 млн. евро по текущи проекти.
Анализите на екипа на Управляващия орган на ОПРР показват, че има 25 високорискови проекта на обща стойност 370 млн. лв. Затова се предвижда подготовката на списък с резервни проекти за 280 млн. лв., които са в готовност и към които може да бъдат пренасочен свободен ресурс от програмата, в случай че някои от рисковите проекти по една или друга причина не може да бъдат изпълнени до октомври 2015 г. В най-критично положение са проектите за Северната скоростна тангента заради незавършени отчуждителни процедури, вторият и третият етап на Ларгото заради провалени тръжни процедури и широколентовият достъп. "Добрата новина е, че имаме уверението на Европейската комисия, че по ОП "Регионално развитие" можем да получим около 18 млн. лв. за извършване на отчуждителните процедури по трасето на бъдещата Северна скоростна тангента", посочи Лиляна Павлова. Бенефициентите по ОПРР могат да кандидатстват с резервни проекти по осите "Зелена и достъпна градска среда", ремонт на пътища, интегриран градски транспорт, социални жилища в общините и здравеопазване. Условието е да имат избран изпълнител.
"Освен усилия за максималното усвояване на средствата по оперативна програма "Регионално развитие" 2007 – 2013 г. днес полагаме основата и на новата оперативна програма "Региони в растеж", по която работим активно за приемането на правилата за нейното действие и управление", обясни регионалният министър. Окончателната й версия беше изпратена за одобрение в ЕК на 17 ноември т.г. Общият бюджет е 1 543 182 109 евро (3.1 млрд. лв.), разпределен в 8 приоритетни оси. Най-голям ресурс е предвиден по приоритетна ос 1 "Устойчиво и интегрирано градско развитие" с бюджет 840 млн. евро, насочена към 10-те най-големи града в страната и за мрежа от средни градове - балансьори от националната полицентрична система. Инвестиционни приоритети в нея ще бъдат енергийната ефективност, градските екологични и икономически области, градският транспорт, образователната инфраструктура и социалната инфраструктура. Предстоят преговори с ЕК по предвидената подкрепа по приоритетна ос 2 "Подкрепа за периферни географски области най-силно засегнати от бедност" и приоритетна ос 4 "Регионална здравна инфраструктура", съобщи ресорният зам.-министър Деница Николова.
"Надявам се до пролетта на 2015 г. да бъде одобрен финалният вариант на новата ОП "Региони в растеж", обяви министърът. "При добра координация и мобилизация на институциите можем да направим така, че 2015 г. да не бъде нулева за бенефициентите", заяви още Павлова. Тя подчерта, че има голям риск следващата година да е нулева за строителния бранш, тъй като дори и да се сключат договори за безвъзмездна помощ по първите отворени схеми, провеждането на процедурите по ЗОП изисква между 6 и 9 месеца.
В посока подобряване условията за бенефициентите за кандидатстване по новата програма е и стъпката, която правителството предприема за въвеждането на типова документация и типови договори в рамките на Закона за обществените поръчки по видовете процедури - за възлагане на строителство, доставка, строителен надзор.
"Основните критики по проектите от досегашния програмен период са, че методиката, която е прилагана към момента, няма точни показатели и критерии и е в голяма степен субективна", уточни министърът. Но с въвеждането на типовата документация ще сме сигурни, че и в самите договори с изпълнителите няма да има дискриминационни условия, а това в голяма степен ще намали обжалванията при избор на изпълнители, както и ще намали и финансовите корекции по проекти", заключи Лиляна Павлова.
Светла Добрева
Зам.-министър Деница Николова: Мерките за енергийна ефективност в многофамилни жилищни сгради ще бъдат покривани напълно от ОПРР 2014-2020
Със 180 млн. евро от Оперативна програма "Региони в растеж" 2014-2020 г. ще бъдат финансирани мерките за енергийна ефективност в жилищния сектор, съобщи заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Деница Николова по време на първия комитет за наблюдение на програмата. |