Предизвикателството беше осигуряването на функционалност между двата корпуса
Изграждането на болнична сграда е сложен процес. Трудно ли е да построиш специализирана сграда, която да функционира без прекъсване през цялата годината?
- Болничната сграда наистина е тип сграда, към която са по-специфични изискванията, достъп на пациенти, тяхното обслужване от различните звена. Оттам идва сложността при изграждането на такъв тип сграда. По ЗУТ тези обекти са втора категория сгради, което означава, че изискванията са завишени и трябва да бъдат спазени определени стандарти, разписани от различни правилници и наредби на Министерството на здравеопазването и в строителната документация като цяло. В съвременните условия е трудно да се направи каквато и да е сграда, а за болница е може би малко по-трудно, но не невъзможно. Нещо, което на практика при нас се случи три пъти.
Проектът за МБАЛ "Свети Панталеймон" премина през няколко фази от своето развитие и разрастване. Обобщете ги накратко…
- Разполагаме с три корпуса, които бяха изградени в различен период от време. Първият - най-малкият, беше изграден през 2007 и започна да функционира от 2008 г. Вторият корпус след планирано разширение на болницата беше построен през 2010 г. Да припомня, че в самото начало започнахме нашата дейност като специализирана болница, а впоследствие дейността ни се разрасна и вече сме многопрофилна болница за активно лечение. Третото разширение свързваме с дентален център, хемодиализа и отделяне на целия терапевтичен блок. Корпус С започна да функционира през м. февруари 2013 г.
Кое беше най-голямото предизвикателство в хода на реализация на инвестиционния проект за вас като инвеститор?
- Може би тук беше голямото предизвикателство за нас с построяването на третия корпус, който беше изграден сравнително бързо - само за пет месеца от първа копка до акт 16. С оглед доброто фукциониране на трите корпуса и на всички звена за улеснение на пациентите ни и колегите специалисти по отношение на диагностиката трябваше да създадем пряк достъп и връзка между корпус Б и С. Допълнително изградихме топла връзка тип "пасарелка" между двата корпуса.
Завършването на целия болничен комплекс и топлата връзка към него е всъщност нашата аргументация за участие в тазгодишното издание на национален конкурс "Сграда на годината". Смятаме, че се получи добра функционалност между новопостроените сгради.
По отношение на финансирането то как беше осъществено?
- Строителството на корпус А беше финансирано от Банка Пиреос, изграждането на корпус Б – от МКБ Юнионбанк, финансирането на доставката на апаратурата е от "Райфайзен лизинг", а за корпус С – от Уникредит Булбанк. Строителството на топлата връзка беше финансирано без кредит, със собствен ресурс.
Кое характеризира сградите на МБАЛ "Свети Панталеймон" като енергийноефективни?
- Още в хода на проектирането заданието ни към проектантите беше такова - външната фасада да бъде с енергийноефективни характеристики, в резултат на което те дадоха решение с окачена вентилируема фасада, с обшивка от "Еталбонд" - алуминиев композит, който в дълбочина е с каменна вата с определена дебелина и характеристики. Отоплението и охлаждането на сградите се извършва от VRV газови термопомпи, японско производство на Aisin Toyota, доставка на "Проклима сълюшън" ЕООД.Използването на газови термопомпи позволява значително намаляване на експлоатационните разходи чрез използване на природен газ – най-екологично чистото гориво, а същевременно създават един постоянен микроклимат. Когато започвахме проектиране, за Плевен това беше една от първите обществени сгради в града с термопомпи на природен газ, тогава не беше широко застъпено. Всяка от общо четирите машини е около 100-110 киловата. Скъпо съоръжение, което през годините възвръща първоначално направената инвестиция. С оглед пестене на топлинна енергия в големите помещения на болничния комплекс в конферентната зала и в едното от заведенията са инсталирани рекупериращи машини на същата фирма. По характеристики им се дава между 70-80% възвращаемост от енергията, която е използвана за първоначално загряване на въздуха.
Какъв беше синхронът между инвеститор – проектант – изпълнители и доставчици в хода на строителството?
- И за двете основни сгради сме използвали едни и същи и проектанти - арх. Володя Стоянов и арх. Мария Стоянова и инж. Илия Йотков по част "Конструкции". Основният изпълнител е "Карина 5" с управител Пенко Данов. В хода на строителството винаги възникват някакви въпроси, които трябва да бъдат решавани в крачка. Арх. Володя Стоянов и арх. Мария Стоянова направиха това, което искахме като архитектура, като съобразиха всички правила и наредби. Факт е, че строителят "Карина 5" посрои последния етап изключително бързо. Конструкцията на топлата връзка беше изработена от "Ваптех" ЕООД и монтирана от "ПМУ - Плевен" ООД с управител Димитър Талев.
Кое прави инвестиционния проект на МБАЛ "Свети Панталеймон" атрактивен и различен?
- Проектът за болница "Свети Панталеймон" не е променил същността си от началото, когато започнахме. Идеята беше да се предлага медицинска услуга на различно ниво по различен начин, с изключително внимание към пациента и с възможност за мощна, експресна и качествена диагностика. Замисълът на проекта ни е качество на медицинската услуга. Определено нашият стремеж беше да успеем да концентрираме максимално добра и на световно ниво диагностична апаратура, с която да предлагаме тази качествена услуга, в резултат на което в различен период от време успяхме да инсталираме в основния корпус магнитен резонанс и скенер – топ нивото в образната диагностика, производство и доставка на "Дженерал Електрик". Оборудването на магнитния резонанс е пълно и разполага с всички възможни функционалности. Развитието на самия проект постави пред нас предизвикателството да върнем добри български специалисти, излезли навън, да се връщат и да работят и у нас, да обучават наши колеги. Последната инвестиция, която направихме, е най-доброто ниво на операционен микроскоп на "Карл Цайс", свързан с операции в областта на спиналната хирургия.
Планирате ли нови инвестиции и кога смятате да ги стартирате?
- Това са инвестиции извън областта на медицината. Имаме готови идейни проекти, но още сме в начален етап. Надявам се скоро, когато всичко стане факт, да разкажем и за това.
Интервюто взе
Силвия ЗЛАТКОВА
Д-р Йордан Георгиев е завършил Медицина в Плевен, със специализация по "Анастезиология и интензивно лечение" и "Здравен мениджмънт". Дълги години работи в институтската болница "Г. Странски". От 2007 г. с основната си професия е ангажиран като анестезиолог в МБАЛ "Св. Панталеймон". Управляващ съдружник е на МБАЛ "Св. Панталеймон". |