Научен форум за обмяна на опит при строителството на пътища проведе УАСГ

Пътните настилки, строителството и поддържането на пътища и пътната безопасност бяха водещите теми на VII национална конференция по пътища с международно участие, която се организира от Катедра "Пътища" на УАСГ и Агенция "Пътна инфраструктура" под патронажа на Министерството на регионалното развитие. Форумът се проведе от 8 до 12 октомври в хотел "Иберостар" в кк Слънчев бряг.
Ежегодната пътна конференция с научен характер се е превърнала в събитие за бранша през годините, подчерта в изказването си при откриването на форума инж. Павел Диковски, председател на УС на ББКП. Ползата от подобни събития според него са три – представяне на последните научни достижения, среща на гилдията и запознаване с младото попълнение в бранша.
"Първата конференция бе събитие, а седмата вече е традиция", коментира проф. д-р инж. Красимир Петров, ректор на УАСГ, и акцентира върху важността на разглежданата тема и връзката между пътната безопасност и качеството на пътните настилки.
Проф. д-р инж. Николай Михайлов, ръководител на Катедра "Пътища" на Университета по архитектура, строителство и геодезия, благодари на спонсорите на конференцията, която тази година се характеризира с широко участието на гост-лектори от Германия, Холандия, Полша , Сърбия и др.
Увеличаването на чуждестранните гост-лектори е предпоставка да се почерпи опит, подчерта в изказването си инж. Лазар Лазаров, председател на УС на АПИ. Според него темата "Пътни настилки" е многопластова, засяга много аспекти и е пряко свързана с пътната безопасност. Пътната настилка е обликът на пътя, тя е последният етап от строителството, в който се включват полагането на финалния износващ пласт, системите за отводняване, предпазните системи. Когато се говори за пътни настилки, трябва да се вземат предвид всички мероприятия, които трябва да бъдат изпълнени и които влияят на пътната безопасност и комфорта на движение на всички участници по пътя, коментира инж. Лазаров.
Според Николай Николайчик, съветник в посолството на Полша в България, изграждането на ефективна и последователна система от пътни маршрути ще укрепи сигурността и комфорта на пътуване, което прави всяка страна много по-достъпна както за жителите й, така и за инвеститори и туристи. Полските и българските фирми имат голям потенциал за сътрудничество в тази сфера и съвместна реализация на инфраструктурни проекти както в Полша, така и в България", заяви той.
В рамките на конферентната програма участниците във форума се запознаха с анализи и доклади и обмениха опит в рамките на пет панела: "Оразмеряване на пътни настилки", "Оразмеряване на бетонови настилки", "Геотехнически изследвания и управление на пътната мрежа", "Строителство и поддържане на пътища", и "Пътна безопасност". Чуждестранни лектори на конференцията бяха преподавателите от Техническия университет в Дрезден – проф. д-р инж. Формут Велнер и инж. Стефан Виларт, които запознаха участниците с основните моменти при оразмеряването на асфалтови и бетонови настилки. Главният експерт в пътното строителство в АММАНН Карл Хайнц Айхеле запозна присъстващите с проблемите при саниране на изкопи при подмяна на водопроводна мрежа и подобряване на качествата на изкопната земна маса, както и свързването на отделните асфалтови настилки. Сръбски пътни експерти информираха българските си колеги за управлението, финансирането и поддържането на пътищата в Сърбия. За новостите в пътната безопасност говори д-р инж. Маурицио Тира от Италия , а арх. Диен Вирсма сподели опита на Холандия за регулация на улично движение без хоризонтална и вертикална маркировка.
Управление на строителните отпадъци и влагане на рециклирани строителни материали в пътното строителство, практиката на студеното рециклиране на място в България, пътната инфраструктура като ключов фактор за подобряване на безопасността бяха част от останалите теми на конференцията.