Общественото гласуване посочи проекта на FORA за фаворит

На 1 септември приключи общественото гласуване за международния архитектурен конкурс за пространството пред площад "Централен" в Пловдив, организиран от община Пловдив и ONE ARCHITECTURE WEEK.
В него взеха участие 1662 души, които посочиха своят фаворит и изказаха мнение как искат да се промени пространството пред площада. Крайната подредба след регистрирането и на последния глас е: FORA (Португалия) със 791 от гласовете,SMARCK Studio (Италия) - 459, и Veit Eckelt, Sigmund Eckelt, Philipp Mecke, Ana Fillipovic от Германия с 412.
В архитектурния конкурс, стартирал на 11 април 2014 г., се включиха 125 участници от 41 държави. На 28 и 29 юни журито в състав: арх. Саша Бегович(Хърватия), арх. Асер Ортега (Холандия), арх. Елена Аргирова (Франция), арх. Илко Николов, председател на ОбС - Пловдив, арх. Невена Балчева, директор на дирекция "Устройство на територията" в община Пловдив, арх. Любо Георгиев, директор на ONE ARCHITECTURE WEEK 2014, и Милена Металкова, представител на УАСГ, София, допусна до втори тур проектите на FORA, SMARCK Studio и Veit Eckelt, Sigmund Eckelt, Philipp Mecke, Ana Fillipovic.
На 12 септември конкурсът ще достигне до своя финал, когато общинският съвет на базата на протокол от заседание на ЕСУТ ще избере крайния победител.
Класираният на първо място португалски проект съчетава богатствата на разкритата археология с просторно използваемо публично място. Предлага се замяната на съществуващата повърхност на площада с лека конструкция. От една страна, тя ще изпълнява функцията на под на новия площад, а от друга – покрив над археологическите останки. По този начин се създава подземен музей на Филипопол, който изпълва цялото пространство под площада и главната улица.
Целта на втория проект от Италия е, да обедини античния и съвременния град и да ги направи достъпни за всички – за хората, отиващи на работа, за туристите, за разхождащите се. Три елемента в проекта определят връзката между историческото наследство и съвременния център. Първият е "пасаж", свързващ западните пропилеи, източния форум и Одеона на север. Вторият елемент са подходите към подлезите – стълбищата са оформени по подобие на Одеона (амфитеатрално), като разполагат и с полегата рампа за колички. Третият елемент от проекта е информационен център, който е начално място за туристически обиколки и притегателна точка за гостите на града.
Класираният на трето място проект от Германия предлага използването на характеристиките на античния пласт, за да опише другия – съвременния, и обратно, като по този начин цели да обвърже двете нива на площада. Сградите и улиците на античния форум са изобразени на повърхността на съвременния площад чрез повтарящи се елементи "точки".