На финала е градежът на новия храм "Св. Николай" в Пловдив

В ход са довършителните работи на новостроящия се източноправославен храм "Св. Николай" в пловдивския район "Западен". Желанието на основния ктитор – Кирил Василев, управител на "Хелиос метал център", е той да отвори врати на храмовия празник – 6 декември.Това е вторият храм в Града под тепетата, посветен на Мирликийския чудотворец, и първият в страната с метален купол.
Основният камък на храма
е положен на 6 декември 2010 г., като активните строителни дейности започват през юли 2011 г. Архитектурният проект е изготвен под формата на дарение от арх. Илко Николов и неговия екип: арх. Стоян Тодоров (Архитектура), инж. Станимир Стоянов (Конструкции), инж. Владо Петков (Електро), инж. Валя Николова (ВиК) и инж. Георги Георгиев (ОВК).
За църковния градеж е предоставен безвъзмездно общински терен с площ 1195 кв.м в жилищен парк "Отдих и култура", в непосредствена близост с Братската могила и Мall Plovdiv.
Строителният процес е нестандартен и уникален за България. Извършва се от "Хелиос метал център" и партньорски фирми под прекия надзор и с благословението на Пловдивския митрополит Николай. Подизпълнител на грубия строеж и вертикалната планировка е "Сиенит" ООД.
Първият църковен метален купол
Храмът "Св. Николай" в Пловдив представлява еднокорабна еднокуполна базилика с височина 22 м и застроена площ 200 кв.м. До самия храм се издига 24-метрова камбанария, на чиято фасада ще бъдат монтирани два специални часовника. В строежа на храма са използвани сложни метални конструкции, които правят сградата по-устойчива на земетръс и значително по-лека в сравнение с традиционното монолитно строителство, коментира Кирил Василев.
Металният купол на храма тежи 12 тона и е с диаметър 10.7 м и височина 5.5 м. Произведен е в цеховете на "Хелиос метал център" и е доставен на части до строителната площадка, където се сглобява и монтира. Положени са специални усилия за неговата топло- и хидроизолация. Той е обшит изцяло с дърво, между метала и дървото е поставена 12 см минерална вата и всичко е запечатано с 3 пласта хидроизолация "Ондулин". Това е единственият църковен метален купол в страната, подчерта Кирил Василев.
Обшивката на купола е също метална, като за целта е използвана специална, оцветена в небесносиньо със златни звезди неръждаема ламарина с титаново покритие, произведена в Украинския институт по титан "Фико". Монтажът е извършен от украински и руски майстори, дошли в Пловдив по покана на ктитора Кирил Василев. Руското семейство Тоцки от Волгодонск, Русия, изработва и обшивките на четирите по-малки кубета, както и на купола на камбанарията.
Двуметровите кръстове
са изработени и позлатени в работилниците на известния украински манастир Киевско-Печорска лавра. "Кръстът на централния купол ще издържа на бури и на гръмотевици, тъй като е снабден с гръмоотвод, който ще пази не само църквата, но и околните жилищни сгради", споделя ктиторът на храма и добавя, че върху малките куполи има още 4 по-малки кръста.
Фасадата на храма е в традиционен руски стил: бледожълти фасади, над които се издига син купол, обсипан със златисти звезди и заобиколен от по-малки златисти куполи. Всички бетонови и тухлени стени са топлоизолирани с 8 см фибран. Петкамерната ПВЦ дограма е дарение от софийската фирма "Ролпласт". Цялостното окабеляване също е безвъзмездно изпълнено от "Мок холд" ЕООД – Пловдив. В ход е монтажът на системите за пожароизвестяване и видеонбалюдение. Подовата настилка е от четири вида гранит, доставен от Китай.
Пред завършване е външната украса на храма. Поставят се ефектни, лазерно изрязани декоративни елементи от бял пресован стиропор. На височина 1.3 метра от нивото на земята върху външната стена на храма и на камбанарията ще се поставят плочи от червен гранит. По проект, одобрен от Пловдивската митрополия, художници, завършили "Иконопис" във Великотърновския университет, извършват художественото изписване на централния купол на храма.
Дворното пространство ще бъде оградено с метална ограда, произведена в "Хелиос метал център".
Нови спомоществователи
се търсят за направата на иконостаса, който ще бъде възложен най-вероятно на руски майстори, за входната порта от масивно дърво и позлата, както и за закупуване на 9-те камбани и двата часовника на камбанарията. Средства са необходими и за доставка и монтаж на енергоефективна ОВК система.
Дарителска сметка
Ако желаете да станете част от екипа помогнал за изграждането на Църква Свети Николай, можете да го направите като дарите средства на следната банкова сметка: |