Мая Пенева
Студент по архитектура, УАСГ, София, пета година

Име на проекта: Клетките на живота
Концепцията на разработката:
Изумително е как привидно всичко в заобикалящия ни свят е различно и уникално, но вгледаме ли се отблизо, ще установим, че всъщност той е изграден от едни и същи градивни частици, обвързани помежду си по различен начин.
Следвайки естествения ход на развитие, за проекта си подбрах една проста клетка, която подложих на модификация, за да изведа способ за изграждане на съединения помежду им. В резултат на различни комбинации от изведените три елемента съставих три компонента, които се свързват в едно семейство. Следвайки определени правила на развитие във времето, семейството агрегира и еволюира, докато не достигне формата, кодирана в съставните му елементи и правилата на тяхното свързване.
Защо решихте да участвате в работилницата?
Опитвам се да уловя колкото се може повече възможности, за да се обогатя като личност.
Човек е роб на своето Аз и само сблъсъка с чуждото Аз може да го накара да се пробуди и да се замисли по нови проблеми, за които преди това дори не е подозирал. Бях любопитна да разбера какви въпроси си задават студентите по архитектура от университетите извън България.
Най-полезното, което научихте по време на работилницата?
Ако не пробваш нещо, никога няма да разбереш дали го можеш, а резултатът е винаги правопропорционален на постоянството и себекритичността на твореца.
Как бяха оценени придобитите знания и постигнат резултат от вашите колеги в офиса/университета?
За незапознатия с проблематиката на работилницата наблюдател крайният резултат изглежда твърде абстрактно и донякъде не архитектурно. Въпреки това за колегите беше впечатляващ обемът на работа, както и разнообразието на софтуерни програми, които успяхме да усвоим за такъв кратък период от време.
За контакт с Мая: maya_penevabg@yahoo.co.uk