Мила Златанова
Архитект, завършила УАСГ, София, випуск 2014
Име на проекта: Organic Explosion
Концепция на разработката:
Идеята на разработката е вдъхновена от космическите експлозии, когато под действието на вътрешно напрежение тялото избухва във всички посоки.
Частици със сходна структура се разпръскват. В ядрото на експлозията те са малки и нажежени, а по периферията елементите са по-големи, отчупили се от повърхността на тялото в момента на взрива. Агрегацията представя процеса на избухване като логична система от сродни геометрични елементи, контактите между тях дефинират траекторията им, а позицията в пространството - размера им. Изходната форма е равностранният триъгълник - динамичен сам по себе си и подходящ за пресъздаването на подобна космическа ситуация.
Защо решихте да участвате в работилницата?
Реших да участвам в работилницата, защото предлага работа със софтуер, който е слабо разпространен в България, не е включен в образованието по архитектура, а в същото време е важна част от съвременната архитектурна практика и образованието в чужбина.
Нещото, което най-силно ме подтикна да се запиша, е това, че работилницата се ръководи от студенти от Архитектурната академия в Лондон.
Най-полезното, което научихте по време на работилницата?
Най-полезното беше, че опознах една по-различна страна на архитектурата, свързана с генеративния дизайн и софтуера, който се използва за създаването му – нещо, което все още не е особено популярно у нас, и хората, които могат да го преподават, са доста малко.
Ценен беше начинът, по който се учехме - реализирайки собствени идеи с помощта на тюторите ни, които бяха пълни с идеи, енергия и желание да ни дадат колкото се може повече. Беше ми изключително интересно да усетя атмосферата на работа в Архитектурната академия и мисля, че те успяха да я пресъздадат за тези 10 дни при нас - интензивно, креативно, максимално.
Как бяха оценени придобитите знания и постигнатия резултат от вашите колеги в офиса/университета?
Повечето ми колеги се радват на факта, че все по-често млади и дейни хора взимат нещата в свои ръце и организират подобни работилници. Така се дава възможност за обучение и развитие в посоки, които често пъти университетите не предлагат. В конкретния случай имахме шанса да работим в атмосфера, нетипична за българския студент по архитектура, и с ръководители, които бяха още по-приятно нетипични. Затова понякога срещам неразбиране у някои колеги, когато се опитвам да обясня какво точно правихме и какво научих. Но подобни работилници имат за цел и да събудят интерес, и да ни покажат колко много всъщност можем да научим и направим само ако искаме.
За контакт с Мила: milaz@abv.bg