Десислава Димитрова
Студент по архитектура, първа година, University of Bath, London
Име на проекта: Frozen Fractals
Kонцепция на разработката:
Финалната агрегация е изградена от един базов елемент, наподобяващ буквата У, който спомага за образуването на три леко различни един от друг компонента. Те са направени от два или три У-елемента, свързани с различените му краища.
Компонентите А и В са построени само от два елемента, докато С – от три. Помощният елемент, приличащ на триъгълно листенце, служи за индикиране на края на компонент С и посредством трите му ъгъла се осъществяват връзките.
Повтарянето на числото три не е случайно, а дори играе важна роля в умножителния процес.
Въпреки че целта е да изглежда все едно нараства свободно, композицията следва няколко основни правила.
Първото гласи, че цялостната структура е съставена посредством "женски връзки", което пък не позволява промяна в мащаба на компонентите – подобно нещо би довело до разлика в размерите на елементите и неосъществяване на връзките между тях.
Следващото правило не дава право на две групи от един и същ вид да се свързват помежду си. А се свързва с В и С; В с А и С; С с А и В – всичките тези под ъгъл 90о. Според третото правило цялото умножително развитие е основано на 3х3 механизъм, който би могъл да продължи безкрайно. Всеки следващ път компонентите се групират и свързват един с друг, в резултат на което ние можем да наблюдаваме още по-нататъшно развитие.
Защо решихте да участвате в работилницата?
Откакто започнах да уча в Англия, разбрах, че извънкласните дейности освен много полезни могат да бъдат и изключително забавни. И тъй като приемам всеки досег до архитектурата като вълнуващо и любопитно изживяване, бях сигурна, че работилницата няма да направи изключение. Освен че щях да се запозная с много различни компютърни програми, исках да срещна нови хора със сходни интереси – да споделяме опит, идеи и усмивки.
Най-полезното, което научихте по време на работилницата?
Като цяло задълженията и лекциите бяха много добре структурирани, за да можем постепенно да навлизаме в материала и наученото от всеки изминал ден да ни е от помощ за следващия. Най-полезното, което успях да разбера за тези 10 прекрасни дни, беше как и на коя от програмите бих могла да реализирам даден проект –да извлека максималното от всеки софтуерен продукт и да го приложа в презентирането на задачата.
Също така се убедих, че в България има хора с потенциал за осъществяването на подобни събития – че както и в чужбина, системата за работа в студио е най-успешна и може да бъде приложена и тук, стига да се намерят хора, които да предприемат такива инициативи. Без значение, че бяхме различни по възраст, а понякога и мнение, всички заедно работихме доста усърдно и това си пролича на финалните презентации.
Направиха ми впечатление познанията и креативността, стремежът и амбицията на нашите тютори, само няколко години по-големи от нас, и това ме мотивира да продължа да се развивам и интересувам по-задълбочено от новостите в архитектурата.
Как бяха оценени придобитите знания и постигнат резултат от вашите колеги в офиса/университета?
Въпреки че бях най-младият участник в работилницата, останалите показваха уважение и желание да ми помогнат винаги, когато се нуждаех. Всички работихме на високо ниво и независимо от интензивния график сплотеността и отзивчивостта царяха в студиото до самия край. А относно "оценките", както в работата, така и на други места, където съм обсъждала проекта, резултатите наистина впечатлиха и приятно изненадаха хората, занимаващи се в тази сфера. Смятам, че идеята за работилницата им допадна толкова много, че някои дори имат желание да се запишат на следващата такава.
За контакт с Десислава: desss.dimitrova@gmail.com