Изложба на икони под наслов "Света Богородица - майка" се открива днес в музея "Тревненска иконописна школа"

Изложба на икони под наслов "Света Богородица - майка" се открива днес в музея "Тревненска иконописна школа", информира БТА.
Колекцията е от фондовете на тревненския музей и на габровската художествена галерия "Христо Цокев" и е посветена на днешния християнски празник Успение на Пресвета Богородица. Изложбата е свързана с изображенията на Божията майка в иконите на тревненските зографи - Богородица Пътеводителка, Богородица Животворен източник, Богородица Питателница, Богородица с апостоли, Благовещение, Богородица Умиление, обяснява Люба Цанева, уредник в музея.
В експозицията са включени 30 икони на известните тревненски зографи Георги Димитров, поп Димитър Кънчов, Захария Цанюв и Йоаникий Папавитанов, архивни зографски тефтери с ескизи на икони, както и цикъл от малки изображения на Богородица в домашните икони.
Колекцията ще остане в тревненския музей до края на август.