Общо 80 млн. лв. са събрани от отменената от съда такса ВЕИ
Общо 80 млн. лв. са събрани за първите шест месеца от 20-процентната такса върху приходите на вятърните и слънчевите централи, която Конституционният съд (КС) отмени наскоро. Това каза председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Боян Боев след заседание на регулатора в понеделник. Парите все още са в сметка на комисията, която чака указания от финансовото министерство как да ги прехвърли на бюджета, съобщава КАПИТАЛ.
Такса за шест месеца
Извънредната такса беше въведена със закона за държавния бюджет за 2014 г., в който бяха направени поправки и в закона за възобновяемите енергийни източници. От нея трябваше да бъдат събрани 150 млн. лв. за годината, които да се използват за "инвестиции и програми в областта на енергетиката". Неофициално с парите се очакваше да бъде финансирана Националната електрическа компания (НЕК), за да се намали дефицитът й. КС беше сезиран от президента Росен Плевнелиев с мотиви, че таксата нарушава принципа за равно третиране (тя не важи например за ВЕЦ-овете, централите на биомаса и централите с комбинирано производство), а освен това не е ясно какви услуги предоставя държавата срещу нея (за разлика от данъците срещу таксата трябва да стои някаква услуга). Така в последния ден на юли съдът отмени таксата. Решението обаче няма задно действие, т.е. платените пари няма да бъдат възстановени на компаниите. И до момента няма разработен механизъм за изразходването на средствата.
Чака се отговор от Брюксел
Увеличаването на цената на тока на практика е неизбежно, но то няма да е свързано с отменената такса, стана ясно още от изказването на Боев. "Не трябва да се лъжем, нова цена трябва да има от 1 октомври", каза той, но уточни, че конкретни разчети с колко ще поскъпне електроенергията ще има към средата на септември. По думите му единственият вариант да няма промени в цените е Европейската комисия да подкрепи жалбите на ДКЕВР срещу двете американски централи и зелените централи. Става дума за писмата от края на юни, с които регулаторът се оплака в Брюксел, че фиксираните цени в договорите на "Ей И Ес - 3С Марица-изток 1" и "Контурглобал Марица-изток 3" представляват държавна помощ, а преференциалните цени на фотоволтаичните и вятърните централи (които всъщност са одобрени от самата ДКЕВР) представляват "прекомерно" подпомагане. Досега от Брюксел няма отговор.