Когато гръм удари...
8 юли 2014 г.: буря, градушката и наводнение в София
Почистването на града започна веднага след разразилата се буря над София на 8 юли. Със заповед на кмета на София Йорданка Фандъкова са мобилизирани всички фирми оператори, отговарящи за почистването, и експлоатационните дружества да ангажират всички свои сили за възстановяване на последствията от бурята. Градът беше покрит с клони, листа, наноси от земна маса и вода. Почистването започна веднага и продължи във всички райони на територията на София. Осигуряваше се проводимост на дъждоприемните шахти, отстраняваха се повреди на светофарни уредби. На телефон 112 бяха получени и обработени над 700 сигнала в общинския център, а на телефона на Столичния инспекторат - 770 сигнала.
През нощта на 8 срещу 9 юли работеха 50 почистващи машини, камиони, техника за отводняване. Около 22.00 часа на 8 юли беше пуснато движението в транспортния подлез на НДК, а към 23.00 часа - движението по бул."България". На терен продължиха да работят почистващите фирми, 5 екипа на звеното за аварийна спасителна дейност и доброволци от доброволното формирование на Столичната община. Всички кметове на райони в Столичната община имаха задача да направят огледи на сгради за опасни елементи и да бъдат предприети мерки, съобщи кметът Фандъкова. Тя напомни, че общинските сгради са застраховани.
9 юли 2014 г. - в инсталацията в "Хан Богров" постъпиха над 92 тона зелени отпадъци
На 9 юли приоритетно почистваха улиците, по които се движи масовият градски транспорт, и прилежащите към тях тротоари. Около 90% от улиците с масов градски транспорт и 30% от главните улици в кварталите бяха почистени. Зелените отпадъци (клони, листа и треви ) бяха извозени за преработване на инсталацията в "Хан Богров". На 9 юли в инсталацията в "Хан Богров" постъпиха над 92 тона зелени отпадъци. Същия ден се проведе среща между кмета на София Йорданка Фандъкова, комисар Огнян Методиев, директор на Столичната пожарна, и ст. комисар Васил Василев, зам.-директор на ГД ПБЗН, на която беше обсъдена готовността на пожарната със специализирана техника за различни природни бедствия. Общо 20 екипа на пожарната участваха в битката с водата и зелените отпадъци. Най-много сигнали са обработени от западните райони на града, каза комисар Методиев.
10 юли 2014 г.: продължава почистването на вътрешнокварталните улици
Екипите на фирмите, ангажирани с почистването на града, продължиха работата си във вътрешнокварталните улици във всички райони на града. Заедно с тях бяха екипи на звеното за аварийна спасителна дейност и доброволци от доброволното формирование на Столичната община. Почистваха се Южният парк, паркът при НДК, Борисовата градина.
11 юли 2014 г.: "Зелени системи" правят огледи на увредени от бурята дървета
По нареждане на кмета на София Йорданка Фандъкова експертите на дирекция "Зелена система" и еколозите по райони направиха огледи за опасни дървета на територията на София. Установено е, че над 60 дървета са били увредени през последните дни и ще бъдат подменени със здрави. За по-голяма прецизност ще бъде направена и оценка на състоянието им с резистограф. Апаратурата се използва за първи път и дава възможност да се направи диагностика на дърветата за скрити гнилостни процеси в стъблото, както и обследване на кореновата система; позволява и създаването на компютърни модели на евентуалните рискове при различни метеорологични условия.